Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը դատապարտել է եկեղեցիների թիրախավորումը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը հոկտեմբերի 11-ին իր նստավայրի պատուհանից հնչեցրած աղոթքի վերջում անդրադարձել է Արցախում տիրող իրավիճակին, դատապարտել է եկեղեցիների թիրախավորումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Vatican News-ը:
Հռոմի պապը բարձր է գնահատել խաղաղության էական համաձայնության հանգելու նպատակով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև մարդասիրական նկատառումների համար համաձայնեցված կրակի դադարեցումը: Նա կոչ է արել պահպանել հրադադարը՝ նկատելով, սակայն, որ այն չափազանց փխրուն է: Հռոմի պապը նշել է նաև, որ ցավում է մարդկային կորուստների, կրած տառապանքների, ինչպես նաև տների և եկեղեցիների կործանման համար:
«Աղոթում եմ և հրավիրում եմ աղոթել զոհերի համար ու բոլոր նրանց համար, ում կյանքը վտանգված է»,-նշել է Պապը:
Ադրբեջանը հոկտեմբերի 8-ին հարվածել է Շուշիի Ղազանչեցոց եկեղեցուն և հրապարակված փաստական տվյալները վկայում են ավերվածությունների մասին, անգամ վիրավորվել էին ռուս լրագրողներ: Ադրբեջանը սեպտեմբերի 27-ից սկսած թիրախավորում է քաղաքացիական բնակավայրերը, դպրոցները, արդյունքում վիրավորել ու զոհվել են խաղաղ բնակիչներ՝ Արցախում և Հայաստանում:

Папа Римский Франциск осудил обстрел церквей
В завершение молитвы, произнесенной из окна папской резиденции 11 октября, Папа Франциск упомянул ситуацию в Арцахе и осудил обстрел  церквей.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает VaticanNews.
Папа высоко оценил соглашение между Азербайджаном и Арменией о прекращении огня из гуманитарных соображений -  в целях достижения значимого мирного соглашения. Он призвал к соблюдению режима прекращения огня, отметив однако, что оно «чрезвычайно хрупкое». Папа Римский отметил, что скорбит по человеческимпотерям, перенесенным страданиям, а также разрушение домов и церквей.
«Я молюсь и приглашаю вас молиться за жертв и за всех тех, чья жизнь находится в опасности», - сказал Папа.
8 октября Азербайджан нанес удар по церкви Казанчецоцв Шуши. Опубликованы фактические  данные, свидетельствующие о разрушениях, также ранены российские  журналисты.  С 27 сентября Азербайджан подвергает нападениям гражданские поселения и школы, в результате чего ранены и убиты мирные жители Арцаха и Армении.