Թուրքիան Կովկասում մեկ այլ Սիրիա է ստեղծում. Արմեն Սարգսյանը՝ Financial Times-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանական հայտնի Financial Times պարբերականը զրուցել է Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ և իր հերթական համարում անդրադարձել այդ հարցազրույցին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Այն մասնակի կրճատումներով ներկայացնում ենք ստորև.
Պարբերականը նշել է, որ Հայաստանի նախագահը պահանջում է, որ միջազգային ուժերն անեն ավելին դադարեցնելու Թուրքիայի ներգրավվածությունը Լեռնային Ղարաբաղի վրա վերահսկողություն ունենալու համար ընթացող պատերազմում և նախազգուշացնում է, որ Անկարան «Կովկասում մեկ այլ Սիրիա է» ստեղծում:
Արմեն Սարգսյանն ասել է, որ Թուրքիայի ռազմական և դիվանագիտական աջակցությունն Ադրբեջանին՝ Մոսկվային զրկել է կողմերի միջև ունեցած իր ավանդական հավասարակշռող դերից: Նախագահը կոչ է արել Ռուսաստանին, ԱՄՆ-ին և ՆԱՏՕ-ին զսպել Անկարային՝ բնութագրելով վերջինիս որպես «տարածաշրջանի խառնակիչ»:
«Եթե մենք հիմա միջազգային մակարդակում չձեռնարկենք Թուրքիային կանգնեցնելու քայլեր, այս տարածաշրջանը կունենա նոր Սիրիա դառնալու հեռանկար, և այդ ժամանակ բոլորը կտուժեն»,-ասել է նա Financial Times –ին տված հարցազրույցում:
Բազմաթիվ մարդիկ են զոհվել և տասնյակ հազարավոր խաղաղ բնակիչներ տարհանվել են էթնիկ հայերով բնակեցված Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ադրբեջանական և հայկական զինված ուժերի միջև գրեթե երկու շաբաթ ընթացող մարտերի պատճառով: Սա ամենալուրջ ընդհարումն է պատերազմից ի վեր, որն ավարտվել է 1994-ին՝ երերուն զինադադարի համաձայնագրով՝ Ռուսաստանի միջնորդությամբ, որով այդ տարածքը մնացել է հայկական վերահսկողության տակ: Այդ ժամանակվանից ի վեր Ռուսաստանը, որպես տարածաշրջանային հեգեմոն, ձգտել է կանխել Խորհրդային Միության նախկին անդամ այս երկու երկրների միջև հատուկենտ ռազմական բախումները՝ դրանք ավելի մեծ հակամարտության չվերածելու համար: Սակայն Թուրքիայի աջակցությունն Ադրբեջանին և ռազմական օգնությունն անօդաչու թռչող սարքերի և Սիրիայից եկած զինյալների տեսքով մարտահրավեր է նետում Մոսկվային՝ որպես առաջատար միջնորդի:
«Մենք ավելի շատ ջանք պետք է ներդնենք պատերազմը դադարեցնելու համար,-ասել է պարոն Սարգսյանը: -Եվ ջանքերը պետք է ուղղված լինեն Թուրքիային: Այն պահից, երբ Թուրքիան դուրս բերվի այս հավասարումից, մենք ավելի մոտ կլինենք հրադադարի հաստատմանը և բանակցությունների սեղանին վերադառնալուն»:
Ռուսաստանը Հայաստանում ունի ռազմաբազա, որը տեղակայված է թուրքական սահմանին մոտ, ինչպես նաև՝ փոխադարձ պաշտպանության մասին համաձայնագիր, որը չի ներառում Լեռնային Ղարաբաղը: Նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այս շաբաթ ասել է, որ Ռուսաստանը հավատարիմ կմնա այդ համաձայնագրի դրույթներին, եթե Հայաստանն ինքը հարձակման ենթարկվի. այս մասին նա ասել է մարտերի բռնկումից 11 օր անց: Ռուսաստանը սերտ կապեր ունի նաև Ադրբեջանի հետ և կարևոր առևտրային ու ռազմական հարաբերություններ Թուրքիայի հետ: Մոսկվան ձգտում է չեզոք մնալ այս հակամարտության մեջ՝ Հայաստանին թողնելով առանց ուժեղ արտաքին աջակցի: «Մենք կարիք ունենք Ռուսաստանի ավելի մեծ ճնշման: Հուսով եմ, որ ավելի շատ ճնշում կլինի Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների կողմից,-հավելել է պարոն Սարգսյանը: -ՆԱՏՕ-ի անդամ լինելը նշանակում է, որ դու պետք է կարողանաս զսպել ինքդ քեզ: Քեզ չեն տվել կանաչ քարտ՝ միջամտելու երրորդ կողմի հակամարտությանը»: «Ի՞նչ է անում ՆԱՏՕ-ի անդամ երկիրն Ադրբեջանում՝ օգնելով կռվել Լեռնային Ղարաբաղի դեմ: Բացատրե՛ք ինձ»,-ասել է նա: -Դա ամբողջությամբ վերասահմանում է ՆԱՏՕ-ի դերը»:
«Մենք ավելի քան 20 տարի հրադադարի մեջ էինք, սակայն հիմա մենք ունենք իսկական պատերազմ»,- ասել է Սարգսյանը՝ Թուրքիային բնութագրելով որպես «360 աստիճանով ահաբեկող»: «Թուրքիայի ներկայությունը խախտում է հավասարակշռությունը: Երբ չկար Թուրքիան, մեխանիզմն աշխատում էր»,- ավելացրել է նա:
Բաքուն հերքում է, որ Թուրքիայի միջոցով Սիրիայից բերված զինյալները համալրել են իրենց կանոնավոր զորքերը: Սակայն Սիրիայում մի միջնորդ FT-ին ասել է, որ ինքը պայմանագիր է կնքել հարյուրավոր զինյալների հավաքագրելու համար, ովքեր Ադրբեջան են ժամանել նախորդ ամսվա վերջին:
«Երբ կռիվը դադարի, արդյո՞ք այդ զինյալները կհեռանան Ադրբեջանից,- հարցրել է Սարգսյանը: -Սա սպառնալիք է ոչ միայն Հայաստանի, այլև՝ ողջ Կովկասի համար, և սպառնալիք է նաև Ռուսաստանի համար: Նրանք կարող են շատ բացասական ազդեցություն ունենալ Կենտրոնական Ասիայի երկրների, ինչպես նաև՝ Իրանի հյուսիսի վրա»:
Նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի մոտեցումը «նշանակում է էթնիկական զտում, որպեսզի տիրանան այդ տարածքին»:
«Աշխարահասփյուռ ողջ հայությանն սա հիշեցնում է հայկական հողի վրա իրականացված ցեղասպանությունը,-ասել է նա՝ նկատի ունենալով Օսմանյան կայսրությունում 1914-1923 թթ. ընթացքում շուրջ 1.5 մլն հայերի սպանությունը: -Սա կռիվ է ընդդեմ ցեղասպանության»:
Նա ասել է, որ Հայաստանը երբեք չի լքի Լեռնային Ղարաբաղին, և որ հարյուրավոր էթնիկական հայեր, ովքեր բնակվում են այլ երկրներում, արդեն իսկ փորձում են վերադառնալ՝ պայքարելու իրենց հողերի համար:
«Նրանք թոռներն են այն մարդկանց, ովքեր ցեղասպանություն են տեսել,- ասել է նա: -Ողջ աշխարհից միլիոնավոր հայեր կգան և կկռվեն Լեռնային Ղարաբաղի համար, քանի որ նրանք թույլ չեն տա, որ Թուրքիան ավարտին հասցնի այն, ինչ սկսել էր»:

Турция создает на Кавказе вторую Сирию: интервью Армена Саркисяна “Financial Times”
Известное британское издание “Financial Times” в своем очередном номере поместила интервью с президентом Армении Арменом Саркисяном. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по связям с общественностью аппарата президента.
Мы представляем его с частичными сокращениями.
Газета сообщила, что президент Армении требует, чтобы международные силы делали бы больше, чтобы остановить участие Турции в продолжающейся войне против Нагорного Карабаха, и предупреждает, что Анкара создает “еще одну Сирию на Кавказе”.
Армен Саркисян сказал, что военная и дипломатическая помощь Турции Азербайджану лишила Москву ее традиционной балансирующей роли. Президент призвал Россию, США и НАТО сдержать Анкару, назвав ее “региональной нарушительницей спокойствия”.
- Если сейчас мы не предпримем шагов на международном уровне, чтобы остановить Турцию, у этого региона появится перспектива стать новой Сирией, и тогда пострадают все”, - сказал он Financial Times.
Из-за почти двухнедельных боев между азербайджанскими и армянскими вооруженными силами много людей уже убито, эвакуированы десятки тысяч мирных жителей Нагорного Карабаха, населенного этническими армянами. Это самый серьезный конфликт со времен войны, которая закончилась в 1994 году шатким соглашением о прекращении огня при посредничестве России, согласно которому этот район остался под контролем Армении. С тех пор Россия как региональный гегемон стремилась предотвратить конкретные военные столкновения между двумя бывшими советскими странами, чтобы не превратить их в более крупный конфликт. Однако поддержка Азербайджана Турцией, военная помощь в виде беспилотников и боевиков из Сирии бросают вызов Москве как ведущему посреднику. Мы должны приложить больше усилий, чтобы положить конец этой войне. И усилия нужно направить в сторонуТурции. Как только Турция выйдет из этого уравнения, мы станем ближе к прекращению огня и возвращению за стол переговоров”, - сказал Саркисян.
Россия имеет военную базу в Армении, недалеко от турецкой границы, а также соглашение о взаимной обороне, которое не включает Нагорный Карабах. Президент Владимир Путин заявил на этой неделе, что Россия будет придерживаться положений соглашения, в случае если сама Армения подвергнется нападению. Об этом он сказал через 11 дней после начала боевых действий. Россия также имеет тесные связи и с Азербайджаном и потенциальные торговые и военные отношения с Турцией. Москва стремится оставаться нейтральной в этом конфликте, оставляя Армению без сильной внешней поддержки. “Нам нужно больше давления со стороны России. Я надеюсь, что давление со стороны России и США будет усиливаться”, - добавил г-н Саркисян. “Членство в НАТО означает, что Вы должны уметь сдерживать сами себя. Вам зеленая карта дана не для вмешательства в конфликт в качестве третьей стороны. Что делает член НАТО в Азербайджане, помогаем в борьбе с Нагорным Карабахом? Объясните мне это. Она полностью переопределяет роль НАТО. Мы соблюдаем режим прекращения огня более 20 лет, но теперь у нас настоящая война. Присутствие Турции нарушает баланс” - сказал Саркисян, охарактеризовав Турцию как “террориста на все 360 градусов”. “Когда Турции не было, механизм работал”, - добавил он.
Баку отрицает, что боевики, доставленные из Сирии через Турцию, пополнили его регулярные войска. Однако источник из Сирии сообщил “Financial Times”, что контракты вербовки подписали сотни боевиков, прибывших в Азербайджан в конце прошлого месяца.
“Когда боевые действия прекратятся, неужели эти боевики покинут Азербайджан?” - спросил Саркисян, - “Это угроза не только для Армении, но и для всего Кавказа, это угроза для России. Они могут иметь очень негативное влияние и на страны Центральной Азии, такие как северный Иран”.
Президент Саркисян сказал, что подход Азербайджана и Турции “означает этническую чистку с целью захвата территории”.
“Всему армянству мира это напоминает геноцид, уже раз осуществленный на армянской земле”, - сказал он, имея в виду факт Геноцида армян в Османской империи в 1914 - 1923 гг, - “это борьба против геноцида”.
Президент Саркисян сказал, что Армения никогда не покинет Нагорный Карабах, и что сотни этнических армян, проживающих в других странах, уже желают вернуться, чтобы бороться за свои земли.
“Миллионы армян со всего мира приедут и будут сражаться за Нагорный Карабах, поскольку они не позволят, чтобы Турция завершила то, что она начала”.