Թուրքիան Կովկասում մեկ այլ Սիրիա է ստեղծում. Արմեն Սարգսյանը՝ Financial Times-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանական հայտնի Financial Times պարբերականը զրուցել է Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ և իր հերթական համարում անդրադարձել այդ հարցազրույցին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Այն մասնակի կրճատումներով ներկայացնում ենք ստորև.
Պարբերականը նշել է, որ Հայաստանի նախագահը պահանջում է, որ միջազգային ուժերն անեն ավելին դադարեցնելու Թուրքիայի ներգրավվածությունը Լեռնային Ղարաբաղի վրա վերահսկողություն ունենալու համար ընթացող պատերազմում և նախազգուշացնում է, որ Անկարան «Կովկասում մեկ այլ Սիրիա է» ստեղծում:
Արմեն Սարգսյանն ասել է, որ Թուրքիայի ռազմական և դիվանագիտական աջակցությունն Ադրբեջանին՝ Մոսկվային զրկել է կողմերի միջև ունեցած իր ավանդական հավասարակշռող դերից: Նախագահը կոչ է արել Ռուսաստանին, ԱՄՆ-ին և ՆԱՏՕ-ին զսպել Անկարային՝ բնութագրելով վերջինիս որպես «տարածաշրջանի խառնակիչ»:
«Եթե մենք հիմա միջազգային մակարդակում չձեռնարկենք Թուրքիային կանգնեցնելու քայլեր, այս տարածաշրջանը կունենա նոր Սիրիա դառնալու հեռանկար, և այդ ժամանակ բոլորը կտուժեն»,-ասել է նա Financial Times –ին տված հարցազրույցում:
Բազմաթիվ մարդիկ են զոհվել և տասնյակ հազարավոր խաղաղ բնակիչներ տարհանվել են էթնիկ հայերով բնակեցված Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ադրբեջանական և հայկական զինված ուժերի միջև գրեթե երկու շաբաթ ընթացող մարտերի պատճառով: Սա ամենալուրջ ընդհարումն է պատերազմից ի վեր, որն ավարտվել է 1994-ին՝ երերուն զինադադարի համաձայնագրով՝ Ռուսաստանի միջնորդությամբ, որով այդ տարածքը մնացել է հայկական վերահսկողության տակ: Այդ ժամանակվանից ի վեր Ռուսաստանը, որպես տարածաշրջանային հեգեմոն, ձգտել է կանխել Խորհրդային Միության նախկին անդամ այս երկու երկրների միջև հատուկենտ ռազմական բախումները՝ դրանք ավելի մեծ հակամարտության չվերածելու համար: Սակայն Թուրքիայի աջակցությունն Ադրբեջանին և ռազմական օգնությունն անօդաչու թռչող սարքերի և Սիրիայից եկած զինյալների տեսքով մարտահրավեր է նետում Մոսկվային՝ որպես առաջատար միջնորդի:
«Մենք ավելի շատ ջանք պետք է ներդնենք պատերազմը դադարեցնելու համար,-ասել է պարոն Սարգսյանը: -Եվ ջանքերը պետք է ուղղված լինեն Թուրքիային: Այն պահից, երբ Թուրքիան դուրս բերվի այս հավասարումից, մենք ավելի մոտ կլինենք հրադադարի հաստատմանը և բանակցությունների սեղանին վերադառնալուն»:
Ռուսաստանը Հայաստանում ունի ռազմաբազա, որը տեղակայված է թուրքական սահմանին մոտ, ինչպես նաև՝ փոխադարձ պաշտպանության մասին համաձայնագիր, որը չի ներառում Լեռնային Ղարաբաղը: Նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այս շաբաթ ասել է, որ Ռուսաստանը հավատարիմ կմնա այդ համաձայնագրի դրույթներին, եթե Հայաստանն ինքը հարձակման ենթարկվի. այս մասին նա ասել է մարտերի բռնկումից 11 օր անց: Ռուսաստանը սերտ կապեր ունի նաև Ադրբեջանի հետ և կարևոր առևտրային ու ռազմական հարաբերություններ Թուրքիայի հետ: Մոսկվան ձգտում է չեզոք մնալ այս հակամարտության մեջ՝ Հայաստանին թողնելով առանց ուժեղ արտաքին աջակցի: «Մենք կարիք ունենք Ռուսաստանի ավելի մեծ ճնշման: Հուսով եմ, որ ավելի շատ ճնշում կլինի Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների կողմից,-հավելել է պարոն Սարգսյանը: -ՆԱՏՕ-ի անդամ լինելը նշանակում է, որ դու պետք է կարողանաս զսպել ինքդ քեզ: Քեզ չեն տվել կանաչ քարտ՝ միջամտելու երրորդ կողմի հակամարտությանը»: «Ի՞նչ է անում ՆԱՏՕ-ի անդամ երկիրն Ադրբեջանում՝ օգնելով կռվել Լեռնային Ղարաբաղի դեմ: Բացատրե՛ք ինձ»,-ասել է նա: -Դա ամբողջությամբ վերասահմանում է ՆԱՏՕ-ի դերը»:
«Մենք ավելի քան 20 տարի հրադադարի մեջ էինք, սակայն հիմա մենք ունենք իսկական պատերազմ»,- ասել է Սարգսյանը՝ Թուրքիային բնութագրելով որպես «360 աստիճանով ահաբեկող»: «Թուրքիայի ներկայությունը խախտում է հավասարակշռությունը: Երբ չկար Թուրքիան, մեխանիզմն աշխատում էր»,- ավելացրել է նա:
Բաքուն հերքում է, որ Թուրքիայի միջոցով Սիրիայից բերված զինյալները համալրել են իրենց կանոնավոր զորքերը: Սակայն Սիրիայում մի միջնորդ FT-ին ասել է, որ ինքը պայմանագիր է կնքել հարյուրավոր զինյալների հավաքագրելու համար, ովքեր Ադրբեջան են ժամանել նախորդ ամսվա վերջին:
«Երբ կռիվը դադարի, արդյո՞ք այդ զինյալները կհեռանան Ադրբեջանից,- հարցրել է Սարգսյանը: -Սա սպառնալիք է ոչ միայն Հայաստանի, այլև՝ ողջ Կովկասի համար, և սպառնալիք է նաև Ռուսաստանի համար: Նրանք կարող են շատ բացասական ազդեցություն ունենալ Կենտրոնական Ասիայի երկրների, ինչպես նաև՝ Իրանի հյուսիսի վրա»:
Նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի մոտեցումը «նշանակում է էթնիկական զտում, որպեսզի տիրանան այդ տարածքին»:
«Աշխարահասփյուռ ողջ հայությանն սա հիշեցնում է հայկական հողի վրա իրականացված ցեղասպանությունը,-ասել է նա՝ նկատի ունենալով Օսմանյան կայսրությունում 1914-1923 թթ. ընթացքում շուրջ 1.5 մլն հայերի սպանությունը: -Սա կռիվ է ընդդեմ ցեղասպանության»:
Նա ասել է, որ Հայաստանը երբեք չի լքի Լեռնային Ղարաբաղին, և որ հարյուրավոր էթնիկական հայեր, ովքեր բնակվում են այլ երկրներում, արդեն իսկ փորձում են վերադառնալ՝ պայքարելու իրենց հողերի համար:
«Նրանք թոռներն են այն մարդկանց, ովքեր ցեղասպանություն են տեսել,- ասել է նա: -Ողջ աշխարհից միլիոնավոր հայեր կգան և կկռվեն Լեռնային Ղարաբաղի համար, քանի որ նրանք թույլ չեն տա, որ Թուրքիան ավարտին հասցնի այն, ինչ սկսել էր»:

YEREVAN, OCTOBER 9, ARMENPRESS. Financial Times spoke with the President of Armenia Armen Sarkissian and referred to that interview to its subsequent edition, the President’s Office told Armenpress.
The abridged version of the interview is below.
“Armenia’s president has demanded that international powers do more to stop Turkey’s involvement in the war for control of Nagorno-Karabakh, warning that Ankara is creating “another Syria in the Caucasus”.
Armen Sarkissian said Turkey’s military and diplomatic support for Azerbaijan in its conflict with the Armenian-backed enclave had displaced Moscow from its traditional balancing role between the two sides. He called on Russia, the US and NATO to restrain Ankara, describing it as “the bully of the region”.
“If we don’t act now internationally, stopping Turkey . . . with the perspective of making this region a new Syria . . . then everyone will be hit,” he told the Financial Times in an interview.
Hundreds of people have been killed and tens of thousands of civilians displaced by almost two weeks of fighting between Azerbaijani and Armenian forces over Nagorno-Karabakh, populated by ethnic Armenians.
It is the most serious conflict since a war that ended in 1994 with a shaky ceasefire agreement brokered by Russia, France and the US that left the region under Armenian control.
Since then Russia, as the regional hegemon, has stepped in to prevent sporadic military clashes between the two former members of the Soviet Union flaring up into full conflict. But Turkey’s backing for Azerbaijan and military support in the form of armoured drones and militants flown in from Syria has challenged Moscow’s role as the supreme arbiter.
“We need more effort to stop this,” Mr Sarkissian said. “And the focus of the efforts should be Turkey. The moment Turkey is taken out of the equation, we will be closer to a ceasefire and returning to the negotiation table.”
Russia has a military base in Armenia close to the Turkish border and a mutual defense pact with the country, which excludes Nagorno-Karabakh. President Vladimir Putin this week said Russia would adhere to that treaty if Armenia itself were attacked — 11 days after fighting erupted.
Moscow also has strong ties with Azerbaijan and important trade and defence relations with Turkey. It has sought to remain neutral in the conflict, leaving Armenia without a strong external backer.
“We need more pressure from Russia. I hope there will be more pressure from Russia and from the United States,” Mr Sarkissian added. “Being a member of NATO . . . means you have to restrain yourself. You don’t get a green card to go interfere in third-party conflicts.”
“What is a NATO member state doing in Azerbaijan helping to fight Nagorno-Karabakh? Explain to me,” he said. “That completely redefines the role of Nato.”
“We had a ceasefire for more than 20 years . . . but now we have a full war,” Mr Sarkissian said, describing Turkey as a “360-degree bully”. “That presence is destroying the balance. When there was no Turkey, the mechanism worked,” he added.
Baku has denied that militants, flown in from Syria by Turkey, have bolstered their regular troops. But one middleman in Syria told the FT that he had been contracted to recruit hundreds of fighters who arrived in Azerbaijan late last month.
“When the fighting stops, will the [militants] stay,” asked Mr Sarkissian. “It is a threat not only to Armenia but the whole Caucasus, and it is a threat to Russia . . . they can have a dramatic impact on the countries of Central Asia and dramatic impact on the north of Iran.”
Azerbaijan and Turkey’s approach, Mr Sarkissian said, “means ethnic cleansing. Cleaning it up . . . they want that piece of land.”
“For Armenians worldwide . . . it reminds us of the genocide on Armenian soil,” he said, referring to the killing of an estimated 1.5m Armenians by the Ottoman Empire between 1914 and 1923. “This is a fight against genocide.”
He said Armenia would never abandon Nagorno-Karabakh and that “thousands” of ethnic Armenians living in other countries were already attempting to return to fight for the territory.
“They are the grandsons of the people who suffered the genocide,” he said. “Millions of Armenians from all over the world will come and fight for Nagorno-Karabakh, because they will not allow Turkey to finish what it started.””