Միջազգային հանրությունն այս իրավիճակում պետք է ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կարծիքով, եթե միջազգային հանրությունը ցանկանում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն ավելի մեծ մասշտաբներ ձեռք չբերի, ապա պետք է վճռականորեն ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Փաշինյանն ասել է «Euronews»-ին տված հարցազրույցում:
«Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը հենց այս պահին գտնվում է գոյութենական սպառնալիքի ներքո, որովհետև ԼՂ բոլոր բնակավայրերը ենթարկվում են անընդհատ հրթիռային հարվածների: Եթե մենք ուզում ենք կանգնեցնել հումանիտար աղետը, եթե մենք ուզում ենք կանգնեցնել այս հակամարտության ավելի մեծ մասշտաբների վերածվելը, միջազգային հանրությունը պետք է վճռականություն ցուցաբերի և ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը»,- ասել է Փաշինյանը:
Փաշինյանը նշեց, որ Արցախի Պաշտպանության բանակի կողմից Ադրբեջանի ռազմական օբյեկտներին ուղղված հարվածները եղել են ի պատասխան Ադրբեջանի կողմից Արցախի քաղաքացիական բնակավայրերի հրթիռակոծության և կրել են բացառապես ինքնապաշտպանական բնույթ:
«Հարվածներ հասցրել է Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակը, և ԼՂ կառավարությունը հստակ պարզաբանումներով է հանդես եկել, որ այդ պատասխան հարվածը հասցրել է միայն անհնարինության բերումով, որովհետև դա է միակ ճանապարհը եղել, որպեսզի փորձեն կանգնեցնել Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված հրթիռակոծությունները ԼՂ բնակավայրերին»,- նշել է վարչապետը:
Փաշինյանը հավելել է, որ հայկական կողմը ցանկանում է խաղաղություն, սակայն դա չի նշանակում, որ պետք է կանգնի և սպասի, թե ինչպես են իրեն ենթարկելու ցեղասպանության:
«Ղարաբաղի գործողությունները բացարձակապես ինքնապաշտպանական են: Մենք ունենք միայն հայ ժողովրդին հերթական ցեղասպանությունից պաշտպանելու, ինքնապաշտպանական նպատակ»,- ասել է Փաշինյանը:

YEREVAN, OCTOBER 7, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan thinks that if the international community wants to avid greater expansion of Nagorno Karabakh conflict, it should decisively recognize the independence of Nagorno Karabakh (Artsakh), ARMENPRESS reports Pashinyan told EURONEWS.
‘’Right now the Armenians of Nagorno Karabakh are under existential threat, because all the settlements of Nagorno Karabakh are under non-stop bombardment. If we want to stop the humanitarian disaster, if we want to stop this conflict from expanding, the international community should demonstrate resoluteness and recognize the independence of Nagorno Karabakh ‘’, Pashinyan said.
Pashinyan emphasized that the strikes of Artsakh’s Defense Army against Azerbaijani military objects were an answer to Azerbaijani bombardment of Artsakh’s civilian settlements and were exclusively measures of self-defense.
Pashinyan said that the Armenian side wants peace, but it does not mean it will stand and wait until becoming a subject for genocide.
‘’The actions of Karabakh have exclusively self-defense nature. We have only one goal – to protect the Armenian people from another genocide, it’s just a self-defense’’, Pashinyan said.
President of Artsakh Arayik Harutyunyan called for a new coalition against international terrorism on October 6.