Միջազգային հանրությունն այս իրավիճակում պետք է ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կարծիքով, եթե միջազգային հանրությունը ցանկանում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն ավելի մեծ մասշտաբներ ձեռք չբերի, ապա պետք է վճռականորեն ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Փաշինյանն ասել է «Euronews»-ին տված հարցազրույցում:
«Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը հենց այս պահին գտնվում է գոյութենական սպառնալիքի ներքո, որովհետև ԼՂ բոլոր բնակավայրերը ենթարկվում են անընդհատ հրթիռային հարվածների: Եթե մենք ուզում ենք կանգնեցնել հումանիտար աղետը, եթե մենք ուզում ենք կանգնեցնել այս հակամարտության ավելի մեծ մասշտաբների վերածվելը, միջազգային հանրությունը պետք է վճռականություն ցուցաբերի և ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը»,- ասել է Փաշինյանը:
Փաշինյանը նշեց, որ Արցախի Պաշտպանության բանակի կողմից Ադրբեջանի ռազմական օբյեկտներին ուղղված հարվածները եղել են ի պատասխան Ադրբեջանի կողմից Արցախի քաղաքացիական բնակավայրերի հրթիռակոծության և կրել են բացառապես ինքնապաշտպանական բնույթ:
«Հարվածներ հասցրել է Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակը, և ԼՂ կառավարությունը հստակ պարզաբանումներով է հանդես եկել, որ այդ պատասխան հարվածը հասցրել է միայն անհնարինության բերումով, որովհետև դա է միակ ճանապարհը եղել, որպեսզի փորձեն կանգնեցնել Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված հրթիռակոծությունները ԼՂ բնակավայրերին»,- նշել է վարչապետը:
Փաշինյանը հավելել է, որ հայկական կողմը ցանկանում է խաղաղություն, սակայն դա չի նշանակում, որ պետք է կանգնի և սպասի, թե ինչպես են իրեն ենթարկելու ցեղասպանության:
«Ղարաբաղի գործողությունները բացարձակապես ինքնապաշտպանական են: Մենք ունենք միայն հայ ժողովրդին հերթական ցեղասպանությունից պաշտպանելու, ինքնապաշտպանական նպատակ»,- ասել է Փաշինյանը:

Международное сообщество в такой ситуации должно признать независимость Арцаха: Пашинян
По мнению премьер-министра Армении Никола Пашиняна, если международное сообщество не хочет, чтобы нагорно-карабахский конфликт приобрел более широкие масштабы, оно должно решительно признать независимость Нагорного Карабаха. Как сообщает Арменпресс, об этом Пашинян сказал в интервью Euronews.
«Армяне Нагорного Карабаха сейчас находятся под экзистенциальной угрозой, потому что все населенные пункты Нагорного Карабаха находятся под постоянным ракетным обстрелом. Если мы хотим остановить гуманитарную катастрофу, если мы хотим остановить эскалацию этого конфликта в более масштабный конфликт, международное сообщество должно продемонстрировать решимость и признать независимость Нагорного Карабаха», - сказал Пашинян.
Пашинян отметил, что удары Армии обороны Арцаха по военным объектам Азербайджана были ответом на артиллерийский обстрел гражданских населенных пунктов Арцаха со стороны Азербайджана и носили исключительно характер самообороны.
«Армия обороны Нагорного Карабаха нанесла удары, и правительство Нагорного Карабаха четко разъяснило, что были нанесены ответные удары только потому, что это был единственный способ остановить ракетный огонь Азербайджана по населенным пунктам Нагорного Карабаха», - сказал он.
Пашинян добавил, что армянская сторона хочет мира, но это не значит, что она должна стоять и ждать, когда его подвергнут геноциду.
«Действия Карабаха являются абсолютной самообороной. У нас есть только одна цель - защитить армянский народ от нового геноцида», - сказал Пашинян.