Ուրուգվայի Սենատը դատապարտել է ԼՂ հակամարտությունում Թուրքիայի կողմից վարձկանների մասնակցությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուրուգվայի Սենատը միաձայն դատապարտել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը Թուրքիայի կողմից վարձկանների մասնակցությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Ուրուգվայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Էսթերա Մկրտումյանը:
«Ուրուգվայի Սենատը միաձայն կողմ է քվեարկել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը Թուրքիայի կողմից հավաքագրված վարձկանների մասնակցությանը դատապարտող հայտարարությանը»,- գրել է Մկրտումյանը:
Ընդունված հայտարարությամբ Ուրուգվայի Սենատի անդամները խորը մտահոգություն են հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ:
Հայտարարության մեջնշվում է, որ ԼՂ հակամարտության սրումը սպառնալիքի տակ է դնում այդ տարածաշրջանի կայունությունը: Սենատորները դատապատրում են մարդասիրական իրավունքի խախտումները, ինչպես նաև քաղաքացիական բնակավայրերի ռմբակոծումը:
Սենատորների պալատն անընդունելի է համարում ուժի կիրառումը որպես վեճերի լուծման միջոց: Սենատն իր մտահոգությունն է հայտնում երրորդ երկրների սադրիչ հայտարարությունների կապակցությամբ, որոնք չեն նպաստում հակամարտության կարգավորմանը:
Սենատորները կողմերին կոչ են արել դադարեցնել կրակը, վերականգնել երկխոսությունը, բանակցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում: