Հայաստանն ունի միջազգային հանրության միանշանակ և անվերապահ աջակցությունը. ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունն ունի միջազգային հանրության միանշանակ և անվերապահ աջակցությունը այն հարցում, որ պետք է անհապաղ դադարեցնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտ զորքերի շփման գծում ընթացող ռազմական ագրեսիան և դատապարտել ուժի կիրառման ցանկացած դրսևորում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին սեպտեմբերի 28-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսին ասաց ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարի մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը:
«Մենք ունենք միջազգային հանրության միանշանակ, անվերապահ աջակցությունը, որը դատապարտում է ուժի կիրառումը և տարածաշրջանում խաղաղության, կայունությունն ու անվտանգության խաթարմանն ուղղված ջանքերը: Բախվելով միջազգային հանրության այդ դիրքորոշմանը՝ Բաքուն սկսեց դիմել իր ավանդական գործիքակազմին` կեղծ լուրեր տարածելով, թե հայկական կողմն առաջինն է նախաձեռնել բախումը»,- ասաց Նաղդալյանը:
ԱԳ նախարարի մամուլի խոսնակը հավելեց, որ առաջին անգամ չէ, երբ Բաքուն նման քայլի է դիմում, սակայն Հայաստանն ունի փաստական տվյալներ, որ Ադրբեջանն է սկսել ռազմական գործողությունները:
«Մենք ունենք փաստական, անհերքելի տվյալներ, թե որ կողմն է սկսել մարտական գործողությունները: Տարիներ շարունակ խախտելով եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերը, որոնցով հաստատվել է հրադադարը ու հրաժարվելով հրադադարի խախտման հետախուզման մեխանիզմների ներդրումներից, Ադրբեջանն ի ցույց է դրել, որ մշտապես ունեցել է պատերազմ սկսելու ծրագրեր»,- նշեց Աննա Նաղդալյանը:
Նաղդալյանը նշեց, որ այս անգամ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիան ունի երկու առանձնահատկություն:
«Առաջին առանձնահատկությունն այն է, որ Ադրբեջանի նախագահի մակարդակով հրապարակավ հրաժարում է եղել խաղաղ գործընթացից, խնդիր է դրվել խնդիրը լուծել ռազմական ճանապարհով: Երկրորդ առանձնահատկություն այն է, որ այս անգամ մենք առնչվում ենք Ադրբեջանին ցուցաբերվող Թուրքիայի քաղաքական և ռազմական ուղղակի աջակցությանը: Այն դրսևորվում է տեղում թուրքական ռազմական ներկայությամբ: Այս անգամ Արցախի ժողովուրդը պայքարում է թուրք-ադրբեջանական դաշինքի դեմ: Արցախի և Հայաստանի կարողությունները և վճռականությունը` հակադարձել այս դաշինքին, աներեր են»,- ասաց ԱԳՆ մամուլի խոսնակը:
Աննա Նաղդալյանը հավելեց, որ ՀՀ դիվանագիտական ծառայությունն աշխատում է արտակարգ ռեժիմով, իսկ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը մշտական կապի մեջ է տարբեր երկրների իր գործընկերների հետ:
Արցախի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանն ակտիվ հրետակոծություն է սկսել: Հրետակոծվում են նաև խաղաղ բնակավայրերը, այդ թվում մայրաքաղաք Ստեփանակերտը: Ադրբեջանի հարձակման հետևանքով առաջին զոհերը եղել են Մարտունու շրջանում՝ մեկ կին և մեկ երեխա: Հայկական կողմն ունի 58 զոհ և կա շուրջ 200 վիրավոր տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներով։ Հակառակորդը հրետակոծել է նաև դպրոցներ, ներառյալ Ստեփանակերտում։ Հայաստանի Հանրապետությունում և Արցախում հայտարարվել է ռազմական դրություն և ընդհանուր զորահավաք։ Արցախի ուղղությամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված գործողությունների արդյունքում, ճշտված տեղեկություններով, ադրբեջանական կողմն ունի մարդկային մոտ 200 կորուստ: Առայժմ հայտնի տվյալներով՝ ադրբեջանական զինուժն ընդհանուր առմամբ կորցրել է 4 ուղղաթիռ, 27 ԱԹՍ, 36 տանկ և հետևակի մարտական մեքենա, ինչպես նաև 2 ինժեներական զրահամեքենա և 11 զրահատեխնիկա: Ավելի ուշ ՊԲ-ն հայտնել է հակառակորդի կողմից ևս 10 միավոր զրահատեխնիկայի կորուստի մասին:

Армения пользуется недвусмысленной и безоговорочной поддержкой международного сообщества: МИД
Республика Армения пользуется недвусмысленной и безоговорочной поддержкой международного сообщества в том, что военная агрессия на линии соприкосновения в зоне нагорно-карабахского конфликта должна быть немедленно прекращена, а любое проявление применения силы должно быть осуждено. Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции 28 сентября заявила пресс-секретарь министра иностранных дел Армении Анна Нагдалян.
«У нас есть недвусмысленная и безоговорочная поддержка международного сообщества, которое осуждает применение силы и усилия по подрыву мира, стабильности и безопасности в регионе. Столкнувшись с такой позицией международного сообщества, Баку начал прибегать к своим традиционным инструментам, распространяя ложные слухи о том, что армянская сторона была инициатором боев, - сказал Нагдалян.
Представитель МИД добавила, что это не первый раз, когда Баку делает такой шаг, но у Армении есть фактическая информация о начале боевых действий со стороны Азербайджана.
«У нас есть фактическая, неопровержимая информация о том, с какой стороны начались боевые действия. В течение многих лет, нарушая бессрочные трехсторонние соглашения, устанавливающие режим прекращения огня, и отказываясь от механизмов мониторинга прекращения огня, Азербайджан демонстрирует, что у него всегда были планы начать войну», - сказала Анна Нагдалян.
Нагдалян отметила, что на этот раз агрессия, развязанная Азербайджаном, имеет две особенности.
«Первая особенность заключается в том, что на уровне президента Азербайджана был публичный отказ от мирного процесса, была поставлена задача решить вопрос военным путем. Вторая особенность заключается в том, что на этот раз мы видим прямую политическую и военную поддержку Азербайджана со стороны Турции. Это проявляется военным присутствием Турции на месте. На этот раз народ Арцаха борется против турецко-азербайджанского союза. Возможности и решимость Арцаха и Армении противостоять этому альянсу, непоколебимы», - сказала представитель МИД.
Анна Нагдалян добавила, что дипломатическая служба Армении работает в экстренном режиме, а министр Зограб Мнацаканян находится в постоянном контакте со своими коллегами из разных стран.