Հայաստանն ունի միջազգային հանրության միանշանակ և անվերապահ աջակցությունը. ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունն ունի միջազգային հանրության միանշանակ և անվերապահ աջակցությունը այն հարցում, որ պետք է անհապաղ դադարեցնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտ զորքերի շփման գծում ընթացող ռազմական ագրեսիան և դատապարտել ուժի կիրառման ցանկացած դրսևորում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին սեպտեմբերի 28-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսին ասաց ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարի մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը:
«Մենք ունենք միջազգային հանրության միանշանակ, անվերապահ աջակցությունը, որը դատապարտում է ուժի կիրառումը և տարածաշրջանում խաղաղության, կայունությունն ու անվտանգության խաթարմանն ուղղված ջանքերը: Բախվելով միջազգային հանրության այդ դիրքորոշմանը՝ Բաքուն սկսեց դիմել իր ավանդական գործիքակազմին` կեղծ լուրեր տարածելով, թե հայկական կողմն առաջինն է նախաձեռնել բախումը»,- ասաց Նաղդալյանը:
ԱԳ նախարարի մամուլի խոսնակը հավելեց, որ առաջին անգամ չէ, երբ Բաքուն նման քայլի է դիմում, սակայն Հայաստանն ունի փաստական տվյալներ, որ Ադրբեջանն է սկսել ռազմական գործողությունները:
«Մենք ունենք փաստական, անհերքելի տվյալներ, թե որ կողմն է սկսել մարտական գործողությունները: Տարիներ շարունակ խախտելով եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերը, որոնցով հաստատվել է հրադադարը ու հրաժարվելով հրադադարի խախտման հետախուզման մեխանիզմների ներդրումներից, Ադրբեջանն ի ցույց է դրել, որ մշտապես ունեցել է պատերազմ սկսելու ծրագրեր»,- նշեց Աննա Նաղդալյանը:
Նաղդալյանը նշեց, որ այս անգամ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիան ունի երկու առանձնահատկություն:
«Առաջին առանձնահատկությունն այն է, որ Ադրբեջանի նախագահի մակարդակով հրապարակավ հրաժարում է եղել խաղաղ գործընթացից, խնդիր է դրվել խնդիրը լուծել ռազմական ճանապարհով: Երկրորդ առանձնահատկություն այն է, որ այս անգամ մենք առնչվում ենք Ադրբեջանին ցուցաբերվող Թուրքիայի քաղաքական և ռազմական ուղղակի աջակցությանը: Այն դրսևորվում է տեղում թուրքական ռազմական ներկայությամբ: Այս անգամ Արցախի ժողովուրդը պայքարում է թուրք-ադրբեջանական դաշինքի դեմ: Արցախի և Հայաստանի կարողությունները և վճռականությունը` հակադարձել այս դաշինքին, աներեր են»,- ասաց ԱԳՆ մամուլի խոսնակը:
Աննա Նաղդալյանը հավելեց, որ ՀՀ դիվանագիտական ծառայությունն աշխատում է արտակարգ ռեժիմով, իսկ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը մշտական կապի մեջ է տարբեր երկրների իր գործընկերների հետ:
Արցախի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանն ակտիվ հրետակոծություն է սկսել: Հրետակոծվում են նաև խաղաղ բնակավայրերը, այդ թվում մայրաքաղաք Ստեփանակերտը: Ադրբեջանի հարձակման հետևանքով առաջին զոհերը եղել են Մարտունու շրջանում՝ մեկ կին և մեկ երեխա: Հայկական կողմն ունի 58 զոհ և կա շուրջ 200 վիրավոր տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներով։ Հակառակորդը հրետակոծել է նաև դպրոցներ, ներառյալ Ստեփանակերտում։ Հայաստանի Հանրապետությունում և Արցախում հայտարարվել է ռազմական դրություն և ընդհանուր զորահավաք։ Արցախի ուղղությամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված գործողությունների արդյունքում, ճշտված տեղեկություններով, ադրբեջանական կողմն ունի մարդկային մոտ 200 կորուստ: Առայժմ հայտնի տվյալներով՝ ադրբեջանական զինուժն ընդհանուր առմամբ կորցրել է 4 ուղղաթիռ, 27 ԱԹՍ, 36 տանկ և հետևակի մարտական մեքենա, ինչպես նաև 2 ինժեներական զրահամեքենա և 11 զրահատեխնիկա: Ավելի ուշ ՊԲ-ն հայտնել է հակառակորդի կողմից ևս 10 միավոր զրահատեխնիկայի կորուստի մասին:

Armenia has the definite and unconditional support of international community – MFA
YEREVAN, SEPTEMBER 28, ARMENPRESS. Armenia has the definite and unconditional support of the international community over the matter that it is necessary to immediately stop the military aggression in the Artsakh line of contact and condemn any demonstration of use of force, Armenian foreign ministry spokeswoman Anna Naghdalyan said at a press conference today.
“We have the definite, unconditional support of the international community which is condemning the use of force and the efforts aimed at distorting peace, stability and security in the region. Facing this position of the international community Baku started applying its traditional tools, by spreading fake news according to which the Armenian side was first to start the clash”, Anna Naghdalyan said.
She added that it’s not the first time Baku is taking such action, but Armenia has factual data which proves that Azerbaijan has started the military operations.
“We have factual, undeniable data on which side has started the military operations. By violating the trilateral termless agreements for years, which established the ceasefire, and refusing to install ceasefire violation investigation mechanisms, Azerbaijan has shown that it has always had plans to start a war”, she said.
The MFA spokesperson said the aggression unleashed by Azerbaijan has two peculiarities: “The first peculiarity is that Azerbaijan has refused from the peace process at the presidential level and set a task to solve the conflict through military means. The second one is that this time we are dealing with Turkey’s direct political and military support to Azerbaijan. It is demonstrated at the scene with the Turkish military presence. This time the people of Artsakh are fighting against the Turkish-Azerbaijani alliance”, she said, adding that Armenia and Artsakh have enough capacities and determination to oppose this alliance.
She informed that Armenia’s diplomatic service is working on a heightened emergency mode, and Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan is in constant touch with his different foreign counterparts.