Սևան-Երևան մայրուղու վրա գտնվող 2 քանդակի վերկանգնման համար ԿԳՄՍ-ն հայտարարել է երրորդ մրցույթը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ ԿԳՄՍ նախարարությունը հայտարարել է Սևան-Երևան մայրուղու վրա գտնվող մի քանի քանդակագործական ստեղծագործությունների վերականգնման համար երրորդ մրցույթը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Երևի հիշում եք, որ կառավարության նիստում հանձնարարական էի տվել վերականգնել Հայաստանի մայրուղիներին հարակից մի շարք քանդակագործական ստեղծագործություններ: Դրանցից երկուսի՝ Սևան-Երևան մայրուղու վրա գտնվող «Ճանապարհաշինարարներ»-ի և «Արձագանք»-ի վերականգնման և հարակից տարածքների բարեկարգման համար կառավարությունը դեռ գարնանը հատկացրել է համապատասխանաբար 176 միլիոն և 76 միլիոն դրամ: Հունիս և հուլիս ամիսներին ԿԳՄՍ նախարարությունը հրապարակային մրցույթ է հայտարարել՝ վերականգնման աշխատանքներն իրականացնող ընկերություն ընտրելու համար: Երկու մրցույթներն էլ չեն կայացել՝ մասնակից չլինելու պատճառով»,- գրել է Փաշինյանը:
Նա հայտնել է, որ օգոստոսի 24-ին ԿԳՄՍ նախարարությունը երրորդ մրցույթն է հայտարարել: Վարչապետը հույս է հայտնել, որ այս անգամ մասնակիցներ և հաղթողներ կլինեն, ինչի պարագայում ոչ միայն մշակութային հարց կլուծվի, այլև տնտեսական, որովհետև կապիտալ այդ ներդրումը ենթադրում է նաև նոր աշխատատեղեր:

МНОКС объявило третий конкурс для восстановления двух скульптур на автотрассе Севан- Ереван
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил, что Министерство науки, образования, культуры и спорта объявило третий конкурс на восстановление нескольких скульптурных памятников, установленных на территориях, прилегающих к автотрассе Севан-Ереван.
“Вы помните, что на заседании правительства я дал поручение восстановить ряд скульптурных произведений, установленных на территориях, прилегающих к автомагистралям Армении. На восстановление двух из них - “Дорожные строители” и “Эхо”, находящихся на автотрассе Севан-Ереван, и благоустройство прилегающих территорий правительство еще весной выделило соответственно по 176 млн и 76 млн драмов. В июне и июле Министерство НОКС объявило открытый конкурс для выбора компании, осуществляющей восстановительные работы. Оба конкурса не состоялись вследствие отсутствия участников, - написал Пашинян.
Он также сообщил, что 24 августа Министерство НОКС объявило третий конкурс. Премьер-министр выразил надежду, что на этот раз будут и участники и победители, в результате чего будет решен не только эстетический вопрос, но и экономический, поскольку этот вклад капитала предполагает и новые рабочие места.