2020թ. քրեական գործերով պարզվել է պետությանը և համայնքներին պատճառված 214.8 մլրդ դրամի վնաս
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի հանձնարարությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազության կոռուպցիոն հանցագործությունների գործերով վարչությունում ամփոփվել են քննչական բոլոր մարմինների վարույթում քննվող քրեական գործերով պետությանը և համայնքներին պատճառված վնասների բացահայտման, պատճառված վնասների վերականգնման, ինչպես նաև պատճառված վնասների վերականգնումն ապահովելու նպատակով կիրառված միջոցների կիսամյակային արդյունքները: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից, ըստ այդմ՝ 2020 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ ՀՀ իրավասու մարմինների վարույթներում եղած թվով 1 283 քրեական գործերով հարուցման պահին արձանագրվել է հանցագործությամբ պետությանը և համայնքներին պատճառված նախնական հարշվարկով 214․782․710․692 ՀՀ դրամի վնաս, որից 204․685․121․146 դրամը եղել է պետությանը, իսկ 10․097․589․546 դրամը՝ համայնքներին պատճառված վնասը:
Քրեական գործերի նախաքննության ընթացքում նշանակված փորձաքննությունների կամ այլ քննչական ու դատավարական գործողությունների արդյունքում հաշվետու ժամանակահատվածում վերը նշված ընդհանուր վնասից արդեն իսկ հաստատվել է 128․870․997․477 ՀՀ դրամը, որից 127․428․746․833 դրամը եղել է պետությանը պատճառված վնասը, 1․442․250․644 դրամը՝ համայնքներին։
Նույն ժամանակահատվածում արձանագրված վնասից նախաքննության ընթացքում վերականգնվել է 24. 906. 055. 052 դրամը, որից 24.197.560.432 դրամը հանդիսացել է պետությանը պատճառված վնասը, 708․494․620 դրամը՝ համայնքներին։
Պատճառված վնասների վերականգնումը, հնարավոր բռնագանձումն ապահովելու նպատակով հիշյալ քրեական գործերի նախաքննության ընթացքում արգելանք է դրվել ընդհանուր առմամբ 84․502․200 ՀՀ դրամ գումարի, 5․838․598․990 ՀՀ դրամ հաշիվների վրա: Արգելանք է կիրառվել նաև 85 անուն շարժական և 148 անշարժ գույքերի, ինչպես նաև 22 հողատարածքների նկատմամբ, որից այս պահի դրությամբ գնահատված է 26․381․004․571 դրամ արժողությամբ շարժական և անշարժ գույքը, իսկ մնացածի արժեքը որոշման ընթացքում է։
Վերը նշված թվով 1 283 քրեական գործերի նախաքննության ընթացքում հանցագործություն կատարած ենթադրյալ անձանց թիվը հունիսի 30-ի դրությամբ կազմել է 873 անձ, որոնցից 529 անձի արդեն իսկ մեղադրանք է առաջադրվել, կամ՝ որոշում կայացվել որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին։

По уголовным делам выявлен ущерб в размере 214,8 млрд драмов, нанесенный государству и общинам
По поручению генерального прокурора Армении Артура Давтяна в управлении по делам о коррупционных преступлениях Генпрокуратуры Армении подведены итоги полугодовых мер по раскрытию ущерба, причиненного государству и общинам по уголовным делам, расследуемым в производстве всех следственных органов, раскрытию нанесенного ущерба, а также восстановлению нанесенного ущерба., в соответствии с этим, по состоянию на 30 июня 2020 года в производстве компетентных органов РА по 1 283 уголовным делам был зафиксирован ущерб в размере 214.782․710․692 драмов, из которых 204․685․121․146 драмов были нанесены государству, а 10․097․589․546 драмов - нанесенный ущерб общинам.
В результате назначенных в ходе предварительного следствия по уголовным делам экспертиз и других следственных и процессуальных действий в отчетный период из вышеуказанного общего ущерба уже утверждено 128․870․997․477 драмов, из которых 127.428.746.833 драмов были нанесеным государству ущербом, 1.442.250.644 драмов - общинам.
За тот же период в ходе предварительного следствия восстановлено 24.906.055.052 драмов, из которых 24.197.560.432 драмов были нанесеным государству ущербом, 708.494.620 драмов - общинам.
С целью обеспечения возможного взыскания в ходе предварительного следствия по упомянутым уголовным делам наложен арест на сумму в 84.502. 200 драмов РА, на счета в 5. 838. 598.990 драмов РА.
Запрет был применен также в отношении 85 наименований движимого и 148 недвижимого имущества, а также 22 земельных участков, из которых на данный момент оценено движимое и недвижимое имущество стоимостью 26.381. 004.571 драмов, а стоимость остальных решается.
Число предполагаемых лиц, совершивших преступление в ходе предварительного следствия по 1 283 уголовным делам, по состоянию на 30 июня составило 873, из которых 529 лицам уже предъявлено обвинение, или было принято решение о привлечении в качестве обвиняемого.