Քուվեյթյան օրաթերթը տարածել է հայ-ադրբեջանական բախումների վերաբերյալ ՀՀ դեսպանատան հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քուվեյթյան հեղինակավոր «Ալ-Սիյասա» քաղաքական օրաթերթը օգոստոսի 5-ին տարածել է հայ-ադրբեջանական սահմանին հուլիսին տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ Հայաստանի դեսպանության հայտարարությունը։ «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հոդվածի հակիրճ բովանդակությունը, որը կրում է հետևյալ խորագիրը՝ «Ադրբեջանը վարձկանների է հավաքագրում հայ ժողովրդի դեմ օգտագործելու նպատակով»:
«Քուվեյթում ՀՀ դեսպանության հայտարարության մեջ մասնավորապես նշված են Բաքվի կողմից ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ համավարակի պայմաններում գլոբալ հրադադարի կոչին չմիանալու, ինչպես նաև՝ հրադադարի խախտումներն արձանագրող հետաքննության մեխանիզմների ներդրմանը խոչընդոտելուն ուղղված քայլերը, բերված են փաստարկներ, որոնք ուղղակիորեն ի ցույց են դնում Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի հանդեպ ոտնձգությունները։
Նշվում է հայկական զինուժի կողմից ադրբեջանական բանակի իսրայելական արտադրության ժամանակակից ԱԹՍ-ների խոցման փաստերը, քննադատվում Բաքվի փորձերը հայերի հետ ունեցած կոնֆլիկտն այլ երկրներ արտահանելու, Սիրիայից գրոհայիններ հավաքագրելու փորձերը, ինչպես նաև՝ Թուրքիայի հետ անցկացվող լայնամասշտաբ սադրիչ զորավարժություններն ու Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության՝ Մեծամորին հարվածելու սանձարձակ հայտարարությունները։
Հայտարարության մեջ ընդգծվում է, որ մինչև ռազմական արկածախնդրության դիմելը Ադրբեջանի ղեկավարությունն աննախադեպ սաստկացրել էր հակահայ քարոզչությունը։ Բաքուն նաև հայտարարել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորմանն ուղղված խաղաղ բանակցություններն անիմաստ են և պատրաստ են խնդիրը լուծել ռազմական ճանապարհով՝ պահանջներ ներկայացնելով անգամ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների նկատմամբ։
Զուգահեռաբար շեշտվում է, որ հայության նկատմամբ թշնամանքն ու ատելությունն այդ երկրի քաղաքականության հիմքերն են. մի երկիր, որտեղ մանկապարտեզից մինչև համալսարան սերմանում են ատելությունը հայի նկատմամբ, որտեղ ցանկացած գործիչ, քաղաքական թե մշակութային, պարտավոր է իր խոսքը համեմել հակահայ քարոզչությամբ, և որտեղ որևէ մշակութային ստեղծագործություն իր մեջ պետք է հայության հանդեպ թշնամանք ներառի։ Միաժամանակ, արտաքին թշնամու կերպարի շահարկումը հնարավորություն է տալիս Ադրբեջանի ղեկավարությանը շեղել իշխանությունների դեմ կուտակված հանրային դժգոհությունը։
Հայտարարության մեջ արժևորված են այն բոլոր երկրներն ու կազմակերպությունները, որոնք այդ օրերին հանդես են եկել հավասարակշռված հայտարարություններով և ռազմական գործողությունները դադարեցնելու կոչերով։ Ընդգծված է, նաև որ Հայաստանը պատրաստ է շարունակել խաղաղ բանակցությունները և կոչ է արված միջազգային հանրությանը աջակիցը լինել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական ջանքերի»։

Заявление посольства Армении в кувейтской газете относительно армяно- азербайджанских столкновений
Авторитетная кувейтская газета “Аль-Сияса” 5 августа распространила заявление посольства Армении относительно событий на армяно-азербайджанской границе в июле. «Арменпресс» представляет краткое содержание статьи под заголовком “Азербайджан вербует наемников с целью их использования против армянского народа”.
В заявлении посольства Армении в Кувейте, в частности, отмечено то, что Баку не присоединился к призыву генсека ООН о глобальном прекращении огня, и кроме того препятствовал внедрению механизмов расследования нарушений режима прекращения огня. Приводятся аргументы, которые прямо указывают на посягательства Азербайджана на суверенную территорию Армении.
Отмечены факты уничтожения армянскими вооруженными силами современных БПЛА азербайджанской армии израильского производства, осуждаются попытки Баку экспортировать конфликт с армянами на территории других стран, вербовка боевиков из Сирии, а также проводимые с Турцией широкомасштабные провокационные учения и разнузданные заявления военно-политического руководства Азербайджана о большем ударе.
В заявлении подчеркивается, что еще до начала военной авантюры руководство Азербайджана вело беспрецедентную антиармянскую пропаганду. Баку также заявил, что мирные переговоры по урегулированию нагорно-карабахского конфликта бессмысленны, и он готов решить проблему военным путем, претендуя даже на суверенные территории Армении.
В заявлении подчеркивается, что враждебность и ненависть к армянам являются основой политики этой страны, страны, в которой, начиная от детского сада и до университета, сеют ненависть к армянам, где любой деятель, политический или культурный, обязан выступать с антиармянской пропагандой, и где все произведения культуры должны содержать вражду к армянам. В то же время спекуляция образом внешнего врага дает возможность руководству Азербайджана отвлекать общественное недовольство, накопленное против властей.
В заявлении выражается благодарность всем странам и организациям, которые в эти дни выступили с сбалансированными заявлениями и призывами прекратить военные действия. Подчеркнуто также и то, что Армения готова продолжить мирные переговоры, и призывает международное сообщество содействовать посредническим усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ.