Ադրբեջանին զենք վաճառող երկրները պայմանագրի մեջ պետք է կիրառման հստակ պայմաններ դնեն. Վարդանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանին զենք վաճառող պետությունները պետք է պայմանագրերի մեջ հստակ պայմաններ դնեն, որոնցով մասնավորապես կարգելվի դա քաղաքացիական բնակչության վրա կիրառելը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց ՀՀ ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը՝ անդրադառնալով հուլիսյան հաղթական մարտերից հետո Հայաստանի ամրապնդված դիրքորոշումներին, որոնք ներկայացրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հուլիսի 23-ին։
Անդրադառնալով արդյունավետ միջազգային մոնիտորինգի ներդրման անհրաժեշտությանը և դրա հնարավոր արդյունքներին՝ Վարդանյանը մասնավորապես ասաց. «Եթե կողմերը համաձայնության գան մշտադիտարկման միջազգային արդունավետ մեխանիզմի ներդրման շուրջ, ապա կարտահայտեն նաև իրենց համաձայնությունը՝պահպանելու այդ կանոնները: Եվ այդ տեսանկյունից միջնորդ` ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը հնարավորություն կունենա ավելի ակտիվ ներգրավվածություն ունենալ այդ գործընթացին»:
Խոսելով վարչապետի կողմից նշված զինվորականների միջև տեղում ուղիղ կապի ապահովման գործիքի մասին՝ պատգամավորը նկատեց, որ ուղիղ կապի առկայությունը շատ դեպքերում թույլ կտա խուսափել այն միջադեպերից, որոնք կարող են տեղի ունենալ այն պարագայում, երբ կողմերը որևէ դիտավորություն չեն ունեցել շեղվել այն զինադարարի ռեժիմից, որը սահմանվել է: Վարդանյանը կարծում է, որ դա կարող է նաև բարձրացնել վստահությունը կողմերի մոտ և կարևոր գործոն դառնալ թյուրըմբռնումներից խուսափելու համար: «Սակայն կգնա Ադրբեջանը սրան, թե ոչ, արդյոք այն ռազմատենչ հռետորաբանությունը, որ առկա է Ադրբեջանում, կօժանդակի, որպեսզի այս կարգի միջոցները ներդրվեն, դժվար է պատասխանել: Չեմ կարող ասել, թե Ադրբեջանն այս պահի դրությամբ կկարողանա՞ քաղաքական խիզախություն գտնել և գնալ այս քայլին»,-նշեց նա:
Անդրադառնալով քաղաքացիական բնակչության ուղղությամբ Ադրբեջանի կողմից զենքի կիրառմանը՝ Վարդանյանը նշեց՝ համոզմված է, որ այն դեպքը, որը տեղի են ունեցել ՀՀ սահմանին վերջին զարգացումների ընթացքում, նաև Ապրիլյան պատերազմի ընթացքում, նաև Ղարաբաղյան ռազմի ճակատում, քաղաքացիական բնակչության վրա ադրեբջանական զինուժի կողմից ուղղակի թիրախային հարձակումներ են եղել, որը դիտարկվում է ոչ թե որպես հարակից վնաս, այլ Ժնևյան կոնվենցիաների լուրջ խախտում կամ ռազմական հանցագործություն:
«Պետությունները, որոնք զենք են վաճառում Ադրբեջանին, պետք է հստակ հասկանան հետևյալը, որ պայմանագրի մեջ պետք է որոշակի պայմաններ դրվեն, թե ինչ պայմաններում և ինչպես պետք է օգտագործվի, մանսավորապես հստակ պահանջ պետք է լինի, որ այդ զենքը այսինչ հանգամքներից ելնելով չի կարող օգտագործվել այսինչ անձանց նկատմամբ»,-նշեց նա:
Վարդանյանը նաև նշեց, որ Մինսկի խումբը չունի այլնտրանք, ՀՀ-ն մշտապես ընդգծել է Մինսկի խմբում բանակցություններ վարելու անհրաժեշտությունը, այդ բանակցությունները պետք է շարունակվեն: Եվ խաղաղ բանակցությունները որևիցե եղանակով չպետք է դիտարկվեն որպես այլընտրանք՝ ռազմական գործողություններին:
Անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական սահմանի վերջին իրադարձություններին՝ նա նշեց. «Մենք ևս մեկ անգամ հաստատեցինք, որ ՀՀ-ի և Արցախի հետ չի կարելի խոսել սպառնալիք և ուժ կիրառելու դիրքերից: Մենք վերահաստատեցինք մեր պատրաստակամությունը՝ շարունակել այս գործընթացը խաղաղ բանակցությունների շրջանակում: Երրորդ՝ մենք ցույց տվեցինք, որ ՀՀ-ն ունակ է պաշտպանելու իր սահանները և երաշխավորել Արցախի Հանրապետության անվտանգությունը և Արցախի Հանրապետության բնակչության անվտանգությունը»:

Countries selling arms to Azerbaijan must set preconditions for its use in the contract – MP
YEREVAN, JULY 24, ARMENPRESS. The countries selling arms to Azerbaijan must set clear preconditions in the contract which will prohibit their use first of all against civilians, MP representing ‘’My step’’ bloc Vladimir Vardanyan said, commenting on the positions of Armenia following its victories in July clashes against Azerbaijan which were presented by PM Pashinyan on July 23.
Referring to the establishment of an effective international monitoring mechanism and its possible results, Vardanyan said, ‘’If the side reach an agreement on the establishment of an effective international monitoring mechanism, they will express also their consent to preserve those rules. And from the point of view, the OSCE Minsk Group will have an opportunity to be more actively involved in that process’’.
Speaking about the tool of establishing direct contact between Armenian and Azerbaijani servicemen proposed by PM Pashinyan, the MP noted that the direct contact will in many circumstances give an opportunity to avoid from incidents which can take place when the sides have no deliberate intention to violate the ceasefire. Vardanyan also thinks that this tool can raise mutual confidence between the sides and become an important tool to avoid misunderstandings. ‘’But it’s hard to say if Azerbaijan will agree to given the military rhetoric in Azerbaijan’’, he said.
Referring to the firing at the civilians by Azerbaijan, Vardanyan expressed confidence that the recent incidents on the border with Armenia, as well as during the April war and the contact line in general, are just targeted attacks by Azerbaijanis against civilians, which can be assessed as not a side effect of the clashes, but a serious violation of the Geneva Convention or crimes against humanity.
‘’The countries selling arms to Azerbaijan must clearly understand that they should set preconditions of in which conditions and how those arms should be used’’, he said.
The MP also noted that the Minsk Group has no alternative and Armenia has always emphasized the necessity of the negotiations under the auspices of the Minsk Group and these negotiations should go on.
Referring to the recent developments on the Armenian-Azerbaijani border, he said, ‘’We once again reaffirmed that no one should speak in the language of threats or use of force with Armenia or Artsakh. We reaffirmed our readiness to continue this process with peaceful negotiations. And we also showed that Armenia is capable to protect its borders and guarantee the security of the Republic of Artsakh and its population’’.