Ուկրաինան պետք է մնա չեզոք․ Գերագույն ռադայի պատգամավորը քննադատել է ԱԳՆ հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։  Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի պատգամավոր, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձևի նախագծի հեղինակ Անտոն Պոլյակովը խստորեն քննադատել է այդ երկրի ԱԳՆ-ի հայտարարությունը՝ կապված Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին առկա լարվածության հետ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, տելեգրամի էջում պատգամավորը իր հայտարարության մեջ ցավով նշել է, որ վերջին մի քանի օրերի ընթացքում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտությունը սրվել է և առկա է առճակատման իրական վտանգ։
«Տեղեկություններ տարածվեցին, որ ադրբեջանական բանակը պատրաստ է հարվածներ հասցնել Հայաստանի ատոմակայանի ուղղությամբ, ինչը կարող է բերել սարսափելի աղետի: Հուսով եմ, որ պաշտոնական Բաքուն կհետևի առողջ բանականությանը և թույլ չի տա ռազմական գործողությունների ակտիվացում»,- ասել է պատգամավորը։
Անտոն Պոլյակովը կոչ է անում Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարության դիվանագետներին խոսել ռացիոնալ դիրքերից, կողմերից մեկի աջակցության համար անիմաստ հայտարարություններն արդեն հասցրել են լուրջ դիվանագիտական սկանդալի:
«Ոզում եմ հիշեցնել պարոն Կուլեբային (Ուկրաինայի ԱԳ նախարար-խմբ.), որ նրա գերատեսչության հիմնական գործառույթը միջազգային ասպարեզում երկրի կարգավիճակի բարձրացումն է, և ոչ թե հակառակը։ Սադրանքներ և սխալներ չպետք է լինեն: Ուկրաինան պետք է մնա չեզոք», - ասել է քաղաքական գործիչը:
Ավելի վաղ, Ուկրաինայի ԱԳՆ-ին խիստ քննադատել էր Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի պատգամավոր Դարյա Վոլոդինան` նշելով, որ միակողմանի հայտարարությունը՝ կապված Ադրբեջանի և Հայաստանի կոնֆլիկտի հետ, մասնագիտական անպիտանիության ցուցիչ է։

Украине следует оставаться нейтральной — депутат Верховной Рады осудил заявление МИД Украины
Член Верховной Рады Украины и автор проекта резолюции о признании Геноцида армян Антон Поляков подверг резкой критике заявление МИД Украины в связи с напряженностью на армяно-азербайджанской границе.
Как передает Арменпресс, в заявлении на своей странице в Telegram депутат с сожалением отметил, что в последние дни конфликт между Арменией и Азербайджаном усилился, существует реальная опасность конфронтации.
«Сообщалось, что азербайджанская армия готова нанести удар по армянской АЭС, что может привести к страшной катастрофе. Я надеюсь, что официальный Баку будет руководствоваться здравым смыслом и не допустит активизации военных действий», - сказал он.
Антон Поляков призывает дипломатов Министерства иностранных дел Украины высказываться с рациональной позиции, бессмысленные заявления в поддержку одной из сторон уже привели к серьезному дипломатическому скандалу.
«Я хотел бы напомнить г-ну Кулебе (министру иностранных дел Украины – ред.), что основной функцией его министерства является повышение статуса страны на международной арене, а не наоборот. Провокаций и ошибок быть не должно. Украина должна оставаться нейтральной», - сказал он.
Ранее украинский МИД подвергся резкой критике со стороны члена Верховной Рады Украины Дарьи Володиной, отметившей, что однобокое заявление о конфликте между Азербайджаном и Арменией является показателем профессиональной некомпетентности.