ԱԺ-ն ընդունեց հանրաքվեն չեղարկվող որոշման նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ՀՀ ազգային ժողովն ընդունեց Սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը հանրաքվեի դնելու մասին որոշումը ուժը կորցրած ճանաչելու մասին «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորների կողմից ներկայացված ԱԺ որոշման նախագիծը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի 2020 թվականի փետրվարի 6-ի «Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը հանրաքվեի դնելու մասին» որոշումը ուժը կորցրած ճանաչելու մասին ԱԺ որոշման նախագիծը խորհրդարանի հունիսի 30-ի նիստում ստացավ 81 կողմ ձայն:
«Իմ քայլը»-ից  Վահագն Հովակիմյանը հիշեցրեց, որ փաստացի նման որոշում կայացնելու իրավական հիմքը ստեղծող ԱԺ կանոնակարգի փոփոխությունն ուժի մեջ է մտնել հունիսի 25-ից: «Երբ մենք ԱԺ կանոնակարգի փոփոխությունների փաթեթը քննարկում էինք, այնպիսի տպավորություն ստեղծվեց, թե հենց այդ ժամանակ հանրաքվեն չեղարկվել է: Սակայն մենք այդ ժամանակ գործնականում իրավական գործիքակազմն էին ստեղծում, որով հնարավոր կլիներ հանրաքվեն չեղարկել»,-ասաց Հովակիմյանը:
Եվ այս որոշման նախագծով ԱԺ-ն ըստ էության որոշում է ուժը կորցրած ճանաչել փետրվարի 6-ին կայացրած իր որոշումը:
«Իմ քայլը»-ից  Սուրեն Գրիգորյանը նշեց՝ շարունակում են պնդել, որ հանրաքվեն լավագույն ճանապարհն է: «Մենք չենք հրաժարվել այն մտքից, որ հանրաքվեն իրոք լավագույն ճանապարհն է, բայց այն մարդիկ, որոնք հարցնում են, թե ինչու այս պայմաններում չէր կարելի հանրաքվե անել, երևի ուղղակի տեղյակ չեն, թե ՀՀ-ում ինչ է կատարվում կամ ձևացնում են, թե տեղյակ չեն»,-ասաց պատգամավորը:
Նիստին չէին մասնակցում «Լուսավոր Հայաստան»  և «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավորները:
Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեով առաջարկվում էր դադարեցնել Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի և դատարանի 6 անդամների պաշտոնավարումը:
Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեն նախատեսված էր ապրիլի 5-ին, սակայն չկայացավ արտակարգ դրության հայտարարման պատճառով: Ավելի ուշ ՝ հունիսի 22-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է «Իմ քայլը» խմբակցության մի խումբ պատգավորների կողմից ներկայացված Սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը, որով առաջարկվում է փոխարինել Սահմանադրական դատարանի նախագահին և ընդհանուր տևողությամբ ոչ պակաս, քան 12 տարի պաշտոնավարած Սահմանադրական դատարանի անդամներին: Սահմանադրական փոփոխությունները ուժի մեջ են մտել: Հրայր Թովմասյանը ՍԴ նախագահ չէ, իսկ Ֆելիքս Թոխյանը, Հրանտ Նազարյանը եւ Ալվինա Գյուլումյանը ՍԴ անդամ կամ դատավոր չեն։ Երկու ամսվա ընթացքում պետք է ընտրվեն ՍԴ երեք նոր դատավորներ։

Парламент Армении принял в первом чтении проект решения об отмене референдума
Национальное собрание Армении приняло в первом чтении представленный депутатами фракции “Мой шаг” проект решения НС о признании решения о вынесении на референдум проекта конституционных изменений утратившим силу. Как сообщает «Арменпресс», на заседании Парламента Армении 30 июня проект решения НС о признании решения НС Армении от 6 февраля 2020 года “О вынесении на референдум проекта изменений в Конституцию” недействительным получил 81 голос “за”.
Ваагн Овакимян напомнил, что изменение регламента НС, фактически создающего правовую основу для принятия подобного решения, вступило в силу с 25 июня. “Когда мы обсуждали пакет изменений в регламенте НС, сложилось впечатление, что именно тогда референдум и был отменен. Однако мы тогда практически создали правовой инструментарий, по которому можно было бы отменить референдум”, - сказал Овакимян.
Проектом этого решения НС, по сути, свое решение от 6 февраля признает утратившим силу.
Сурен Григорян из “Моего шага” отметил, что они продолжают утверждать, что референдум - лучший путь. “Мы не отказываемся от мысли, что референдум действительно лучший путь, но те, кто спрашивают, почему в этих условиях нельзя было провести референдум, наверное, не знают, что происходит в Армении или делают вид, что они не в курсе”, - сказал депутат.
В заседании не участвовали депутаты фракции “Просвещенная Армения” и “Процветающая Армения”.
Референдумом по конституционным реформам предлагалось прекращение полномочий председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна и 6 членов суда.
Референдум по конституционным реформам был запланирован на 5 апреля, однако не состоялся вследствие объявления чрезвычайного положения. Позже, на заседании 22 июня во втором чтении и полностью был принят представленный группой депутатов фракции “Мой шаг” проект конституционных изменений, которым предлагается замена председателя Конституционного суда и членов Конституционного суда, пребывающий на должности в течение времени общей продолжительностью более 12 лет. Согласно этому Грайр Товмасян более не является председателем КС, а Феликс Тохян, Грант Назарян и Альвина Гюлумян не являются членами или судьями КС. В течение двух месяцев должны быть избраны три новых судьи КС.