Դա քաղաքական որոշում չի եղել և չի կարող լինել. Սիմոնյանը՝ դատական գործընթացների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի փոխնախագահ, իշխանական «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Ալեն Սիմոնյանը վստահեցնում է, որ թե երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, թե մյուսների դատական գործերի հետ կապված որոշումները զուտ իրավական գործընթաց են: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Սիմոնյանն այս մասին վստահեցրեց «Իմ քայլը»-ի նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում՝ անդրադառնալով հարցին, թե իշխանություններին անհանգստաացնո՞ւմ է արդյոք, որ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը փոխվեց:
Սիմոնյանը վստահեցրեց՝ այդ հարցն իրենց չի անհանգստացնում, անհանգստացնում է այն մարդկանց զայրույթը, ովքեր կարծում են, թե իբր իշխանությունն ինչ-որ մեկին բռնում է, ինչ-որ մեկին բաց թողնում: «Մենք դատարանի վճիռներն իմանում ենք բոլորի հետ միասին, այսինքն, երբ դրանք հարապարակային են դառնում: Որևիցե մեկին չենք բռնում ու բաց չենք թողնում: Դա քաղաքական որոշում չի եղել և չի կարող լինել ՀՀ-ում: Իրավական պրոցեսը շարունակվում է: Էլի են եղել դեպքեր, երբ Քոչարյանին ազատ են արձակել, հետո խափանման միջոցը փոխվել է»,-ասաց ԱԺ փոխնախագահը:
Նա վստահերեց, որ եթե քաղաքական միջնորդության տրամաբանությամբ շարժվեին, ապա Քոչարյանին հիմա պետք է բաց թողած չլինեին:
Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Արսեն Նիկողոսյանը բավարարել էր Քոչարյանի պաշտպանների՝ իրենց պաշտպանյալի խափանման միջոցի հարցով վերաքննիչ բողոքը։ Նա կալանքի տակ էր 2019 թվականի հունիսի 25-ից։ Քոչարյանը մեղադրվում է ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ։ Վերաքննիչքրեականդատարանիորոշմամբ՝ ՀՀ երկրորդնախագահՌոբերտՔոչարյանինազատարձակելուհամար2 մլրդդրամիչափովսահմանվածգրավըվճարվել է։

Это не было и не могло быть политическим решением: Симонян — о судебных процессах
Вице-спикер Национального собрания Республики Армения, депутат от правящей фракции «Мой шаг» Ален Симонян уверяет, что решения, связанные с судебными процессами по делу второго президента Роберта Кочаряна и других, — это сугубо юридический процесс.
Как передает Арменпресс, Симонян заявил об этом в беседе с журналистами после заседания фракции «Мой шаг» в ответ на вопрос, обеспокоены ли власти изменением меры пресечения в отношении Кочаряна.
Симонян заверил, что их не волнует этот вопрос, а обеспокоены они гневом людей, которые считают, что правительство кого-то ловит и отпускает.
«Мы узнаем о решениях суда вместе со всеми, то есть когда они становятся публичными. Мы никого не ловим и не отпускаем. Это не было не может быть политическим решением в Армении. Правовой процесс продолжается. Были и другие случаи освобождения Кочаряна, после чего мера пресечения была изменена», - сказал вице-спикер НС.
Он заверил, что если бы они следовали логике политического посредничества, Кочарян сейчас не должен был быть освобожден.
Судья Апелляционного уголовного суда Арсен Никогосян удовлетворил апелляционное ходатайство защитников Роберта Кочаряна об изменении меры пресечения в отношении их подзащитного. Он находился под арестом с 25 июня 2019 года. Кочарян обвиняется в свержении конституционного строя РА. В соответствии с решением Апелляционного уголовного суда, за освобождение второго президента Республики Армения Роберта Кочаряна внесен установленный судом залог в размере 2 млрд драмов.