Դա քաղաքական որոշում չի եղել և չի կարող լինել. Սիմոնյանը՝ դատական գործընթացների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի փոխնախագահ, իշխանական «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Ալեն Սիմոնյանը վստահեցնում է, որ թե երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, թե մյուսների դատական գործերի հետ կապված որոշումները զուտ իրավական գործընթաց են: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Սիմոնյանն այս մասին վստահեցրեց «Իմ քայլը»-ի նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում՝ անդրադառնալով հարցին, թե իշխանություններին անհանգստաացնո՞ւմ է արդյոք, որ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը փոխվեց:
Սիմոնյանը վստահեցրեց՝ այդ հարցն իրենց չի անհանգստացնում, անհանգստացնում է այն մարդկանց զայրույթը, ովքեր կարծում են, թե իբր իշխանությունն ինչ-որ մեկին բռնում է, ինչ-որ մեկին բաց թողնում: «Մենք դատարանի վճիռներն իմանում ենք բոլորի հետ միասին, այսինքն, երբ դրանք հարապարակային են դառնում: Որևիցե մեկին չենք բռնում ու բաց չենք թողնում: Դա քաղաքական որոշում չի եղել և չի կարող լինել ՀՀ-ում: Իրավական պրոցեսը շարունակվում է: Էլի են եղել դեպքեր, երբ Քոչարյանին ազատ են արձակել, հետո խափանման միջոցը փոխվել է»,-ասաց ԱԺ փոխնախագահը:
Նա վստահերեց, որ եթե քաղաքական միջնորդության տրամաբանությամբ շարժվեին, ապա Քոչարյանին հիմա պետք է բաց թողած չլինեին:
Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Արսեն Նիկողոսյանը բավարարել էր Քոչարյանի պաշտպանների՝ իրենց պաշտպանյալի խափանման միջոցի հարցով վերաքննիչ բողոքը։ Նա կալանքի տակ էր 2019 թվականի հունիսի 25-ից։ Քոչարյանը մեղադրվում է ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ։ Վերաքննիչքրեականդատարանիորոշմամբ՝ ՀՀ երկրորդնախագահՌոբերտՔոչարյանինազատարձակելուհամար2 մլրդդրամիչափովսահմանվածգրավըվճարվել է։

It was not and cannot be political decision – Alen simonyan refers to judicial processes
YEREVAN, JUNE 20, ARMENPRESS. Vice President of the National Assembly of Armenia representing the ruling ‘’My Step’’ bloc Alen Simonyan assures that the court decisions over the cases of Robert Kocharyan or others are simply legal processes, ARMENPRESS reports Simonyan said following the session of ‘’My Step’’ parliamentary faction, answering the question if the authorities are concerned over the release of Kocharyan from jail.
Alen Simonyan assured that they are not concerned with that issue, but they are concerned over the wrath of the people who think that they catch someone and set free someone else. ‘’We learn about court decisions together with everyone, I mean when they become public. We do not cathch or set free anyone. It was not a political decision and cannot be such a political decision in Armenia. The legal process continues’’, Simonyan said, noting that in the past Kocharyan had been released again but later detained.
Kocharyan had been in detention since June 25 2019. He is accused of overthrowing the Constitutional order in 2008.