Համաճարակի պայմաններում լարվածությունը մեծացնելու ցանկացած փորձ պետք է դատապարտվի. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համամոլորակային մարտահրավերները պահանջում են միասնական գործողություններ, այլ ոչ թե առճակատում: Այդ մասին Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի տեսակոնֆերանսին նշել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Համաճարակի պայմաններում տարածաշրջանում լարվածությունը մեծացնելու ցանկացած փորձ խիստ անպատասխանատու է և պետք է դատապարտվի միջազգային հանրության կողմից: Այս համատեքստում, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մոտեցումներին համահունչ ԵՄ շարունակական հավասարակշռված դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում շատ կարևոր գործոն է մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության պահպանման համար»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ընդգծել է վարչապետը:
Տեսակոնֆերանսի ընթացքում վարչապետն արձագանքել է Ադրբեջանի նախագահի՝ փաստերը խեղաթյուրող և անհիմն հայտարարությանը: Մասնավորապես, Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է այդ երկրի իշխանությունների կողմից մինչ այժմ իրականացվող ռասիստական քաղաքականությունը, որպես օրինակ բերելով Հունգարիայում հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին քնած ժամանակ կացնով սպանած Ռամիլ Սաֆարովին հերոսացնելու քայլը: Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը սեփական ապագան կառուցելու իր որոշման մեջ հաստատակամ է և պատրաստ պաշտպանելու իր անվտանգությունը՝ համարժեք արձագանքելով ցանկացած ոտնձգության:
Վարչապետը ևս մեկ անգամ կոչ է արել Ադրբեջանի նախագահին կառուցողական մոտեցում ցուցաբերել, և ի վերջո, հրապարակային համաձայնվել նախկինում առաջ քաշած իր բանաձևին․ այն է՝ Արցախի հարցի որևէ կարգավորում պետք է ընդունելի լինի Արցախի ժողովրդի համար, Հայաստանի ժողովրդի համար, և Ադրբեջանի ժողովրդի համար:

Любая попытка эскалации напряженности в регионе в условиях пандемии должна быть осуждена: премьер
Глобальные вызовы требуют совместных действий, а не конфронтации. Как сообщает Арменпресс, об этом на саммите Восточного партнерства в режиме видеоконференции сказал премьер-министр Никол Пашинян.
“Любая попытка эскалации напряженности в регионе в условиях пандемии крайне безответственна и должна быть осуждена международным сообществом. В этом контексте последовательная и сбалансированная позиция ЕС по нагорно-карабахскому конфликту в соответствии с подходами сопредседателей Минской группы ОБСЕ является очень важным фактором в поддержании мира и стабильности в нашем регионе”, - подчеркнул премьер.
В ходе видеоконференции премьер-министр отреагировал на искажающее факты и необоснованное заявление президента Азербайджана. В частности, Никол Пашинян подчеркнул проводимую до сих пор властями этой страны расистскую политику, приведя в качестве примера прославление Рамиля Сафарова, убившего топором спящего армянского офицера Гургена Маргаряна. Никол Пашинян подчеркнул, что народ Нагорного Карабаха полон решимости строить свое собственное будущее и готов защищать свою безопасность, адекватно реагируя на любые посягательства.
Премьер-министр еще раз призвал президента Азербайджана проявить конструктивный подход и, наконец, публично согласиться с предложенной им ранее формулой: любое урегулирование арцахской проблемы должно быть приемлемым для народа Арцаха, для народа Армении и для народа Азербайджана.