Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել զոհված զինծառայողների ծնողների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել զոհված զինծառայողների ծնողների հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
«Հարգելի սգակիր ծնողներ, հարգելի գործընկերներ,
մեր պայմանավորված հանդիպումը մոտ 2 ամիս ուշ է տեղի ունենում: Պատճառն այն է, որ մենք հույս ունեինք, որ համավարակը հաղթահարած կլինենք, այսինքն՝ չէինք ուզում, որ համավարակի պայմաններում հանդիպումը տեղի ունենա: Բայց քանի որ համավարակը ձգվում է, և հաշվի առնելով հարցի կարևորությունը՝ որոշեցինք, որ, այնուամենայնիվ, չսպասենք համավարակի հաղթահարմանը և սկսենք մեր պայմանավորված աշխատանքը:
Ես տեղյակ եմ, որ այս ընթացքում աշխատանքը ոչ մի րոպե կանգ չի առել, որովհետև պայմանավորվել էինք, որ վստահելի խումբ պետք է ձևավորենք, որը, ըստ էության, պետք է տա այն հարցերի պատասխանը, որ հուզում է ոչ միայն ձեզ, այլև մեզ բոլորիս, մեր հանրությանը: Եվ պայմանավորվել ենք նաև, որ սա շատ կարևոր առանձնահատկություն է, որ մենք պետք է այնպես սկսենք պրոցեսը, որ արդյունքում ինչ պատասխան էլ ստացվի, բոլորս ի գիտություն ընդունենք այդ պատասխանը և առաջնորդվենք այդ պատասխանով: Դրա համար մեր պայմանավորվածությունն է, որ դուք պետք է ներկայացնեք ձեզ համար վստահելի փաստաբանական խումբ, իմ կողմից նույնպես պետք է ներկայացված լինեն, և այդ հարցերի պատասխանը պետք է ստանանք:
Որպեսզի մենք տեղապտույտի վիճակում չհայտնվենք, այս աշխատանքային խմբի համար շատ կարևոր է, որ մենք աշխատանքային խմբին մի պահ հնարավորություն տանք, որպեսզի նրանք կտրված գործեն մեր ունեցած կարծիքներից, համոզմունքներից, մեր մտածածից և ցանկությունից: Օրինակ, մեր հնարավոր ամենամեծ ռիսկերից մեկը ո՞րն է՝ եթե ինձ ներկայացնող մարդիկ որոշեն, որ իրենք պետք է նախաքննության վարկածը պաշտպանեն մինչև վերջ՝ անկախ փաստերից, և ծնողներին ներկայացնող մարդիկ որոշեն, որ իրենք, անկախ փաստերից, պետք է ծնողների առաջ քաշած վարկածը պաշտպանեն: Այսպես մենք խնդիրը ոչ միայն չենք լուծի, այլև կխորացնենք: Արդյունքում կստացվի, որ մենք այսքան աշխատեցինք ու արդյունքի չհասանք:
Ես հույս ունեմ, որ ձեր մեջ կա անբեկանելի համոզմունք, որ ինձ համար ճշմարտությունից ավելի բարձր արժեք այս իրավիճակում գոյություն չունի: Ես կրկին եմ ասում՝ եթե ձեզ մոտ թեկուզ 0.1 տոկոս կասկած կա սրա հետ կապված, ավելի լավ է մենք այս պրոցեսը չսկսենք: Չեմ ասում 5, 6, 7, 1, եթե ձեր մեջ նույնիսկ 0.1 տոկոս կասկած կա, որ այս պրոցեսում, ճշմարտությունից բացի, անձամբ ես ուրիշ շահ ունեմ, ուրեմն իմաստ չունի այս պրոցեսը սկսել: Ես պատրաստ եմ ընդունել ցանկացած ճշմարտություն, ես չգիտեմ՝ ինչ է լինելու վերջը, ճշմարտությունը, բայց մեզնից յուրաքանչյուրը պետք է այսպես տրամադրվի»,-ասել է վարչապետը:
Վարչապետի օգնական Աննա Վարդապետյանը և զոհված զինծառայողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչ Արայիկ Պապիկյանը ներկայացրել են համատեղ այլընտրանքային քննչական խմբի ձևավորման ուղղությամբ կատարված աշխատանքը: Համատեղ խումբ ստեղծելու  պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել վարչապետի և զոհված զինծառայողների ծնողների հետ այս տարվա մարտ ամսին կայացած հանդիպման արդյունքում: Պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել նաև՝ խմբում ներառել զոհված զինծառայողների իրավահաջորդների համար վստահելի 3 իրավաբանի և վարչապետի կողմից առաջադրված 3 իրավաբանի:
Նշվել է, որ հեռավար քննարկումների շրջանակում մշակվել է խմբի գործունեության աշխատակարգը: Աշխատակարգով նախատեսվում է ձևավորել աշխատանքային խումբ, որը կուսումնասիրի ընդհանուր առմամբ 8 քրեական գործ, յուրաքանչյուր գործով առանձին հանդիպում կունենա զոհված զինծառայողի իրավահաջորդի հետ, և առկա նյութերի համալիր ուսումնասիրության արդյունքում խորհրդատվական եզրակացություն կներկայացնի վարչապետին: Ընթացքի մեջ են խմբի կազմում իրավաբանների ներգրավման աշխատանքները, փոխհամաձայնեցվել է քրեական գործերի ուսումնասիրության հերթականությունը:
Մտքերի փոխանակության ընթացքում վարչապետ Փաշինյանը լսել է ծնողների հարցերն ու առաջարկները խմբի գործունեության սկզբունքների վերաբերյալ: Ծնողների առաջարկությամբ՝ որոշվել է խմբի կազմում որպես իրավաբան ընդգրկել զոհված զինծառայողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչ Արայիկ Պապիկյանին: Հանդիպման արդյունքներով պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել աշխատանքային կարգով քննարկումները:

Премьер-министр Никол Пашинян провел встречу с родителями погибших военнослужащих
Встреча, о которой мы договаривались, происходит с примерно двухмесячным опозданием. Причина в том, что мы надеялись преодолеть эпидемию, то есть мы не хотели, чтобы встреча проходила в условиях эпидемии. Но поскольку эпидемия затягивается и, учитывая важность проблемы, мы решили не ждать преодоления эпидемии и начать работу, о которой договаривались.
Мне известно, что в течение этого времени работа не прекращалась ни на минуту, потому что мы договорились о том, что должны сформировать доверенную группу, которая, по сути, должна дать ответы на вопросы, которые волнуют не только вас, но и всех нас, наше общество. И мы также договорились, и это очень важная особенность, что мы должны начать процесс таким образом, чтобы, независимо от результатов, мы все приняли их и руководствовались этим ответом. Для этого мы договорились, что вы должны представить группу пользующихся вашим доверием адвокатов, я также должен представить адвокатов, и мы должны получить ответ на эти вопросы.
Для того чтобы мы не буксовали, для этой рабочей группы очень важно, чтобы мы дали рабочей группе возможность, чтобы они действовали  независимо от наших мнений, убеждений, мыслей и желаний. Например, каков один из наших самых больших рисков? Самый большой риск возникнет, если люди, которые представляют меня, решат, что они должны до конца защищать версию следствия, независимо от фактов, или представляющие родителей люди решат, что они, независимо от фактов, должны защищать предложению родителями версию. Таким образом мы не только не решим проблему, но и углубим ее. В результате получится, что мы столько работали и не достигли результатов.
Надеюсь, что у вас есть непоколебимое убеждение в том, что в этой ситуации для меня нет ценности выше, чем истина. Повторяю, если у вас есть хотя бы 0,1% сомнений по этому поводу, лучше не начинать этот процесс. Я не говорю 5, 6, 7, 1, если у вас даже есть 0,1-процентное сомнение, что в этом процессе, кроме правды, у меня лично есть другой интерес, тогда нет никакого смысла начинать этот процесс. Я готов принять любую правду, я не знаю, что будет в конце, какова истина, но каждый из нас должен быть настроен именно так”, - сказал премьер-министр.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, помощник премьер-министра Анна Вардапетян и представитель правопреемников погибших военнослужащих Араик Папикян представили проделанную работу по формированию совместной альтернативной следственной группы. Договоренность о создании совместной группы была достигнута в результате встречи премьер-министра с родителями погибших военнослужащих в марте этого года. Была достигнута также договоренность о включении в группу 3 адвокатов, которым доверяют правопреемники погибших военнослужащих, и 3 адвокатов, предложенных премьер-министром.
Было отмечено, что в рамках дистанционных обсуждений был разработан порядок работы группы, согласно которому планируется формирование рабочей группы для изучения в общей сложности 8 уголовных дел, в каждом из случаев будет проведена отдельная встреча с правопреемником погибшего военнослужащего, и в результате всестороннего изучения имеющихся материалов премьер-министру будет представлено консультативное заключение. Ведется работа по привлечению адвокатов в группу, согласована последовательность изучения уголовных дел.
В ходе обмена мнениями премьер-министр Пашинян выслушал вопросы и предложения родителей о принципах деятельности группы. По предложению родителей было решено в качестве адвоката включить в группу представителя правопреемников погибших военнослужащих Араика Папикяна. По итогам встречи было решено продолжить обсуждения в рабочем порядке.