Ֆրանսիացի բժիշկները COVID-19 ծանր հիվանդների վիճակը քննարկել են հայ գործընկերների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնում  վերակենդանացման բաժանմունքի բժիշկները կորոնավիրուսի դեմ պայքարում աջակցելու համար Հայաստանում գտնվող ֆրանսիացի բժիշկների հետ արդեն ակտիվ աշխատանքային փուլում են:
Բժշկական կենտրոնի մամուլի խոսնակ Ծովինար Խաչատրյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ տեղի մասնագետները Ֆրանսիայից ժամանած անեսթեզիոլոգ, ռեանիմատոլոգ գործընկերների հետ համայց են կատարել՝ ծանոթանալով կորոնավիրուսով անձանց բուժման կազմակերպման գործընթացին: Ֆրանսիայից ժամանած բժիշկներն ամբողջ օրը բուժհաստատությունում են եղել: Տեղի մասնագետների հետ անցկացրել են ծանր և ծայրահեղ ծանր հիվանդների վարման ընթացքի վերաբերյալ քննարկումներ:
Ֆրանսիայից Հայաստան եկած բժիշկների մեծ մասն առաջին անգամ է Հայաստանում: Սա օտարերկրացի բժիշկների ներգրավման առաջին նմանատիպ նախաձեռնությունն է, որն իրականություն դարձավ Սփյուռքի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի, USAID-ի և Առողջապահության նախարարության սերտ համագործակցությամբ: Օրերս կորոնավիրուսի դեմ պայքարում Հայաստանին աջակցելու պատրաստակամության մասին հայտնել են Լիտվան, Վրաստանը, Առողջապահության Համաշխարհային կազմակերպությունը։

Французские врачи состояние тяжелобольных с COVID-19 обсудили с армянскими коллегами
Врачи реанимационного отделения Ереванского медицинского центра “Сурб Григор Лусаворич” уже активно работают с французскими врачами, прибывшими в Армении для оказания помощи в борьбе с коронавирусом.
Пресс-секретарь медцентра Цовинар Хачатрян в беседе с Арменпресс отметила, что нашим специалистам их коллеги - анестезиологи, реаниматологи из Франции ознакомили с их процессом организации лечения коронавирусных заболеваний. Прибывшие из Франции врачи в течение всего дня находятся в медучреждении. Они вместе с нашими специалистами проводят обсуждения о ходе ведения тяжелых и крайне тяжелых пациентов.
Большинство врачей из Франции впервые в Армении. Это первая подобная инициатива по привлечению иностранных врачей, которая состоялась благодаря тесному сотрудничеству Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры,  USAID и Министерства здравоохранения. Свою готовность поддержать Армению в борьбе с коронавирусом заявили также Литва, Грузия и Всемирная организация здравоохранения.