Այս իրավիճակն ուղիղ կապ ունի մեր հանրային համընդհանուր վարքագծի հետ. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քաղաքացիները պետք է հստակ արձանագրեն` կորոնավիրուսով վարակվածների նոր թվերն այտահայտում են, թե բոլորս ինչպես ենք պահպանել դիմակ կրելու, ձեռքերը ախտահանելու ու սոցիալական հեռավորություն պահելու կանոնները: Այդ մասին կառավարության արտահերթ նիստում նշեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ հիշեցնելով, որ վերջին օրվա տվյալներով` արձանագրվել է ավելի քան 600 նոր դեպք:
«Երբ Հայաստանում կորոնավիրուսի դեպքերի թվի որոշակի նվազում է տեղի ունենում, հակահամաճարակային կանոնների պահպանման մակարդակի կտրուկ իջեցում ենք նկատում։ Այս իրավիճակն ուղիղ կապ ունի մեր հանրային համընդհանուր վարքագծի հետ։ Վարչական լծակներ ունեցող մարմինները պետք է գործադրեն դրանք: Բայց մեր հիմնական անելիքը յուրաքանչյուրի անելիքի մեջ է պարփակվում», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետն ընդգծեց, որ պետք է լուրջ զբաղվեն համապատասխան մարմինները ու տեղորոշեն այն մարդկանց, ովքեր ասում են, թե հիվանդություն չկա։
«Պետք է հասկանանք նրանց նպատակն ու կապերը: Սա կարող է մեզ որոշակի հետևություններ անելու տեղ թողնել, սրանով պետք է զբաղվեն օպերատիվ հնարավորություններ ունեցող մեր մարմինները», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն ընդգծեց, որ պետական բոլոր մարմինները պետք է ամեն օր շարունակեն մարդկանց ներկայացնել կորոնավիրուսի կանխարգելման կանոնները:
Նրա խոսով՝ ծանր ու ծայրահեղ ծանր ու մահվան դեպքերն ուղիղ կապի մեջ են ընդհանուր դեպքերի թվի հետ՝ ինչքան մեծ է վարակվածների թիվը, այնքան մեծ է ծանր ու ծայրահեղ ծանր հիվանդների թիվը, հետևաբար, մեծ է նաև մահերի թիվը։ «Մեր դեպքերի 75 տոկոսն անցնում է առանց ախտանշանի, առանց որևէ բարդության, բայց մենք մեր վիճակագրությամբ անուղղակիորեն մեծացնում ենք ծանր, ծայրահեղ ծանր դեպքերի և մահերի թիվը»,- ասաց վարչապետը:

Current COVID-19 situation in Armenia is directly linked with general public behavior – PM
YEREVAN, JUNE 12, ARMENPRESS. The Armenian citizens should accept that the new cases of the novel coronavirus show how everyone followed the rules of wearing a face mask, disinfecting hands and keeping a social distance, Prime Minister Nikol Pashinyan said at the extraordinary meeting of the Cabinet today, reminding that according to the latest data more than 600 new cases of COVID-19 have been confirmed in the country.
“When the number of new cases is declining to some extent, we witness a drastic decline in the level of following the anti-epidemic rules. This situation is directly linked with our general public behavior”, he said, adding that the respective agencies should seriously deal with this issue and identify the people who say that this disease doesn’t exist. “We need to understand their goal and ties. This can make us draw some conclusions, and our agencies with operative capacities should deal with this”, he said.
Pashinyan said all state agencies should continue presenting the people the coronavirus prevention rules on a daily basis.
According to him, the number of patients in serious and critical condition is directly linked with the total number of confirmed cases: the higher the confirmed cases, the higher the number of patients in serious and critical condition, and thus, the higher the death toll. “75% of the cases show no symptoms, but with our statistics we are indirectly increasing the number of serious, critical cases and that of deaths”, he said.