Ավելի քան 100 ռուսաստանցի Երևանից վերադարձել է ՌԴ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանից մայիսի 23-ին շուրջ 110 ռուսաստանցի «Արմենիա» ավիաընկերության Երևան-Վորոնեժ չվերթով վերադարձել է Ռուսաստան: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «ՌԻԱ Նովոստի»-ին այս մասին հայտնել է Հայաստանում ՌԴ դեսպանությունը:
Դեսպանությունը նշում է, որ ստացել են տեղեկատվություն այն մասին, որ ավիաընկերությունը պատրաստվում է Հայաստանի քաղաքացիների համար թռիչք իրականացնել  Երևան-Վորոնեժ-Երևան ուղղությամբ: Դրանից հետո, դեսպանությունը աշխատանքներ է տարել, որպեսզի ստեղծված հնարավորությունն օգտագործի ռուսաստանցիների վերադարձը կազմակերպելու համար:
«Ստացել ենք անհրաժեշտ համաձայնություններ ռուսական ռեգիոնալ իշխանություններից, նախարարություններից և այլ գերատեսչություններից, ինչպես նաև կառավարությանը կից գործող օպերատիվ շտաբից: Արդյունքում, մենք ուրախ ենք հայտնել, որ մայիսի 23-ին Երևան-Վորոնեժ ավիաթռիչքով տուն է վերադարձել 109 ռուսաստանցի»,-այս մասին ասված է դեսպանության «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի էջում հրապարակված հաղորդագրության մեջ:
Դեսպանությունը նշել է, որ ուղևորների գրանցման և ինքնաթիռ նստեցնելու գործընթացը կատարվել է անվտանգության բոլոր կաննոներ պահպանելով: «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում քաղաքացիներին անհրաժեշտ օգնություն են տրամադրել դեսպանատան հյուպատոսական ծառայության աշխատակիցները:
«Ընդհանուր առմամբ, վերջին մեկ ամսվա ընթացքում Հայաստանից դեպի Ռուսատսանի տարբեր ռեգիոններ մեկնել է 442 մարդ: Ռուսաստանցիների տուն վերադառնալու գործընթացի կազմակերպումը շարունակվում է: Կցանկանայինք մեր շնորհակալությունը հայտնել «Արմենիա» ավիաընկերությանը աջակցության համար» ,-ասված է հաղորդագրությունում:

Более ста россиян вернулись на родину из Еревана
Около 110 россиян вернулись в субботу на родину вывозным рейсом авиакомпании Armenia Ереван - Воронеж.
Как  передает Арменпресс, об этом РИА Новости сообщили в пресс-службе посольства РФ в Армении.
В диппредставительстве отметили, что по получении от авиакомпании Armenia информации о готовящемся вывозном рейсе для армянских граждан по маршруту Ереван – Воронеж - Ереван, посольство начало проработку возможности использования данного перелета для возвращения россиян в центральные регионы России.
"Были получены необходимые согласования с российскими региональными властями, министерствами и ведомствами, а также оперативным штабом при правительстве России. В итоге мы рады сообщить, что 23 мая авиарейсом Ереван - Воронеж домой смогли вернуться еще 109 россиян", - говорится в сообщении, размещенном на сайте посольства в Facebook.
В дипмиссии заявили, что процесс регистрации и посадки на самолет прошел в штатном режиме с обеспечением всех рекомендованных комендатурой Армении мер безопасности. В международном аэропорту "Звартноц" необходимую помощь гражданам оказывали дипломаты консульского отдела посольства.
"В общей сложности за последний месяц из Армении в различные регионы России выехали 442 человека. Работа по организации возвращения россиян домой продолжается в повседневном режиме. Пользуясь случаем, хотели бы выразить благодарность авиакомпании "Армения" за оказанное содействие", - отметили в посольстве.