Զոհրաբ Մնացականյանը ներկայացրել է Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրվա պատգամները
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը ներկայացրել է Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրվա պատգամները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Մնացականյանը խոսել է Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում։
«Իրականում, այս օրվա պատգամները շատ են: Առաջինը, որ 105 տարի անց արդեն ցեղասպանությունը վերապրածների չորրորդ-հինգերորդ սերունդներն են նույն վճռականությամբ պահանջում արդարություն: Մենք բոլորս՝ որպես մեկ միասնական ազգ, պահանջում ենք արդարություն, պահանջում ենք ճանաչում: Սա արտահայտում է ցեղասպանության այդ ոճրի խորությունը, մի ամբողջ ժողովրդի հասցված վնասի խորությունը, որովհետև ժխտված արդարությունը շարունակում է մնալ բավական խորը վերք և վնաս մի ամբողջ ժողովրդի համար»,- ասել է նախարարը։
Զոհրաբ Մնացականյանը երկրորդ պատգամը համարում է հայ ժողովրդի հաղթած լինելը։
«105 տարի առաջ ենթադրվում էր, որ հայ ժողովուրդը պետք է բնաջնջված լիներ: Այսօր ինքնավստահ, իր քաղաքակրթությունը, պատմությունը, իր ուժը, իր կարողությունն ի ցույց դնելով աշխարհին, վերապրել ենք մենք ցեղասպանությունը, վերապրել ենք բոլոր այն տեղերում, որտեղ մեր հայրենակիցներն ապրում են, և վերապրել ենք մեզ մոտ, այստեղ՝ մեր հայրենիքում՝ ևս ստեղծելով մեր պետականությունը, վերականգնելով մեր անկախությունը»,- նշել է Մնացականյանը։
Զոհրաբ Մնացականյանի խոսքով` երրորդ կարևոր պատգամն այն է, որ պետականությունը չափազանց կարևոր գործիք է մեր ազգային ինքնությունը պաշտպանելու համար, և պետությունը, պետության հզորությունն ամենակարևոր, հզոր զենքերից մեկն են մեր ձեռքում:
Օսմանյան կայսրության կողմից 1915թ. հայերի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը 20-րդ դարասկզբի մեծագույն ոճրագործությունն էր: Աշխարհասփյուռ հայությունը նշում է Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցը: Ցեղասպանությունը ճանաչել և դատապարտել է մոտ երեք տասնյակ պետություն։

Зограб Мнацаканян представил посылы Дня памяти Геноцида армян
Министр иностранных дел РА Зограб Мнацаканян представил посылы, заключенные в  Дне памяти жертв Геноцида армян.
Как  передает Арменпресс, об этом Мнацаканян заявил в интервью Общественному телевидению Армении.
"Этих посылов на самом деле множество. Первый: 105 лет спустя четвертое или пятое поколение людей, переживших геноцид, с той же решимостью требует справедливости. Мы все, как единая нация, требуем справедливости, мы требуем признания. Это отражает глубину геноцида, глубину ущерба, нанесенного всей нации, потому что несвершившаяся  справедливость остается глубокой раной и потерей для всей нации», - сказал он.
Зограб Мнацаканян считает вторым посылом победу армянского народа.
«105 лет назад  предполагалось,  что армянский народ должен был быть истреблен. Сегодня, продемонстрировав миру уверенность в себе, в свою цивилизацию, историю, в свою силу,   мы пережили геноцид, мы выжили во всех местах, где живут наши соотечественники, и мы выжили здесь, на нашей родине, создав   нашу государственность, восстановив нашу независимость", - отметил Мнацаканян.
По словам Зохраба Мнацаканяна, третий важный посыл заключается в том, что государственность является очень важным инструментом защиты нашей национальной идентичности, а государство,   сила государства являются одним из самых главных,  мощных видов оружия в наших руках.
Геноцид   армян, осуществленный   Османской империей в 1915г., был величайшим преступлением начала ХХ века. Армяне всего мира отмечают 105-ю годовщину Геноцида армян. Признали и осудили Геноцид около 30 государств.