Ճանաչում. նվազագույնը, որին արժանի են Հայոց ցեղասպանության 1,5 միլիոն զոհերը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի ազգային լրատվական գործակալությունը հրապարակել է «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանի հոդվածը: Այն ներկայացնում ենք ամբողջությամբ.
«Օվսաննա Միրխանյանը, Մարի Կիրակոսյանն ու Եպրաքսի Գևորգյանը Հայաստանում բնակվող 1915թ․ Հայոց ցեղասպանության վերջին երեք ականատեսներն են։ Նրանց համար ցեղասպանությունը ոչ միայն հայ ժողովրդի պատմության ամենաողբերգական էջն է, այլև իրենց կորցրած ընտանիքը, հայրենիքն ու մանկությունը՝ կենսագրությամբ անցնող չամոքվող սպին։ Այդ կանանց համար գոյություն չունի Հիտլերի «ո՞վ է այսօր հիշում հայերի կոտորածները» ցինիկ հարցադրումը, որը որպես ահասարսուռ մի ցուցանակ տեղադրված է Վաշինգտոնի Ողջակիզման Հիշատակի թանգարանում։ Այդ ցուցանակը հիշեցնում է, որ լռությունը, մոռացությունն ու ժխտումը մարդկության դեմ սարսափելի հանցագործությունների կրկնության չարագուշակ հնարավորություն են ստեղծում։
Այսօր Օսմանյան Թուրքիայում իրագործված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրն է։ Պատմաբաններն ու ցեղասպանագետները գտնում են, որ հայերի բնաջնջումը ծրագրվել է մի շարք խնդիրներ լուծելու համար: Օսմանյան ղեկավարությունն արմատախիլ է արել հայ քաղաքական, տնտեսական և մշակութային սերուցքը, տեղահանել է հայերին իրենց պատմական բնօրրանից` նպատակ ունենալով ոչ միայն խուսափել Օսմանյան կայսրության միջազգային պարտավորությունների կատարումից, այլև` համապարփակ քաղաքական և հասարակական բարեփոխումներ իրականացնելուց, որոնց նպատակը պետք է լիներ քրիստոնյա փոքրամասնությունների հիմնարար իրավունքների ու համընդհանուր ազատությունների պաշտպանությունը: Դա հայ ժողովրդի անօտարելի իրավունքն էր, որն Օսմանյան կայսրությունում երբեք էլ չապահովվեց:  Թուրքիան նախընտրեց հայ ժողովրդի կոտորածով ու տեղահանությամբ վերացնել Հայկական հարցը:
Տասնամյակներ շարունակ, ապրիլի 24-ին հայ ժողովուրդը,  աշխարհի բոլոր ծագերում, հիշում է թուրքական պետության կողմից իրականացված անմարդկային հանցագործությանը զոհ գնացած իր 1,5 միլիոն զավակներին։ Մենք հիշել ենք նրանց անգամ այն դժվարին ժամանակներում, երբ, աշխարհաքաղաքական իրողություններով պայմանավորված, մեզ փորձել են արգելել հիշելը։ Մենք հիշում ենք այսօր, երբ մարդկության ուշադրությունը սևեռված է աշխարհը պատուհասած համավարակին։ Մենք հիշելու ենք վաղը․ հիշելու ենք, որովհետև համոզված ենք, որ մոռացումը կարող է աշխարհի ցանկացած վայրում կրկին ճանապարհ հարթել այլատյացությունից ու մարդատյացությունից սնվող նոր ոճիրների համար։
Մենք չենք լռում, չնայած շատերն այսօր մեր վիշտը կարողանում են հասկանալ առանց խոսքերի։ Մենք չենք լռում, որովհետև լռությունը վտանգավոր է․ չեն լռում արդարության այն բարեկամները, որոնք հասկանում են՝ լռությունն ավելի վտանգավոր է, քան ցանկացած քաղաքական հետևանք։ Չեն լռում, որովհետև լռությունը ստեղծում է ժխտման հնարավորություն ու անպատժելիության պատրանք։
Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր, Ողջակիզման վերապրող և Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ջատագով Էլի Վիզելն ասում էր, որ ժխտ  զոհի կրկնասպանությունն է։ Ժամանակակից աշխարհում, ցավոք, ժխտման ձևերը նույնպես կատարելագործվում են։ Թուրքիայի ժխտողականությունը նոր տեսք է ստացել․ կիսաճշմարտությունների և բացահայտ ստի միախառնում, որն ավարտվում է անբովանդակ արդարացումներով ու տեղի ունեցածի մեղքը դահճից զոհի վրա բարդելու փորձով։ Այս ճանապարհը տանում է դեպի փակուղի, որից դուրս գալու հետևանքը լինելու է ինքնության խորը ճգնաժամը։
Այդ փակուղին արագ հաղթահարելու ու ցեղասպանության հետևանքները վերացնելու ամենագործուն միջոցներից մեկը Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման շարունակական ընթացքն է (այն պաշտոնապես ճանաչել ու դատապարտել է շուրջ երեք տասնյակ պետություն, ներառյալ՝ Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը, Ֆրանսիան, Գերմանիան և այլն), մանավանդ այն պետությունների կողմից, որոնց ժողովուրդներն ունեն համանման պատմական ճակատագիր, որոնք գիտեն, թե ինչպիսի սարսափելի հանցագործություններ կարող է ծնել կույր ատելությունը։ Ժամանակն է, որպեսզի անհատական տեղեկացվածությունը վերածվի հստակ որոշումների։ Ապագայում նման ոճիրները բացառելու համար կարևոր նշանակություն ունի նաև հանրային իրազեկությունը։ Օրինակ՝ 2019թ․ դեկտեմբերին ԱՄՆ Կոնգրեսը պաշտոնապես ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը՝ կոչ անելով ոչ միայն պայքարել ժխտողականության դեմ, այլև խրախուսել ցեղասպանության մասին տեղեկությունների ներառումը կրթական ոլորտում։ Սա է ցեղասպանության հանցագործությանն «այլևս երբեք» ասելու միասնական բանաձևի ամենակարևոր բաղադրիչներից մեկը։
«Այլևս երբեք»․ միլիոնավոր մարդիկ, բազմաթիվ պետություններ ու կառույցներ այսօր հարգելու են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը։ «Ո՞վ է այսօր հիշում հայերի կոտորածները» անպատկառ հարցը մեկընդմիշտ պետք է փակել մեկ պատասխանով՝ «բոլորս»։
Այսօր Հայաստանում Հայոց ցեղասպանության երեք ականատես է ապրում, սակայն կան միլիոնավոր վերապրողներ։ Մենք հայերս, ամբողջ աշխարհում կրում ենք մեր նախնիների ապրած ցավը, տառապանքն ու սարսափները, մեր սրտերում ու հոգիներում ոչ միայն ապրիլ 24-ին, այլ ամեն վայրկյան, մշտապես։ Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում վառվող անմար կրակը բոլորիս սրտում է, մենք հիշում ենք, մենք ոգեկոչում ենք, մենք աղոթում ենք զոհերի հոգիների համար և մենք պայքարում ենք հանուն արդարության ճանաչման»։

YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. The TPS - Israel's News Agency has published the article of the Director of ARMENPRESS news agency Aram Ananyan. The article runs as follows,
''Ovsanna Mirkhanyan, Mary Kirakosyan and Yepraksi Gevorgyan are the last eyewitnesses of the Armenian Genocide of 1915 currently living in Armenia. For them, the Armenian Genocide isn’t only the most tragic chapter of the Armenian people’s history, it is the family they lost, their home and childhood, a scar running throughout their entire lives.
For these women the cynical question posed by Hitler “Who remembers the annihilation of Armenians” does not even exist. These words are engraved on a terrifying plaque placed in The United States Holocaust Memorial Museum, which serves as a reminder that silence, oblivion and denial create ominous opportunities for the repetition of heinous crimes against humanity.
Today marks the remembrance of the Armenian Genocide perpetrated in the Ottoman Turkey. Historians and genocide scholars agree that the Armenian Genocide was a masterminded act to solve a number of issues. The Ottoman leadership exterminated the Armenian political, economic and intellectual elites; deported the Armenians from their ancestral homeland, with a reason not only to avoid implementing the Ottoman Empire’s international obligations, but also the comprehensive political and social reforms to protect fundamental rights and universal freedoms of Christian minorities. That was the inalienable right of the Armenian people, which remained undelivered. Turkey preferred eradicating the Armenian issue by annihilating and deporting the Armenian people.
On April 24, for decades the Armenian people in all corners of the world have been paying tribute to the memory of 1,5 million Armenians, who became victims of the inhumane crime orchestrated by the Turkish state. We remembered them even in those difficult times, when due to geopolitical realities, there was an attempt to prohibit remembrance. We remember them now, when humanity is focused on the pandemic the world has to face with. We will remember them tomorrow. We’ll remember them, because we are convinced that forgetting can again pave the way for new crimes nurtured by xenophobia, misanthropy and hatred in any part of the world.
We don’t stay silent, although many people understand our pain even without words. We don’t keep silent, because silence is dangerous; friends of justice also don’t keep silent, because they understand that silence is way more dangerous than any political outcome; they don’t stay silent, as silence creates room for denial and illusion of impunity.
Elie Wiesel, Nobel Peace Prize laureate, Holocaust survivor and staunch advocate of the Armenian Genocide recognition, once famously said “to forget would be not only dangerous but offensive; to forget the dead would be akin to killing them a second time”.
Unfortunately, the forms of denial are also becoming more sophisticated nowadays. Turkish denialism is now disguised by the fusion of half-truth and blatant lies, which ends up in justifications lacking substance and attempts of shifting the blame from the executioner on the victim. This road leads to a deadlock, the way out of which will cost a deep crisis of identity.
One of the most efficient ways of swiftly overcoming that deadlock and eliminating the consequences of genocide is the continuity of international recognition of the Armenian Genocide, particularly by those nations, who had similar historical destiny, who know what kind of horrible crimes can be born out of blind hatred. The Armenian Genocide has been officially recognized and condemned by over 30 countries, including the United States of America, Russia, France, Germany, etc… It’s time to translate individual awareness into distinct decisions. This is a pivotal element of united voice saying “never again” to the crime of genocide.
Today, millions of people, a number of nations and structures will pay tribute to the memory of the Armenian Genocide victims. The impertinent question asking “Who today remembers the annihilation of Armenians?” must be closed once forever with a single response – “all of us”.
There are only three eyewitnesses of the Armenian Genocide living in Armenia today, but there are millions of survivors. We all, Armenians all across the world, carry the pain, the sufferings and horrors of our ancestors in our hearts and souls not only on April 24, but every moment, eternally. The Eternal Flame is burning not only on the hilltop at Tsitsernakaberd, but in the hearts of us all. We remember, we commemorate, we pray for the souls of the victims, and we fight for rightful and righteous recognition’'.