ԱԺ նախագահն անդրադարձել է Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու Վեհափառի հայտարարությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը կարծում է, որ պետությունն ու եկեղեցին անջատ են և չպետք է խառնվեն միմյանց ներքին գործերին, սակայն միևնույն ժամանակ նկատում է՝ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսն ունի այն բոլոր իրավունքները, որոնք ունեն Հայաստանի մյուս քաղաքացիները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Միրզոյանը նման տեսակետ հայտնեց Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում՝ անդրադառնալով ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու` Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ կաթողիկոսի հայտարարության մասին հարցին:
Լրագրողը նկատեց՝ պետությունը և եկեղեցին անջատ են, հետաքրքրվեց՝ այս հայտարարությամբ եկեղեցին արդյոք միջամտո՞ւմ է պետության գործերին:
«Պետությունը և եկեղեցին անջատ են: Եվ պետք է չխառնվեն իրար ներքին գործերին: Միևնույն ժամանակ կաթողիկոսը՝ Վեհափառը նույնպես ՀՀ քաղաքացի է, և ունի այն բոլոր իրավունքները, որոնք ունենք ՀՀ մնացած քաղաքացիները»,-ասաց Միրզոյանը:
ԱԺ նախագահը չցանկացավ այս թեմայով լրացուցիչ որևէ բան ասել: Նա նկատեց՝ ցանկացած նոր բան կարող է նոր երանգ հաղորդել փոխադարձ հայտարարություններին, իսկ այս պահին դա պետության և ազգի  համար օգտակար չի լինի: «Ասելիք, վերաբերմունք իհարկե կա, բայց չեմ ուզում ասել»,-նշեց Միրզոյանը:
Ապրիլի 14-ին News.am կայքը հրապարակել էր Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին երկրորդի դիրքորոշումը, որում ասված է. «Ինչ վերաբերում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, հաղորդ լինելով նախագահի առողջության առնչությամբ բժիշկների մասնագիտական կարծիքներին` կարևոր ենք համարում, որ արդարադատության իրագործման հետ մեկտեղ ձեռնարկվեն բոլոր կանխարգելիչ միջոցներն ու միջոցառումները, այդ թվում՝ խափանման միջոցի փոփոխություն՝ համավարակի այս շրջանում ապահովագրելու նրան առողջական վիճակի հետագա բարդացումներից»:

Председатель НС коснулся обращения Католикоса об изменении меры пресечения в отношении Кочаряна
Председатель Национального собрания Армении Арарат Мирзоян считает, что государство и церковь отделены и не должны вмешиваться во внутренние дела друг друга, однако в то же время замечает, что Католикос Всех армян имеет все те права, которые имеют и другие граждане Армении. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал Мирзоян, касаясь обращения Католикоса Всех Армян Гарегина II об изменении меры пресечения в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Журналист заметил, что государство и церковь отделены, поинтересовался, может ли обращение Католикоса рассматриваться как вмешательство Церкви в дела государства.
“Государство и церковь отделены. И не должны вмешиваться во внутренние дела друг друга. В то же время Католикос также является гражданином Республики Армения и имеет все те права, которые имеют остальные граждане”, - сказал Мирзоян.
Спикер НС не захотел дополнить сказанное. Он отметил, что любое сказанное слово может получить новый оттенок, а на данный момент это не будет полезным ни для государства, ни для народа. “Конечно, мне есть что сказать, есть отношение к этому, но я не хочу говорить”, - отметил Мирзоян.
14 апреля сайт News.am опубликовал обращение Католикоса Всех Армян Гарегина Второго, в которой говорится: “Что касается второго президента Армении Роберта Кочаряна, то, будучи информированным о профессиональных мнениях врачей по поводу здоровья президента, считаем важным, чтобы вместе с реализацией правосудия были предприняты все превентивные меры, в том числе и изменение меры пресечения, чтобы в этот период эпидемии ему не угрожали дальнейшие осложнения состояния здоровья”.