«Ազնավուր» հիմնադրամը միանում է COVID-19- ի դեմ պայքարին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Ազնավուր հիմնադրամը հայտարարել է COVID-19- ի դեմ պայքարին միանալու մասին։ Սերտորեն համագործակցելով ՀՀ առողջապահության նախարարության հետ՝ Հիմնադրամը հնարավոր է դարձրել 5000 հատ N95 հատուկ դիմակի և 1000 պաշտպանիչ հանդերձանքի ձեռքբերումը բժիշկների և բուժաշխատողների համար, ինչպես նաև ավելի քան 7000 լիտր հատուկ ախտահանիչ հեղուկի մատակարարումը բուժհաստատություններին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հիմնադրամն այս մասին հաղորդագրություն է տարածել․
«2020 թվականի սկզբին COVID-19- ի բռնկումից արդեն տուժել է ավելի քան մեկ միլիոն մարդ աշխարհի տարբեր անկյուններում: Պանդեմիան դարձավ համաշխարհային աղետ, որը խաթարեց առողջապահական, կրթական համակարգերը, զբոսաշրջության և, առհասարակ, կյանքի բոլոր ոլորտները:
«Այսօր բոլոր երկրներն են մարտահրավերների բախվում առողջապահության ոլորտում: Այնուամենայնիվ, մենք համոզված ենք, որ միասին կարող ենք հաղթահարել այս մարտահրավերը` լինելով ավելի միասնական, ավելի հոգատար և ավելի պատասխանատու: Տարիներ առաջ, երբ Հայաստանը դժվարին շրջան էր ապրում, Շառլ Ազնավուրը կանգնեց երկրի և ժողովրդի կողքին՝ մարդասիրական գործունեություն ծավալելով Հայաստանում:
Հավատարիմ մնալով Շառլ Ազնավուրի արժեքներին՝այսօր էլ «Ազնավուր» հիմնադրամն է միանում համավարակի դեմ համաշխարհային պայքարին»,- ընդգծեց «Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր և հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Նիկոլա Ազնավուրը:
Սերտորեն համագործակցելով ՀՀ առողջապահության նախարարության հետ՝ Հիմնադրամը հնարավոր է դարձրել 5000 հատ N95 հատուկ դիմակի և 1000 պաշտպանիչ հանդերձանքի ձեռքբերումը բժիշկների և բուժաշխատողների համար, ինչպես նաև ավելի քան 7000 լիտր հատուկ ախտահանիչ հեղուկի մատակարարումը բուժհաստատություններին, որը կբավարարի 2 ամսվա կարիքներն ու ավելի ապահով միջավայր կստեղծի մասնագետների համար, որոնք ամիսներ շարունակ բացառիկ նվիրումով աշխատում են՝ փրկելով բազմաթիվ կյանքեր:
«Ազնավուր» հիմնադրամն իր երախտագիտությունն է հայտնում յուրաքանչյուր բժշկի, բուժաշխատողի և կամավորի, ովքեր իրենց կյանքը վտանգում են այլոց փրկելու համար և օգնում են մեզ հաղթահարել այս համավարակը:
Հիմնադրամի նախաձեռնությանն աջակցել են «Հայաստան» հիմնադրամը և «Փիլիպոսյան և Փիլոսյան» հիմնադրամը Շվեյցարիայից, Արմեն Գրիշկյանը և այլ բարերարներ, որոնք չեն ցանկացել նշել իրենց անունը:
Օր առաջ այս մարտահրավերը հաղթահարելու համար մենք ևս խնդրում ենք հետևել Առողջապահության նախարարության խորհուրդներին: Մնացե՛ք տանը ևե ղե՛ք առողջ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Фонд “Азнавур” присоединяется к борьбе с COVID-19
Фонд “Азнавур” объявил о своем присоединении к борьбе с COVID-19. Тесно сотрудничая с Министерством здравоохранения РА, фонд сделал возможным приобретение 5 000 штук специальных масок N95 и 1 000 защитных комплектов одежды для врачей и медработников, а также снабжение медучреждений более 7000 литрами специальной дезинфицирующей жидкостью. Как передает «Арменпресс», Фонд распространил об этом сообщение
“С начала 2020 года от пандемии COVID-19 в разных уголках мира уже пострадали более миллиона человек. Пандемия стала мировой катастрофой, которая нарушила системы здравоохранения, образования, туризма и все сферы жизни в целом.
“Сегодня все страны сталкиваются с вызовами в сфере здравоохранения. Тем не менее, мы уверены, что вместе мы сможем преодолеть этот вызов, будучи более сплоченными, более заботливыми и более ответственными. Несколько лет назад, когда Армения переживала трудный период, Шарль Азнавур встал рядом со своей страной и народом, развивая гуманитарную деятельность в Армении.
Оставаясь верным ценностям Шарля Азнавура, Фонд “Азнавур” и сегодня присоединяется к мировой борьбе против пандемии”, - подчеркнул соучредитель и председатель Совета попечителей Фонда “Азнавур” Николя Азнавур
Тесно сотрудничая с Министерством здравоохранения РА, фонд сделал возможным приобретение 5 000 штук специальных масок N95 и 1 000 защитных комплектов одежды для врачей и медработников, а также снабжение медучреждений более 7000 литрами специальной дезинфицирующей жидкостью. Чего должно быть достаточно в течение 2 месяцев. Это создаст более безопасную среду для специалистов, которые на протяжении месяцев работают с исключительной преданностью, спасая множество жизней.
Фонд “Азнавур” выражает свою признательность каждому врачу, медработнику и добровольцу, которые ставят свою жизнь под угрозу для спасения других и помогают нам преодолеть эту эпидемию.
Инициативу фонда поддержали Фонд “Айастан” и Фонд “Пилипосян и Пилосян” из Швейцарии, Армен Гришкян и другие благотворители, которые не пожелали назвать своих имен.
Мы просим следовать советам Министерства здравоохранения, чтобы днем раньше преодолеть этот вызов. Оставайтесь дома и оставайтесь здоровыми”, - говорится в сообщении фонда.