«Ազնավուր» հիմնադրամը միանում է COVID-19- ի դեմ պայքարին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Ազնավուր հիմնադրամը հայտարարել է COVID-19- ի դեմ պայքարին միանալու մասին։ Սերտորեն համագործակցելով ՀՀ առողջապահության նախարարության հետ՝ Հիմնադրամը հնարավոր է դարձրել 5000 հատ N95 հատուկ դիմակի և 1000 պաշտպանիչ հանդերձանքի ձեռքբերումը բժիշկների և բուժաշխատողների համար, ինչպես նաև ավելի քան 7000 լիտր հատուկ ախտահանիչ հեղուկի մատակարարումը բուժհաստատություններին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հիմնադրամն այս մասին հաղորդագրություն է տարածել․
«2020 թվականի սկզբին COVID-19- ի բռնկումից արդեն տուժել է ավելի քան մեկ միլիոն մարդ աշխարհի տարբեր անկյուններում: Պանդեմիան դարձավ համաշխարհային աղետ, որը խաթարեց առողջապահական, կրթական համակարգերը, զբոսաշրջության և, առհասարակ, կյանքի բոլոր ոլորտները:
«Այսօր բոլոր երկրներն են մարտահրավերների բախվում առողջապահության ոլորտում: Այնուամենայնիվ, մենք համոզված ենք, որ միասին կարող ենք հաղթահարել այս մարտահրավերը` լինելով ավելի միասնական, ավելի հոգատար և ավելի պատասխանատու: Տարիներ առաջ, երբ Հայաստանը դժվարին շրջան էր ապրում, Շառլ Ազնավուրը կանգնեց երկրի և ժողովրդի կողքին՝ մարդասիրական գործունեություն ծավալելով Հայաստանում:
Հավատարիմ մնալով Շառլ Ազնավուրի արժեքներին՝այսօր էլ «Ազնավուր» հիմնադրամն է միանում համավարակի դեմ համաշխարհային պայքարին»,- ընդգծեց «Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր և հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Նիկոլա Ազնավուրը:
Սերտորեն համագործակցելով ՀՀ առողջապահության նախարարության հետ՝ Հիմնադրամը հնարավոր է դարձրել 5000 հատ N95 հատուկ դիմակի և 1000 պաշտպանիչ հանդերձանքի ձեռքբերումը բժիշկների և բուժաշխատողների համար, ինչպես նաև ավելի քան 7000 լիտր հատուկ ախտահանիչ հեղուկի մատակարարումը բուժհաստատություններին, որը կբավարարի 2 ամսվա կարիքներն ու ավելի ապահով միջավայր կստեղծի մասնագետների համար, որոնք ամիսներ շարունակ բացառիկ նվիրումով աշխատում են՝ փրկելով բազմաթիվ կյանքեր:
«Ազնավուր» հիմնադրամն իր երախտագիտությունն է հայտնում յուրաքանչյուր բժշկի, բուժաշխատողի և կամավորի, ովքեր իրենց կյանքը վտանգում են այլոց փրկելու համար և օգնում են մեզ հաղթահարել այս համավարակը:
Հիմնադրամի նախաձեռնությանն աջակցել են «Հայաստան» հիմնադրամը և «Փիլիպոսյան և Փիլոսյան» հիմնադրամը Շվեյցարիայից, Արմեն Գրիշկյանը և այլ բարերարներ, որոնք չեն ցանկացել նշել իրենց անունը:
Օր առաջ այս մարտահրավերը հաղթահարելու համար մենք ևս խնդրում ենք հետևել Առողջապահության նախարարության խորհուրդներին: Մնացե՛ք տանը ևե ղե՛ք առողջ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

YEREVAN, APRIL 10, ARMENPRESS. The Aznavour Foundation has announced joining the fight against the novel coronavirus (COVID-19) pandemic.
The Foundation issued a statement, which says: “The COVID-19 outbreak in the beginning of 2020 has already affected more than one million people in every corner of the world. It is a historic disaster that disrupted every aspect of our lives, including health care systems, education, tourism, and many others”.
“Today, all countries are facing challenges in the field of healthcare. However, we are certain that together we can overcome this disease by being more united, more caring and more responsible. Many years ago, Charles Aznavour stood by Armenia and its people in a difficult time and commenced the humanitarian activities. Pursuant to Charles Aznavour’s values, the Aznavour Foundation joins the worldwide fight against COVID-19”, highlighted Nicolas Aznavour, Co-founder and Chairman of Board of the Aznavour Foundation.
“In close cooperation with Ministry of Health of the Republic of Armenia, the Aznavour Foundation has enabled the purchase of more than 5’000 N95 masks and 1’000 protective jumpsuits for the doctors and nurses, as well as the delivery of more than 7’000 litters of disinfectant to medical care facilities, which will suffice for the 2 months needs and thus create a safer environment for specialists who have been working with exceptional dedication and altruism for months, saving many lives.
The Aznavour Foundation expresses its gratitude to all health personnel and volunteers who risk their lives to save others and will allow us to overcome this disease. This initiative of the Aznavour Foundation was made possible with the generous support of the Foundations “Armenia” and “Philippossian et Pilossian” from Switzerland, Armen Grishkyan and other donors who wished to remain anonymous. Please follow the instructions in your countries to keep safe and save lives!” the statement said.