Երուսաղեմում հայ հոգևորականի վրա թքած երիտասարդը տուգանվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երուսաղեմում հայ հոգևորականի վրա թքած երիտասարդը 1967 թվականից ի վեր առաջին անգամ պատասխանատվության է ենթարկվել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում տեղեկացնում է Երուսաղեմի հայոց  պատրիարքարանի դիվանապետ Կորյուն վարդապետ Բաղդասարյանը:
«Ուրախությամբ տեղեկացնում ենք, որ առաջին անգամ՝ 1967 թվականից ի վեր, հայ հոգևորականի վրա թքելու համար Իսրայելի ոստիկանությունը որոշել է տուգանել օրինախախտ քաղաքացու: Դեպքը տեղի էր ունեցել մեկ տարի առաջ: Երուսաղեմի Հին քաղաքի հայկական թաղամասում հրեա երիտասարդը, տեսնելով հայ հոգևորականների եկեղեցական թափորը, մի քանի անգամ թքել էր հոգևորականներից մեկի վրա: Երիտասարդն անմիջապես հանձնվել էր թափորը ուղեկցող ոստիկաններին, եւ ապա տուժող հոգևորականը բողոք էր ներկայացրել ոստիկանություն: Հարցաքննությունից և ականատեսներից վկայություն վերցնելուց հետո, ոստիկանությունը մարտի 5-ին պաշտոնական նամակով ծանուցել է տուժած հայ հոգևորականին, որ ոստիկանությունը որոշել է օրինախախտ երիտասարդին տուգանել 1500 շեքելով (ավելի քան 205 հազար դրամ կամ 435 ԱՄՆ դոլար-խմբ.)»,-նշել է Կորյուն վարդապետ Բաղդասարյանը:

Israel Police fine Jewish man for spitting at Armenian clergyman in Jerusalem
YEREVAN, MARCH 6, ARMENPRESS. For the first time since 1967 the police of Israel fined a young man for spitting at an Armenian clergyman in Jerusalem, Chancellor of the Armenian Patriarchate of Jerusalem Koryun Baghdasaryan said on Facebook.
“We are pleased to inform that for the first time since 1967 the police of Israel made a decision to fine a law-abiding citizen for spitting at an Armenian clergyman. The incident took place a year ago. A Jewish young man, when he saw the Armenian clergymen in Old City of Jerusalem, spat several times at one of them. The man was immediately surrendered to the police accompanying the procession, and then the clergyman applied to the police over the case. After questioning and receiving eyewitness reports, on March 5 the police officially notified the Armenian clergyman in a letter that they made a decision to fine that Jewish man 1500 Shekels [over 205,000 AMD or 435 USD]”, Koryun Baghdasaryan said.