Աշխարհի ամենահարուստ մարդիկ 139 մլրդ դոլար են կորցրել մեկ օրում. Bloomberg
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհի 500 ամենահարուստ մարդկանց միագումար կարողությունը փետրվարի 24-ին 139 միլիարդ դոլարով կրճատվել Է ԱՄՆ-ում եւ այլ երկրներում ֆոնդային սակարկությունների ժամանակ ինդեքսների զգալի նվազման պատճառով: Այդ գնահատումները հրապարակել Է Bloomberg գործակալությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես նշել Է գործակալությունը, դրանք խոշորագույն կորուստներն են տվյալ վարկանիշի մեջ մտնող անձաց համար այն պահից ի վեր, երբ գործակալությունը 2016 թվականի հոկտեմբերին սկսել Է նման դիտարկումներ կատարել: Ֆրանսիայի LVMH (Louis Vuitton Moet Hennessy) ընկերությունների խմբի գլխավոր տնօրեն Բեռնար Առնոն եւ Amazon կորպորացիայի ղեկավար Ջեֆ Բեզոսը կորցրել են յուրաքանչյուրը 4,8 միլիարդական դոլար, ավելին, քան ցանկում ներառված մյուս գործարարներից որեւԷ մեկը:
Իսպանիայի Zara առեւտրական ցանցի սեփականատեր Ամանսիո Օրտեգայի կարողությունը կրճատվել Է 4 միլիարդ դոլարով, Facebook ընկերության ղեկավար Մարկ Ցուկերբերգինը՝ 3,48 միլիարդ դոլարով, իսկ Google ընկերության հիմնադիրներից մեկի՝ Լարի Փեյջինը՝ 2,7 միլիարդ դոլարով: Փետրվարի 24-ին ԱՄՆ-ում ֆոնդային սակարկությունները գնանշումների նվազմամբ են ավարտվել այն անհանգստությունների լույսով, թե նոր կորոնավիրուսի տարածումը կարող Է վնաս հասցնել համաշխարհային տնտեսությանը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Bloomberg: богатейшие люди мира потеряли за день $139 млрд
Суммарное состояние 500 самых богатых людей мира сократилось примерно на $139 млрд в понедельник из-за значительного снижения индексов на фондовых торгах в США и других странах. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, такие оценки опубликовало агентство Bloomberg.
Как оно отмечает, это крупнейшие потери для лиц, входящих в данный рейтинг, с того момента, когда агентство в октябре 2016 года начало вести такие наблюдения. Генеральный директор французской группы компаний LVMH (Louis Vuitton Moet Hennessy) Бернар Арно и глава корпорации Amazon Джефф Безос лишились по $4,8 млрд каждый, больше чем кто-либо из других бизнесменов, включенных в список. Состояние владельца испанской торговой сети Zara Амансио Ортеги сократилось на $4 млрд, главы компании Facebook Марка Цукерберга - на $3,48 млрд, а одного из основателей компании Google Ларри Пейджа - на $2,7 млрд.
Фондовые торги в США в понедельник завершились снижением котировок в свете опасений, что распространение нового коронавируса может нанести ущерб мировой экономике.