Հոկտեմբերի 27-ի գործի անջատված մասով ԱԱԾ-ում քննչական խումբ է ստեղծվել
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոկտեմբերի 27-ի գործի անջատված մասով ԱԱԾ-ում քննչական խումբ է ստեղծվել: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան տեղեկացրին ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից:
Դատախազությունն այսպիսով մասամբ բավարարել է «Հոկտեմբերի 27»-ի գործով տուժողի իրավահաջորդ Անահիտ Բախշյանի միջնորդությունը, որով նա խնդրել էր նաև անջատված գործով քննչական խումբ ստեղծել:
Ինչ վերաբերում է Բախշյանի մյուս միջնորդությանը, որով նա խնդրում էր քրեական գործը փոխանցել քննչական այլ ենթակայության՝ ԱԱԾ-ից հանձնելով ՀՔԾ-ին, դատախազությունից նշեցին, որ այն մերժվել է.
«Մերժումը պատճառաբանվել է նրանով, որ վարույթի իրականացումը ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտին հանձնելու որոշումը լիարժեք համապատասխանում է քննչական ենթակայության կանոններին։ Բացատրվել է բացարկ հայտնելու քրեադատավարական ընթացակարգը: Համաձայն դրա՝ բացարկ կարող է հայտնվել ոչ թե քննչական մարմնին, այլ վարույթն իրականացնող քննիչին: Մինչդեռ բողոքում դրա հիմքերի առկայության վերաբերյալ փաստարկներ չեն ներկայացվել: Որոշմամբ նաև նշվել է, որ քննության օբյեկտիվությունը, լիարժեքությունն ու բազմակողմանիությունն ապահովելու նկատառումներից ելնելով՝ վարույթն իրականացնող քննչական խմբում ներգրավվում են նաև ՀՀ քննչական կոմիտեի քննիչներ»:
Անահիտ Բախշյանը 2019 թվականի դեկտեմբերի 18-ին դիմել էր Գլխավոր դատախազություն՝ պահանջելով վերացնել Հոկտեմբերի 27-ի գործից անջատված մասի կարճման որոշումն ու սկսել նոր քննություն։ Բախշյանի բողոքը բավարարվել էր, քրեական գործի վարույթը կարճելու մասին նախաքննության մարմնի 2004 թվականի նոյեմբերի 11-ի որոշումը վերացվել էր, և քրեական գործով նախաքննությունը հանձնարարվել էր ԱԱԾ-ին:

В СНБ создана следственная группа для работы по выделенной части дела 27 октября
В СНБ создана следственная группа для работы по выделенной части дела 27 октября. Об этом Арменпресс сообщили в управлении по информации и связям с общественностью Генеральной прокуратуры Армении.
Таким образом, прокуратура частично удовлетворила ходатайство правопреемника потерпевшего по делу 27 октября Анаит Бахшян, которым она просила создать следственную группу для работы по этому делу.
Что касается другого ходатайства Бахшяна, в котором она просила передать уголовное дело другому следственному подчинению, передав его из СНБ в ССС, в прокуратуре отметили, что оно было отклонено.
“Отказ мотивирован тем, что решение о передаче производства следственному департаменту СНБ полностью соответствует правилам Следственного подчинения. Была объяснена уголовно-процессуальная процедура отвода. Согласно ему, отвод может быть предъявлен не следственному органу, а следователю, осуществляющему производство. Между тем, в ходатайстве не приводились аргументы о наличии оснований. Также было отмечено, что исходя из соображений обеспечения объективности, полноценности и многосторонности следствия, в следственную группу, осуществляющую производство, вовлекаются также и следователи Следственного комитета РА”.
18 декабря 2019 года Анаит Бахшян обратилась в Генеральную прокуратуру с ходатайством отменить решение о прекращении расследования по выделенной части дела 27 октября и начать новое расследование. Ходатайство Бахшян было удовлетворено, решение органа предварительного следствия от 11 ноября 2004 года о прекращении производства по уголовному делу было отменено, и предварительное следствие по уголовному делу было поручено СНБ.