Արտոնյալներ չկան. ՀՌԱՀ-ն աննախադեպ թվով հեռուստառադիոընկերություններ է տուգանել
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2019 թվականին Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի կողմից տուգանվել է 12 հեռուստաընկերություն: Տուգանքի ընդհանուր չափը կազմել է 6 մլն 200 հազար դրամ:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանը նշեց, որ 2011-2018 թվականներին տուգանք է կիրառվել 10 հեռուստաընկերության նկատմամբ, ընդհանուր 5 մլն 800 հազար դրամի չափով:
«Աննախադեպ ծավալի տուգանք է եղել 2019-ին: Մեկ տարում ավելի շատ հեռուստաընկերություն է պատասխանատվության ենթարկվել, քան նախորդ յոթ տարիներին միասին վերցրած: Հրապարակումներ են հանդիպում, որ մենք սկսել ենք ավելի կոշտ գործել, դահիճի դեր ենք կատարում: Հավատացնում եմ, դա այդպես չէ, մենք պարզապես սկսել ենք լիովին իրականացնել մեր պարտավորությունները»,-ասաց Տիգրան Հակոբյանը: Նրա խոսքով, եթե նախկինում, հեռուստաընկերություն չի տուգանվել սարսափ տեսարաններ ցուցադրելու համար, ապա նախորդ տարի մեկ հեռուստաընկերություն տուգանվել է: Եղել են տուգանքներ կրոնական խտրականություն քարոզելու համար: Հանձնաժողովը տուգանել է նաև գովազդի մասին օրենքը հեղինակային իրավունքը խախտելու համար:
«Մեզ համար արտոնյալներ չկան, հեռուստառադիոընկերությունները պետք է գործեն օրենքի տառին համապատասխան: Ասեմ, որ հեռարձակվող մեդիան ավելի զգոն, ուշադիր է դարձել: Մենք մինչև տուգանելը շատ երկար նրանց հետ աշխատում ենք: Օրինակ՝ հունիսին տուգանքների տարափ եղավ՝ կապված գովազդի մասին օրենքի խախտման հետ: Մինչ այդ մենք ամիսներ առաջ տարբեր ձևաչափերով տեղեկացրել էինք, իրազեկել էինք, նոր հունիսին, երբ տեսել ենք, որ չեն շտկում, տուգանել ենք»,-ասաց Տիգրան Հակոբյանը: Ի դեպ, տուգանված հեռուստաընկերություններից երկուսը և մեկ ռադիոընկերություն դիմել են դատարան ընդդեմ հանձնաժողովի՝ բողոքարկելու վարույթի բացումը և տուգանումը: Տիգրան Հակոբյանի խոսքով, դա ուրախացնում է, քանի որ ոչ թե արտաիրավական ճնշումներով է խնդիրը լուծվում, այլ՝ իրավական դաշտում:
Բանախոսն առանձնացրեց միջազգային ուղղվածությամբ աշխատանքը: Մասնավորապես, հանձնաժողովը միջազգային ասպարեզում կոշտ դիրքորոշում է հայտնել՝ կապված ադրբեջանական հեռարձակողների հակահայկական պրոպագանդայի հետ: Նա հույս հայտնեց, որ այս տարի Հեռուստառադիոհեռարձակման ոլորտը կարգավորող մարմինների եվրոպական պլատֆորմի նիստի ժամանակ իրենք կներկայացնեն զեկույց այն մասին, թե ինչպես են ադրբեջանական հեռարձակողները խախտում օրենքները:

Нет привилегированных: Комиссия радиотелевидения оштрафовала много телерадиокомпаний
В 2019 году Комиссия радиотелевидения оштрафовала 12 телекомпаний. Общий размер штрафа составил 6 млн 200 тысяч драмов.
На пресс-конференции в пресс-центре Арменпресс председатель комиссии Тигран Акопян отметил, что в 2011 - 2018 гг. в отношении 10 телекомпаний был применен штраф в размере 5 млн 800 тыс. драмов.
“Беспрецедентный штраф был наложен в 2019 году. За год к ответственности было привлечено больше телекомпаний, чем вместе взятых за предыдущие семь лет. Появляются публикации, что мы начали действовать более жестко, и исполняем роль палача. Заверяю, это не так, мы просто начали полностью выполнять свои обязательства”, - сказал Тигран Акопян. По его словам, если раньше телекомпания не штрафовалась за показ сцен ужасов, то в прошлом году одна телекомпания за это была оштрафована. Были штрафы и за пропаганду религиозной дискриминации. Комиссия штрафовала и за нарушение авторских прав Закона “О Рекламе”.
“Для нас нет привилегированных, телерадиокомпании должны действовать в соответствии с буквой закона. Скажу, что вещательные СМИ стали более бдительными, внимательными. Прежде чем штрафовать, мы очень долго работаем с ними. Например, в июне прошла волна штрафов в связи с нарушениями Закона “О рекламе”. За несколько месяцев до этого мы в разных форматах сообщали о нарушения, и их оштрафовали лишь в июне, так как нарушения не были исправлены”, - сказал Тигран Акопян. Кстати, две из оштрафованных телекомпаний и одна радиокомпания обратились в суд, чтобы опротестовать решение комиссии о штрафе. По словам Тиграна Акопяна, это радует, поскольку проблема решается не внеправовым давлением, а на правовом поле. Он выделил и работу международной направленности. В частности, комиссия на международной арене в связи с антиармянской пропагандой азербайджанских вещателей выразила свою жесткую позицию. Он выразил надежду, что в этом году на заседании Европейской платформы органов регулирующих сферу телерадиовещания они представят доклад о том, как азербайджанские вещатели нарушают законы.