Այս իշխանությունը ֆեյքերով հանրային կարծիք ձևավորելու կարիք չունի. Հովհաննես Մովսիսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Հովհաննես Մովսիսյանը վստահ է, որ ներկայիս իշխանությունը ֆեյքերով հանրային կարծիք ստեղծելու կարիք չունի, քանի որ ունի հանրային աջակցություն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Մովսիսյանը նման տեսակետ հայտնեց Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում՝ անդրադառնալով քննադատություններին, թե իբր ՊՈԱԿ-ը ֆեյք օգտատերեր ունի, մարդկանց առաջնորդում է, որ իշխանությանը հաճո մեկնաբանություններ թողնեն:
Մովսիսյանը նախ նկատեց՝ արդեն գրեթե մեկ տարուց ավելի է , որ նման մեղադրանքներ հնչում են: Նա նշեց՝ իրենք չեն արձագանքում, քանի որ, եթե ամեն ինչի արձագանքեն, չեն կարողանա իրենց աշխատանքն անել: «Բայց այդ թեզը դաշտ է գցվում կոնկրետ շրջանակների կողմից, կոնկրետ խնդիրների համար և նրանք փորձում են այդպիսով վարկաբեկել մեր կառույցը, որը շատ կարևոր գործառույթներ ունի, և այդպիսով փորձում են իրենց շահերին հասնել: Վստահեցնում եմ, որ Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնը նման գործառույթ չունի: Եվ ընդհանրապես ես կարծում եմ, որ ֆեյքերով հանրային կարծիք ստեղծել հնարավոր չէ, կարծում եմ, որ այս իշխանությունը ֆեյքերով հանրային կարծիք ստեղծելու կարիք չունի, քանի որ հանրային աջակցություն կա: Վերջին սոցհարցումներն էլ այդ մասին խոսում են: Եվ ընդհանրապես ֆեյքերով հանրային կարծիք ձևավորելն իմ կարծիքով սխալ է և ոչ արդյունավետ»,-ասաց Մովսիսյանը:
Անդրադառնալով սոցցանցերում ֆեյք օգտատերերի խնդրին՝ նշեց՝ ունենք այդ խնդիրը, որը սակայն ամբողջ աշխարհում կա: Նա հիշեցրեց՝ Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնը մոտ կես տարի առաջ իր կանոնադրությունում փոփոխություններ է արել և իր գործառույթներին ավելացրել նաև մեդիագրագիտության տարածումը: Մովսիսյանի կարծիքով՝  դա այն հիմնական գործիքներից է, որի շնորհիվ հնարավոր է կեղծ տեղեկատվության դեմ պայքարել, որովհետև այլ գործիք դեռ աշխարհում չեն գտել: ՊՈԱԿ-ը փորձում է նաև մեդիագրագիտության տարածմամբ նպաստել, որ մարդիկ ավելի քիչ մանիպուլյացիայի տրվեն: Նա նաև նկատեց՝ սակայն ունենք նաև խնդիր, որ շատերը միայն վերնագիր են կարդում, չեն հետևում, թե ինչ աղբյուրից են լուրերը ստանում, որտեղից էլ առաջանում է ֆեյքերի խնդիրը:
Լրագրողը նշեց՝ Մովսիսյանի ղեկավարած կառույցը նախկինում ասոցացվել է ֆեյքերի բանակ ունենալու հետ, հետաքրքրվեց, թե նա որպես արդեն կառույցի ղեկավար տիրապետում է արդյոք որոշակի ինֆորմացիայի, թե արդյոք նախորդ իշխանությունների օրոք կառույցը ֆեյքերով զբաղվել է, թե ոչ: Մովսիսյանը նշեց՝ նման պնդում ինքը ևս լսել է, սակայն ձեռքի տակ ապացույցներ չունի: «Փոխարենը ՊՈԱԿ-ի նախկին աշխատակիցներից ներկայում պատգամավոր Տաթև Հայրապետյանը հայտարարել է, որ ՊՈԱԿ-ում եղել են ֆեյքեր, և այդ պատճառով աշխատանքից դուրս է եկել: Ինքն է պնդում, որ ՊՈԱԿ-ում եղել են ֆեյքեր, աղբյուր կա: Ես ապացույցներ այդ պահին դեռ չունեմ»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով ՊՈԱԿ-ին ֆեյքեր ունենալու մեջ մեղադրողներին՝ նա նշեց՝ կփորձի խուսափել անուններ տալուց, սակայն նրանցից շատերը ժամանակին աշխատել են ՊՈԱԿ-ում, շատ հետաքրքիր անցյալ են ունեցել։ «Բայց այս մեղադրանքները կեղծ են համարում, ընդհանրապես այս օրակարգը, որը նետվում է, կեղծ եմ համարում»,-ասաց Մովսիսյանն ու հավելեց՝ այլևս չի պատրաստվում արձագանքել նման պնդումներին:
Անդրադառնալով պարգևավճարների ֆոնդի վերաբերյալ հարցին՝ նա նշեց՝ ՊՈԱԿ-ները չեն կարող պարգևավճարներ ունենալ, պարզապես անցյալ տարվա բյուջեով ունեն խնայողություն նախորդ տարվա բյուջեից, այդ պատճառով կարողացել են նման բյուջե ունենալ: Այս տարվա համար նման բյուջե չունեն:
Անդրադառնալով հարցին, թե հնարավոր է, որ ինքը նշանակվի վարչապետի մամուլի խոսնակ, նման առաջարկ ստացել է արդյոք,  Մովսիսյանն ասաց՝ այդպիսի առաջարկ չի ստացել, շարունակում է կատարել ՊՈԱԿ-ի տնօրենի պարտականությունները:

Действующие власти не нуждаются в формировании общественного мнения с помощью фейков: Мовсисян
Директор ГНКО “Центр по связям с общественностью и информации” при аппарате премьер-министра Ованес Мовсисян уверен, что действующая власть не нуждается в том, чтобы формировать общественное мнение посредством фейков, так как обладает общественной поддержкой. Как сообщает Арменпресс, Мовсисян выразил такое мнение в беседе с журналистами в Национальном Собрании, коснувшись критики, что в возглавляемой им структуре есть фейковые пользователи, которые оставляют приятные для властей комментарии.
Мовсисян сначала заметил, что подобные обвинения звучат уже больше года. Он отметил, что они не отвечают на эту критику, потому что, если будут на все отвечать, то не смогут выполнять свою работу.
«Но этот тезис выдвигается конкретными кругами для конкретных задач, они пытаются дискредитировать нашу структуру, которая выполняет очень важные функции, и таким образом они пытаются достичь своих интересов. Уверяю вас, что “Центр по связям с общественностью и информации” не выполняет такой функции. И вообще, я думаю, что невозможно создать общественное мнение с помощью фейков, также думаю, что действующим властям не нужно создавать общественное мнение с помощью фейков, потому что у них есть общественная поддержка. Последние социальные опросы также свидетельствуют об этом. И вообще, формировать общественное мнение с помощью фейков, на мой взгляд, неправильно и неэффективно», - сказал Мовсисян.
Коснувшись проблемы фейковых пользователей в социальных сетях, он отметил, что эта проблема существует, но она существует во всем мире. Он напомнил, что “Центр по связям с общественностью и информации” внес изменения в свой устав почти полгода назад и включил в свои функции задачу повышения медиаграмотности. По словам Мовсисяна, это один из основных инструментов, который может противодействовать фейковой информации, поскольку в мире не найдено никакого другого инструмента. ГНКО также стремится распространить медиаграмотность, чтобы люди меньше подвергались манипуляциям. Он также отметил, что также есть такая проблема, что многие люди читают только заголовки, не следят за тем, из какого источника получают информацию, отсюда и возникает проблема фейков.
Журналист отметил, что возглавляемая Мовсисяном структура раньше ассоциировалась с армией фейков, и поинтересовался, владеет ли он информацией о том, занималась ли ГНКО фейками во время предыдущих властей. Мовсисян отметил, что он слышал такие утверждения, однако не имеет под рукой никаких доказательств. «Бывшая сотрудница ГНКО, а ныне депутат Татев Айрапетян заявила, что в ГНКО были фейки, и поэтому она уволилась. Она утверждает, что в ГНКО были фейки, есть источник. У меня пока нет доказательств», - сказал он.
Коснувшись обвинителей, он отметил, что постарается не называть имен, но многие из них когда-то работали в ГНКО и имели очень интересное прошлое. «Но эти обвинения считаю ложными, и в целом эту повестку считаю ложной», - сказал Мовсисян, добавив, что больше не собирался отвечать на такие обвинения.
Коснувшись вопроса о фонде премий, он отметил, что у ГНКО не может быть премий, просто в рамках прошлогоднего бюджета у них были сбережения, поэтому у них был такой бюджет. На этот год Уу них нет такого бюджета.
На вопрос, может ли он быть назначен пресс-секретарем премьер-министра, Мовсисян сказал, что он не получил такого предложения и продолжает выполнять обязанности директора ГНКО.