ՀՀ ԱԱԾ-ն հայտնել է զորամասից 85 տոննա ավիավառելիքի հափշտակման դեպք բացահայտելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, ի թիվս այլ գործառույթների, ՀՀ զինված ուժերի մարտունակությունը և մարտական պատրաստությունը պահպանելիս հրամանատարությանն աջակցելու օրենքով իրեն վերապահված լիազորությունների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ստացել է փաստական տվյալներ, որ ՀՀ ՊՆ № զորամասի մի խումբ զինծառայողներ՝ նախնական համաձայնությամբ և պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ, 2019 թ. հուլիսից մինչև դեկտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում, հափշտակել և վաճառել են իրենց վստահված՝ զորամասի պլանային ուսումնական թռիչքների իրականացման համար հատկացված, առանձնապես խոշոր չափերով՝ 40 միլիոն ՀՀ դրամից ավելի արժեքով, մոտ 85 տոննա ավիավառելիքը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից,  ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ ստորաբաժանումների հսկողության ներքո, հերթական անգամ 640 լիտր ավիավառելիքը զորամասի տարածքից դուրս հանելիս և գնորդին հանձնելիս, նրանց հանցավոր գործողությունը խափանվել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից, առձեռն բռնված հանցագործություն կատարած անձինք խոստովանել են կատարած հանցագործության կատարումը:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով, այն ըստ քննչական ենթակայության քննելու նպատակով փոխանցվել է ՀՀ քննչական կոմիտե։

СНБ Армении сообщила о раскрытии случая хищения 85 тонн авиатоплива из воинской части
Служба национальной безопасности Армении, в числе прочих функций, возложенных на нее законом, в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках осуществления полномочий по содействию командованию ВС, получила фактические данные о том, что группа военнослужащих воинской части № МО РА, по предварительному сговору и с использованием должностного положения, в период с июля по декабрь 2019 года совершила хищение в особо крупных размерах и продажу около 85 тонн авиатоплива, выделенного воинской части на осуществление плановых учебных полетов, стоимостью более 40 млн драмов.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе СНБ РА, при очередном вывозе 640 литров авиатоплива с территории воинской части и его передаче покупателю, совершаемыми под контролем оперативных подразделений СНБ РА, их преступное действие было пресечено сотрудниками СНБ РА. Совершившие преступление дали признание в его совершении.
По факту очевидного преступления в следственном департаменте СНБ РА возбуждено уголовное дело по соответствующей статье Уголовного кодекса РА.