Ավարտվել է Սերժ Սարգսյանի գործով նախաքննությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հատուկ քննչական ծառայությունն ավարտել է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գործով նախաքննությունը:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս տեղեկությունը հաստատեցին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունից:
«Վարույթն իրականացնող մարմինը քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցները բավարար է համարել` քրեական գործով մեղադրական եզրակացություն կազմելու և գործը դատարան ուղարկելու համար, որի մասին հայտնվել է մեղադրյալներին և նրանց պաշտպաններին։ Գործի նյութերը տրամադրվել են վերջիններիս` ծանոթանալու համար»,- ասացին ՀՔԾ-ից:
Քրեական գործով կա ևս4 մեղադրյալ, այդ թվում՝ «Ֆլեշ» ընկերության սեփականատեր Բարսեղ Բեգլարյանը։
Դեկտեմբերի 4-ին ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին։
Ըստ ՀՔԾ-ի հաղորդագրության` Սարգսյանը, զբաղեցնելով ՀՀ նախագահի պաշտոնը, օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, 2013 թվականին կազմակերպել է պաշտոնատար մի խումբ անձանց կողմից պետությունից վատնելու եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով գումարի՝ 489.160.310 ՀՀ դրամի հափշտակության կատարումը:

Serzh Sargsyan indictment sent to court as investigators complete probe
YEREVAN, JANUARY 10, ARMENPRESS. The Special Investigations Service has announced it has completed investigating the alleged misconduct and embezzlement by third President Serzh Sargsyan.
“The investigative body has found the gathered evidence to be sufficient for an indictment and sending it to court,” the SIS said, adding that the defendants and their lawyers have been notified.
“The materials of the case have been provided to them”.
Another 4 persons are charged in the same case. One of them is businessman Barsegh Beglaryan, the owner of the Flash petroleum company.
Sargsyan is suspected in abuse of power and embezzlement of nearly half a billion drams during his tenure as president through the businessman.