Ավարտվել է Սերժ Սարգսյանի գործով նախաքննությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հատուկ քննչական ծառայությունն ավարտել է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գործով նախաքննությունը:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս տեղեկությունը հաստատեցին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունից:
«Վարույթն իրականացնող մարմինը քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցները բավարար է համարել` քրեական գործով մեղադրական եզրակացություն կազմելու և գործը դատարան ուղարկելու համար, որի մասին հայտնվել է մեղադրյալներին և նրանց պաշտպաններին։ Գործի նյութերը տրամադրվել են վերջիններիս` ծանոթանալու համար»,- ասացին ՀՔԾ-ից:
Քրեական գործով կա ևս4 մեղադրյալ, այդ թվում՝ «Ֆլեշ» ընկերության սեփականատեր Բարսեղ Բեգլարյանը։
Դեկտեմբերի 4-ին ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին։
Ըստ ՀՔԾ-ի հաղորդագրության` Սարգսյանը, զբաղեցնելով ՀՀ նախագահի պաշտոնը, օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, 2013 թվականին կազմակերպել է պաշտոնատար մի խումբ անձանց կողմից պետությունից վատնելու եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով գումարի՝ 489.160.310 ՀՀ դրամի հափշտակության կատարումը:

Завершено предварительное следствие по делу Сержа Саркисяна
Специальная следственная служба завершила предварительное следствие по делу третьего президента Армении Сержа Саркисяна.
Как сообщает Арменпресс, эту информацию подтвердили в Специальной следственной службе Армении.
“Орган, осуществляющий производство, доказательства, приобретенные по уголовному делу, посчитал достаточными для составления обвинительного заключения по уголовному делу и направления дела в суд, о чем было сообщено обвиняемым и их защитникам. Материалы дела были предоставлены последним для ознакомления”, - сказали в ССС.
По уголовному делу проходят еще 4 обвиняемых, в том числе и владелец компании “Флеш” Барсег Бегларян.
4 декабря третьему президенту Армении Сержу Саркисяну было предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 38-179 Уголовного кодекса РА, и в качестве меры пресечения была избрана подписка о невыезде.
Согласно сообщению ССС, Саркисян, занимая пост президента Армении, используя свое должностное положение, в 2013 году путем растраты государственных средств группой должностных лиц организовал хищение денег в особо крупных размерах (489.160.310 драмов).