Մենք չենք կարող ներքաշվել հակաիրանական կամ հակաամերիկյան գործողությունների մեջ․ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի և Իրանի արտաքին գործերի նախարարները հեռախոսազրույց են ունեցել, որի ընթացքում քննարկել են տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի ուղիղ եթերում հայտնեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Նախարարները քննարկել են տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը, և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը ցավակցություն է հայտնել Իրանի կառավարությանը և ժողովրդին՝ մարդկային զոհերի հանգեցրած իրավիճակի կապակցությամբ։ Գիտեք, որ Իրանը մեզ համար բարեկամ երկիր է, Միացյալ Նահանգները մեզ համար բարեկամ երկիր է, և այս իրավիճակում, մենք, իհարկե, չենք կարող քաշվել հակաիրանական գործողությունների մեջ, մենք չենք կարող ներքաշվել նաև հակաամերիկյան գործողությունների մեջ։ Եվ մեր ուղերձն այն է, որ Իրանի և Միացյալ Նահանգների մեր գործընկերները զերծ մնան այնպիսի քայլերից, որոնք կվատթարացնեն առանց այն էլ լարված իրավիճակը մեր տարածաշրջանում և միջազգային հարաբերություններում»,- ասաց Փաշինյանը։
ՀՀ վարչապետը հավելեց, որ բոլոր հանձնարարականները տրված են Հայաստանի համապատասխան կառույցներին՝ իրավիճակին հետևել ուշի ուշով և մատը պահել զարկերակին։ Նա նշեց, որ  անհրաժեշտ բոլոր քայլերն արվել են, աշխատանքներն արվում են․  «Հասկանում եք, որ այդ աշխատանքը տարբեր նրբություններ է պարունակում, և չեմ կարծում, որ բոլոր մանրամասներով պիտի ներկայացնենք։ Կառավարությունը և իրավասու պետական պաշտոնյաները 24 ժամ կապի մեջ են, և, երբ անհրաժեշտ կլինի, նաև հանդիպում ենք, քննարկում ենք, զրուցում ենք»։

Armenia calls on United States and Iran to refrain from further aggravating situation
YEREVAN, JANUARY 5, ARMENPRESS. Armenia cannot be drawn into neither  anti-Iranian nor anti-American actions, Prime Minister Nikol Pashinyan said in a live broadcast Facebook video amid the tensions in the Middle East following the US airstrike that killed top Iranian military commander Qassem Soleimani.
In the statement, he reminded that earlier the foreign ministers of Iran and Armenia have discussed the developments over the phone.
“The ministers discussed the regional situation, and the Armenian foreign minister expressed condolences to the Iranian government and people on the occasion of the situation that led to human losses. You know that Iran is a friendly country for us, the United States is a friendly country for us, and in this situation, we, certainly, cannot be embroiled in anti-Iranian actions, we cannot be embroiled in anti-American actions. And our message is for our partners of Iran and United States to refrain from steps that would aggravate the already tense situation in our region and international relations”, PM Pashinyan  said.
He said that all directives have been issued to relevant governmental bodies to strictly monitor the situation..
He said all necessary actions have been done.
“You understand that this work contains various nuances and I don’t think we should present all details. The government and all officials in-charge are in contact  24\7 and whenever needed we also meet, discuss and talk”, he said.