Վարչապետ կարող է ընտրվել միայն խորհրդարանում. Կարեն Կարապետյանի հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանը մայիսի 2-ին հայտարարություն է տարածել՝ դիմելով բոլոր քաղաքական ուժերին՝   կամք, վճռականություն և ճկունություն ցուցաբերել, նստել մի սեղանի շուրջ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հայտարարության  մեջ ասվում է.
«Հարգելի՛ քաղաքացիներ,
Ելնելով այսօր մեր երկրում ստեղծված իրավիճակից, ինչպես նաև պառլամենտական կառավարման համակարգի առանձնահատկություններից՝ դիմում եմ բոլոր քաղաքական ուժերին՝ կամք, վճռականություն և ճկունություն ցուցաբերել, նստել մի սեղանի շուրջ: Բոլորս գիտակցում ենք, որ անհրաժեշտ են քաղաքակիրթ և կիրառական արագ լուծումներ՝  քաղաքական ճգնաժամը հաղթահարելու համար, որքան էլ դա դժվար թվա:
Վարչապետ կարող է ընտրվել միայն խորհրդարանում՝  սահմանադրական ճանապարհով։ Այլ լուծում գոյություն չունի՝ ոչ տեսականորեն, ոչ պրակտիկորեն:

Премьер-министр может быть избран только в НС Армении: заявление Карена Карапетяна
И.О. премьер-министра Армении Карен Карапетян распространил 2-го мая заявление, в котором обращается ко всем политическим силам, призывая их проявить политическую волю, решительность и гибкость, и сесть за стол переговоров. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью правительства Армении.
«Уважаеные сограждане,
Исходя из создавшейся в нашей стране ситуации, а также из особенностей праламентского образа правления, обращаюсь ко всем политическим силам, призывая их проявить политическую волю, решительность и гибкость, и сесть за стол переговоров. Все мы осознаем, что нам необходимы цивилизованные и скорые решения, чтобы выйти из состояния кризиса, как бы трудным это не казалось.
Премьер-министр может быть избран только в НС Армении – конституционным путем. Других решений нет – ни теоретически, ни ;практически. Уверен, что совместными усилиями мы выйдем из этого положения».