Ֆրանսիայի հրապարակում ավարտվեց Փաշինյանի և նրա կողմնակիցների հանրահավաքը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի հրապարակում ավարտվեց ԱԺ պատգամավորՆիկոլ Փաշինյանի և նրա կողմնակիցների հանրահավաքը, որի ընթացքումՓաշինյանն անդրադարձավ ապրիլի 13-ին տեղի ունեցած գործողություններին և իրենց հետագա քայլերին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, Փաշինյանը նշեց, որ այսօր իրականացրել են «փակիր փողոցը» գործողությունը: «Ապրիլի 17-ին ժամը 12:00-ին նախատեսվում է Ազգային ժողովի նիստ, ի՞նչ ենք անելու վաղը. «փակիր փողոցը» ակցիան պետք է իրականացնենք ավելի լայն մասշտաբներով և փակենք ԱԺ-ին մոտեցող բոլոր մուտքերը»,- ասաց Փաշինյանը:
Միաժամանակ, նա նշեց, որ ակցիան սկսելու են իրականացնել արդեն այս գիշեր՝ չնայած կարծիքներին, որ «գիշերը մարդիկ չեն մնա և ակցիան թույլ կլինի»:
«Կարծում եմ որ պետք է ակցիան սկսել այսօրվանից, ով ուզում է, հենց այսօրվանից էլ պետք է սկսի այն՝ խաղաղ քաղաքացիական անհնազանդության գործողություններով, հնարավոր բոլոր միջոցներով»,- նշել է Փաշինյանը: Փաշինյանը կողմնակիցներին կոչ արեց իրականացնել ապակենտրոնացված գործողություններ:
Այնուհետև, Աժ պատգամավորն անդրադարձավ Բաղրամյան պողոտայում կեսօրին տեղի ունեցած միջադեպին և նշեց, որ երբ դրա հետևանքով ինքն արնահոսում էր՝ Ոստիկանապետի տեղակալ Հունան Պողոսյանի հանձնարարությամբ ոստիկանական մեքենայով իրեն ուղեկցել են «Նաիրի» բժշկական կենտրոն, որտեղ ստացել է բուժօգնություն:
Հանրահավաքի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանի ելույթից հետո հարթակ բարձրացավ օպերային երգչուհի ներկայացած հանրահավաքի մասնակից Լիլիթ Հովհաննիսյանը և կատարեց Կոմիտաս:
Ավելի վաղ ՀՀ ոստիկանությունը հայտարարություն է տարածել՝ ուղղված ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանին՝ պահանջելով դադարեցնել հավաքը: Պահանջը չկատարելու դեպքում սահմանված ողջամիտ ժամկետի ավարտից հետո Ոստիկանությունը կցրի հավաքը՝ կիրառելով ուժ և հատուկ միջոցներ:

Митинг на площади Франции закончился
Организованный депутатом НС Армении Николом Пашиняном и его сторонниками митинг на площади Франции закончился. Как сообщает Арменпресс, в  своей речи Пашинян коснулся действий 13 апреля и последующих шагов. Он отметил, что сегодня совершено действие «перекрой улицу».
«17 апреля, в 12:00, запланировано заседание Национального Собрания. Что мы будем делать завтра? Мы должны осуществить акцию «перекрой улицу» в более крупном масштабе и закрыть все входы в Национальное Собрание», - сказал Пашинян.
В то же время он отметил, что эта акция начнется уже этой ночью, несмотря на мнение, что «люди не останутся ночью, и эффект будет слабым».
«Я думаю, что акцию необходимо начать с этого момента, и тот, кто хочет, должен с сегодняшнего дня всеми силами начать мирные действия гражданского неповиновения», - сказал Пашинян.
Он призвал своих сторонников осуществлять децентрализованные действия.
Далее депутат коснулся инцидента на проспекте Баграмяна и отметил, что в результате инцидента он поранился и по приказу заместителя начальника полиции Унана Погосяна его в сопровождении полицейской машины перевезли в медицинский центр «Наири», где оказали медицинскую помощь.
Ранее полиция Армении распространила адресованное Николу Пашиняну заявление, в котором говорится: «Вследствие насильственных действий участников руководимого Вами собрания грубо нарушен общественный порядок на проспекте Баграмяна. Все предупреждения, требования и иные ограничительные действия Полиции более неэффективны, поэтому, руководствуясь статьей 33 Закона РА «О свободе собраний» Полиция требует от Вас прекратить собрание. В случае Вашего отсутствия на месте собрания или невыполнения требований по истечении установленного разумного срока полиция разгонит собрание, применив силу и специальные средства».