Անցած 10 տարիները եղել են բարդ, մարտահրավերներով լի, բայց պետականության, անվտանգության ամրապնդման տարիներ. Էդուարդ Շարմազանով
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի հանրապետական կուսակցության գործադիր մարմնի անդամներն ապրիլի 11-ի նիստում ամփոփել և կարծիք են հայտնել ՀՀ 3-րդ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի պաշտոնավարման 10 տարիների արդյունքները: Ինչպես հայտնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին կուսակցության ԳՄ նիստի ավարտին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀԿ խոսնակ, ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
«Դժվար է գերագնահատել Սերժ Սարգսյանի ներդրումը ՀՀ ամրապնդման գործում: Դեռ առիթ կլինի, մենք մանրամասն կանդրադառնանք այդ 10 տարիներին ու ոլորտ առ ոլորտ կներկայացնենք բոլոր ձեռքբերումները: Այդ 10 տարիները եղել են բարդ, մարտահրավերներով լի, բայց, միևնույն ժամանակ, պետականության, անվտանգության ամրապնդման տարիներ: Ակնհայտ է, որ 2008-ի Հայաստանը և 2018-ի Հայաստանը տարբեր են ժողովրդավարության զարգացման, անվտանգության ամրապնդման, մարդու իրավունքների պաշտպանության, արտաքին նախաձեռնող քաղաքականության, Արցախի հիմնահարցում ինքնորոշման իրավունքի իրացման սկզբունքն ամրապնդելու առումով»,- նշեց Շարմազանովը՝ հավելելով, որ, բնականաբար, եղել են նաև թերություններ:
«Քննարկել ենք նաև Կարեն Կարապետյանի կառավարության 1.5 տարվա գործունեությունը: Շնորհակալություն ենք հայտնել 3-րդ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին իր պետականամետ, ազգային գործունեության համար, ինչպես նաև շնորհակալություն ենք հայտնել կառավարության բոլոր անդամներին, և, մասնավորապես, Կարեն Կարապետյանին այս 1.5 տարվա արդյունքների համար»,- շեշտեց Շարմազանովը:

Past 10 years were complicated, full of challenges, but also years of enhancing statehood and security – Sharmazanov
YEREVAN, APRIL 11, ARMENPRESS. The members of the Executive Body of the Republican Party of Armenia (RPA) have summed up the results of the 10-year tenure of the 3rd President of Armenia Serzh Sargsyan and expressed their view, ARMENPRESS reports spokesperson of the party, Vice President of the National Assembly Eduard Sharmazanov told the reporters after the Executive Body meeting of the Republican Party.
“It’s difficult to exaggerate Serzh Sargsyan’s contribution to the strengthening of Armenia. There will still be some opportunities to present all the achievements according to separate spheres during those 10 years. Those 10 years were complicated, full of challenges, but at the same time, years of enhancing statehood and security. It’s obvious that Armenia of 2008 and Armenia of 2018 are different from the perspective of democracy development, security enhancement, human rights protection, foreign policy and making firmer the principle of the implementation of the right to self-determination in Artsakh issue”, Sharmazanov said, adding that naturally, there were also drawbacks.
“We also discussed the 1.5 years of activities of Karen Karapetyan’s Cabinet. We thanked 3rd President Serzh Sargsyan for his patriotic activities, as well as thanked all the Cabinet members, and particularly Karen Karapetyan for the results of the past 1.5 years”, Sharmazanov said.