Բանակցություններ են տարվում Հայաստան-Չինաստան ուղիղ չվերթների հարցի վերաբերյալ. ԱԳ փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2017 թվականի հունվար-հոկտեմբեր ժամանակահատվածում Հայաստանի եւ Չինաստանի միջեւ ապրանքաշրջանառության ծավալն աճել է 27 տոկոսով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում հայ-չինական տնտեսական համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին նվիրված քննարկման շրջանակում այս մասին ասաց ՀՀ փոխարտգործնախարար Ռոբերտ Հարությունյանը:
«Աճ գրանցվել է ե՛ւ արտահանման, ե՛ւ ներմուծման տեսանկյունից: Մասնավորապես, արտահանման ծավալն աճել է 18.8 տոկոսով՝ կազմելով մոտ 100 մլն դոլար: Մենք պետք է անպայման մտածենք արտահանման դիվերսիֆիկացիայի մասին, որովհետեւ հիմնականում հանքարդյունաբերական հումք, պղինձ, ոսկի, թանկարժեք քարեր, մետաղներ ենք արտահանում, իսկ ներմուծում ենք տարբեր ապրանքներ՝ սկսած կենցաղային ապրանքներից մինչեւ կահույք եւ այլն»,-ասաց Ռոբերտ Հարությունյանը՝ ընդգծելով, որ կոնյակի, գինու արտահանման հետ կապված որեւէ խոչընդոտ չկա, ինչի մասին վկայում են նաեւ այս ուղղությամբ արտահանման աճը:
ՀՀ փոխարտգործնախարարը տեղեկացրեց, որ Հայաստանը վերսկսելու է մեղրի արտահանումը, որը դադարեցվել էր որոշակի սահմանափակումների պատճառով:
«2015 թվականին արտահանում էինք, թեեւ փոքր ծավալով՝ շուրջ 90 հազար դոլար: Եվ չինական համապատասխան կառույցների հետ աշխատանք տանելուց հետո նախաստորագրվեց համաձայնագիր այս մասով»,-նշեց ՀՀ փոխարտգործնախարարը՝ ընդգծելով, որ, այնուամենայնիվ, 2017 թվականին Չինաստանից ներդրումների ծավալը բավականին փոքր է եղել՝ կազմելով շուրջ 1 մլն դոլար:
Ռոբերտ Հարությունյանը նաեւ տեղեկացրեց, որ այժմ բանակցություններ են ընթանում Չինաստանի հետ ուղիղ չվերթներ ունենալու հարցի վերաբերյալ:
«Դա, իհարկե, աշխատանք է պահանջում, քանի որ մեկ օրում հնարավոր չի կազմակերպել, բացի դրանից պետք է հաստատվի այս հարցի տնտեսական շահավետությունը»,-ասաց Ռոբերտ Հարությունյանը՝ հավելելով, թե լիահույս է, որ արդեն գալիք տարի Հայաստանի եւ Չինաստանի միջեւ չվերթները ավելի հեշտ կիրականացվեն:

YEREVAN, DECEMBER 15, ARMENPRESS. Trade turnover between Armenia and China in January-October of 2017 grew by 27%, deputy FM Robert Harutyunyan said during a discussion in the foreign ministry on the possibilities of expanding the Armenian-Chinese economic cooperation.
“Growth has been recorded both in terms of exports and imports. Particularly, exports volumes grew by 18,8% - comprising 100 million dollars. We must definitely think about diversifying exports, because we mostly export mining raw materials, copper, gold, gemstones and metals, while we import various products – from household items to furniture and others”, he said, adding that there is no obstacle for exporting brandy and wine.
He said that Armenia will re-launch exporting honey, which was suspended due to certain restrictions.
“We were exporting in 2015, although on small volumes – nearly 90 thousand dollars. And after working with relevant Chinese structures an agreement was initialed”, he said. Nevertheless, investments from China in 2017 was rather small, nearly 1 million dollars.
Harutyunyan also said that negotiations are underway on having direct flights with China.
“This certainly requires work, because it is impossible to organize in one day, but in addition the economic profitability of the issue must be confirmed”, he said, adding that he is hopeful that flights will be carried out more easily between Armenia and China in 2018.