Էդվարդ Նալբանդյանը Սթենֆորդի համալսարանում խոսել է ԼՂ հակամարտությունից
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանը սեպտեմբերի 28-ին «Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիր. արդյոք կարգավորումը տեսանելի է» խորագրով ելույթ ունեցավ հեղինակավոր Սթենֆորդի համալսարանի Միջազգային հետազոտությունների ինստիտուտում։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Բացելով հանդիպումը, որին ներկա էին Սթենֆորդի համալսարանի դասախոսներ, գիտաշխատողներ և ուսանողներ, ինստիտուտի տնօրեն դեսպան Մայքլ Մակֆոլը նշեց, որ մեծ պատիվ է համալսարանական նորամուտից հետո դասախոսությունների շարքը սկսել՝ հյուրընկալելով Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարին՝ առաջին ձեռքից տեղեկանալու ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի ներկա վիճակի մասին։
Իր ներածական խոսքում Էդվարդ Նալբանդյանը, մասնավորապես, ասաց.
Մեկ տարի առաջ Փարիզում հրատարակվող «Politique Internationale» հայտնի գիտական հանդեսում լույս տեսավ իմ հոդվածը՝ «Լեռնային Ղարաբաղ. արդյոք տեսանելի է կարգավորումը» խորագրով:
Այդ հոդվածում ես ընդգծել էի, որ հակամարտությունը չի կարող կարգավորվել, քանի դեռ Ադրբեջանը չի ձերբազատվել այն պատրանքից, թե ռազմական ուժի միջոցով կարող է միակողմանի առավելություններ ստանալ: Պահանջվեց ընդամենը մեկ տարի այդ իրականության ցայտուն ապացույցներին ականատես դառնալու համար:
Այս ապրիլին Ադրբեջանը նախապես ծրագրված լայնածավալ ագրեսիա սանձազերծեց Արցախի դեմ՝ հարձակողական սպառազինությունների՝ օդուժի, ծանր հրետանու, համազարկային համակարգերի, տանկերի օգտագործմամբ, որն ուղեկցվեց նաև միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումներով, ինչպիսիք են՝ քաղաքացիական բնակավայրերի առանց խտրականության գնդակոծումը, ԴԱԻՇ-ի ոճով գլխատումը, դիակների խոշտանգումը: Բոլոր կողմերից հարյուրավոր զոհերի հանգեցրած նմանօրինակ գործողությունները, բնականաբար, լրջորեն խաթարել են բանակցային գործընթացը:
Այսօր Ձեզ եմ ներկայացնելու ապրիլյան սրացման հետևանքով այս երկար հակամարտության գործընթացում ստեղծված բավականին բարդ իրավիճակը:
Ցանկանում եմ հակիրճ ներկայացնել հակամարտության էությունը նրանց համար, ովքեր այդքան էլ տեղեկացված չեն դրա մասին, իսկ այնուհետ կանդրադառնամ բուն խնդրին` որոնք են կարգավորման հեռանկարները:
Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի պատմական շրջաններից մեկն է, որը մշտապես բնակեցված լինելով մեծամասամբ հայերով, 1921 թվականին Իոսիֆ Ստալինի կողմից կամայականորեն բռնակցվել էր Ադրբեջանին:
70 տարի անց` Խորհրդային Միության կազմալուծման նախաշեմին, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը հանրաքվեի միջոցով, այդ ժամանակ գործող օրենսդրությանն ու միջազգային նորմերին համահունչ, քվեարկեց անկախ պետականության օգտին:
Տարիներ անց Կոսովոյի գործով Արդարադատության միջազգային դատարանն արձանագրելու էր, որ միջազգային ընդհանուր իրավունքն անկախության հռչակման համար կիրառելի արգելքներ չի պարունակում:
Այնուհանդերձ, հակառակ միջազգային իրավունքին, դրա նորմերին ու սկզբունքներին, որոնք նախ և առաջ պահանջում են զերծ մնալ ուժի կամ ուժի կիրառման սպառնալիքից` Ադրբեջանը փորձեց բռնի ուժով ճնշել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման ձգտումները: Դա սկսվեց 80-ականների վերջին - 90-ականների սկզբին ադրբեջանական Սումգայիթ, Կիրովաբադ քաղաքներում և մայրաքաղաք Բաքվում տեղի ունեցած հայերի ջարդերով:
Շատերը սպանվեցին, հարյուր հազարավորներ արտաքսվեցին իրենց տներից: Նոբելյան Խաղաղության մրցանակի դափնեկիր, մարդու իրավունքների ականավոր պաշտպան Անդրեյ Սախարովը «New York Times» պարբերականի էջերում հայկական ջարդերը որակեց որպես հայերի դեմ նոր ցեղասպանության վտանգ:
Ադրբեջանն այնուհետև անցավ Արցախի դեմ լայնածավալ ռազմական հարձակման՝ իրագործելով նոր ոճիրներ:
1991 թ.-ի մայիսին ԱՄՆ Սենատի կողմից ընդունված բանաձևով դատապարտվում էին Լեռնային Ղարաբաղում և դրա շուրջ անմեղ հայ երեխաների, կանանց և տղամարդկանց դեմ հարձակումները: Ավելի վաղ ԱՄՆ Կոնգրեսի ընդունած բանաձևում նշվում էր, որ Միացյալ Նահանգները սատարում են Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի հիմնարար իրավունքներն ու ձգտումները: Նմանատիպ բանաձև ընդունվեց նաև Եվրոպական Խորհրդարանի կողմից:
Լեռնային Ղարաբաղի դեմ պատերազմի ժամանակ Ադրբեջանն օգտագործեց Աֆղաստանից վարձկանների, որոնք սերտ կապեր ունեին տխրահռչակ ահաբեկչական կազմակերպությունների հետ: Այս հանգամանքը լայնորեն լուսաբանվել է միջազգային լրատվամիջոցների, այդ թվում «Washington Post»-ի կողմից: Ադրբեջանի կողմից հայ բնակչության դեմ բռնի, առանց խտրականության ուժի կիրառումը, իրականացված ջարդերն ու էթնիկ զտումները ևս մեկ անգամ փաստեցին, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի պայքարը արդարացի է և կենսական:
Հակամարտության թեժ փուլն ավարտվեց 1994թ.-ի մայիսին, երբ Ադրբեջանը, ռազմի դաշտում պարտություններ կրելով, ստիպված էր հրադադար հայցել և կրակի դադարեցման համաձայնագիր ստորագրել Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի հետ: 1994 թ. հուլիսին և 1995թ. փետրվարին հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման վերաբերյալ նոր, եռակողմ համաձայնագրեր ստորագրվեցին: Այս երեք համաձայնագրերն անժամկետ են և մինչ այժմ ուժի մեջ են։ 1994 թ.-ի հուլիսին կնքված փաստաթղթում ամրագրված է, որ հրադադարի ռեժիմը պետք է պահպանվի մինչ մեծ քաղաքական համաձայնագրի ստորագրումը:
Այնուամենայնիվ, Ադրբեջանը պարբերաբար խախտում է այս համաձայնագրերը: Բաքուն, բանակցային գործընթացում լրջորեն ներգրավվելու փոխարեն, ջանքերը կենտրոնացրել է իր ռազմական կարողությունների հզորացման վրա` պատրանք ունենալով, զենքի սպառնալիքի հիման վրա բանակցություններ վարել: Սա զենքի սպառնալիքի ներքո տարվող բանակցությունների հստակ օրինակ է: 2015 թ.-ին Ադրբեջանի ռազմական բյուջեն կազմել է 4.8 միլիարդ դոլար` 30 անգամ ավելի, քան 2003թ.-ին, երբ Իլհամ Ալիևը երկրի ղեկավարի պաշտոնում փոխարինեց իր հորը:
Մենք զգուշացրել էինք. եթե զենքն առկա է, ապա այն այնպայման կրակելու է: Եվ այդ զենքը բազմիցս է կրակել, ամենավերջին օրինակը, ինչպես նշեցի, այս տարվա ապրիլին էր:
Հայաստանը միջնորդների` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների` ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի հետ միասին, ջանքեր է գործադրում հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման համար: Այս ձևաչափում կողմերը մի քանի անգամ մոտ են եղել կարգավորմանը, բայց վերջին պահին, Ադրբեջանը, որպես կանոն, հետքայլ է կատարել` խափանելով գործընթացը: Դա տեղի ունեցավ 2001 թ.-ին՝ Ֆրանսիայի նախագահ Շիրակի ակտիվ ներգրավվածությամբ բանակցված Փարիզյան սկզբունքների դեպքում, երբ նախագահ Հեյդար Ալիևը հետքայլ կատարեց: Մյուս օրինակը՝ Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի ակտիվ միջնորդությամբ տեղի ունեցած բանակցություններն էին, երբ 2011 թ.-ի Կազանի գագաթաժողովին որդի Ալիևը կրկին հետքայլ կատարեց: Սրանք միայն երկուսն են օրինակների երկար շարքում։
Ինչպես տեսնում եք, երբևէ չի եղել խնդիրը լուծելու միջազգային բարձր մակարդակի շահագրգռվածության պակաս: Ավելին, 2009 թ.-ից սկսած ԱՄՆ, Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի նախագահները հանդես են եկել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ 5 հայտարարություններով: Նրանք առաջարկել են մեկ ամբողջություն հանդիսացող հիմնարար սկզբունքների փաթեթ, որը ապագա համապարփակ կարգավորման հիմք կարող է հանդիսանալ: Ի տարբերություն Ադրբեջանի, Հայաստանը ընդունել է այն` որպես բանակցությունների հիմք:
Եռանախագահ երկրների նախագահները հռչակել են հիմնախնդրի հանգուցալուծման քաղաքակիրթ բանաձևը՝ քվեաթերթիկներ փամփուշտների փոխարեն: Տվյալ առաջարկությունն ամրագրում է Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական իրավական կարգավիճակի որոշում` Արցախի բնակչության իրավական պարտադիր ուժ ունեցող կամարտահայտման միջոցով:
Ղարաբաղյան հակամարտությունը դեռևս չի կարգավորվել, քանի որ բանակցող կողմերից մեկը, մասնավորապես՝ Ադրբեջանը, պատրաստ չէ ընդառաջ գնալ այս առաջարկին և հնարավոր բոլոր միջոցներով փորձում է տապալել խաղաղ կարգավորման գործընթացը: Միջնադարյան բարբարոսության մտածելակերպով առաջնորդվողները, ինչը ևս մեկ անգամ դրսևորվեց ապրիլին, հազիվ թե կարողանան ընդունել ժամանակակից աշխարհի քաղաքակիրթ մոտեցումները:
Ադրբեջանի ղեկավարությունը, որը որդեգրել է այլատյացության, ագրեսիվ հակահայկական դիրքորոշում, հաճախ կիրառում է հետևյալ նշանաբանը. «Աշխարհի հայերը մեր համար մեկ թշնամին են»: Պատմությանը հայտնի են էթնիկ ատելության նմանատիպ օրինակներ, ներառյալ ոչ այդքան վաղ անցյալում: Ադրբեջանի դպրոցների 11-րդ դասարանի համար նախատեսված պատմության դասագրքերում նշվում է, որ հայերը թյուրք ժողովուրդների գենետիկ թշնամիներն են: Եվ հենց նմանօրինակ քարոզչության ներքո դաստիարակված սերունդն է ապրիլյան քառօրյա ագրեսիայի ժամանակ իրագործել զազրելի ոճրագործություններ: Եվ հենց այդ սերունդն է ականատես եղել Բուդապեշտում կայացած ՆԱՏՕ-ի վերապատրաստման դասընթացների ժամանակ քնած հայ սպային կացնահարած ադրբեջանցի սպայի հերոսացմանը: Հետագայում մարդասպանը հանձնվել էր Ադրբեջանին, որտեղ վերջինս հռչակվել էր հերոս և երիտասարդության համար ընդօրինակման խորհրդանիշ:
Ադրբեջանում ոչնչացվել է հայկական պատմական, մշակութային և կրոնական հուշարձանների մեծ մասը, ներառյալ միջնադարյան հայկական արվեստի գլուխգործոցները՝ Ջուղայի գերեզմանատան հազարավոր խաչքարեր: Բաքվի իշխանությունները մի քանի անգամ մերժել են Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանների՝ տվյալ վայր այցելելու թույլտվությունը: Ադրբեջանցի ականավոր վիպագիրը ենթարկվել է հալածանքների և ճնշումների Ադրբեջանում հայերի ջարդերի մասին գրելու և հաշտեցման կոչով հանդես գալու պատճառով:
Քաղաքացիական հասարակության բոլոր այն ներկայացուցիչները, ովքեր շփումներ են ունեցել ունեցել Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ, ճաղերի ետևում են հայտնվել որպես հայ լրտեսներ: Ադրբեջանի ղեկավարությունը փորձում է ոչ միայն լռեցնել անկախ ձայները երկրի ներսում, բայց նաև արտաքին հարթակում: Ավելի քան հարյուր լրագրող է ներառվել Ադրբեջանի, այսպես կոչված, սև ցուցակում Լեռնային Ղարաբաղ այցելելու կամ վերջինիս մասին գրելու պատճառով: Հիրավի, ինչպես գրել է «Վաշինգթոն Փոսթը», Ադրբեջանի ղեկավարությունը ոչ միայն փորձում է կործանել անհատական կյանքեր, այլև բանտարկել ազատության բուն գաղափարը: Եվ սա անակնկալ չէ մի երկրի համար, որը դասվում է աշխարհի ամենագրաքննվող տաս երկրների շարքին:
Եթե առկա է հակամարտության կարգավորման ապացուցված որևէ բաղադրատոմս, ապա դրա առանցքը պետք է լինի հասարակությանը խաղաղությանը, այլ ոչ թե պատերազմին նախապատրաստելը: Վստահության ամրապնդումը մեկ այլ կարևոր հարթակ է, որը նույնպես մեծապես խրախուսվում է միջազգային միջնորդների կողմից, հատկապես ապրիլյան զարգացումներից հետո: Հակամարտության խաղաղ կարգավորման հանդեպ վստահության վերականգնման նպատակով պետք է ստեղծվեն ուժի կիրառումը կանխող և խաղաղ գործընթացի առաջմղմանը նպաստող պայմաններ:
Սա էր Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի շուրջ մայիսին ԱՄՆ պետքարտուղարի կողմից Վիեննայում կազմակերպված և հունիսին ՌԴ նախագահի կողմից Սանկտ Պետերբուրգում հյուրընկալած երկու գագաթաժողովների գլխավոր նպատակը: Նախևառաջ, հրամայական է այս գագաթաժողովների ընթացքում արձանագրված և ձեռքբերված պայմանավորվածությունների իրականացումը. առաջին` 1994-1995 թթ.-ի եռակողմ, անժամկետ հրադադարի համաձայնագրերի լիակատար հարգում և իրականացում, երկրորդ` հրադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ստեղծում, որը կարող է նաև լինել կանխարգելման մեխանիզմ, և երրորդ` ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կարողությունների ընդլայնում, որն իրականացնում է հրադադարի դիտարկումներ:
Այս առաջարկությունները նոր չեն, դրանք եռանախագահների կողմից բազմիցս վերահաստատվել են: Լեռնային Ղարաբաղը և Հայաստանը համաձայնություն են տվել դրանց, սակայն Ադրբեջանը մերժել է:
Հատկանշական է, որ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի նախագահ Էդ Ռոյսը և անդամ Էլիոտ Էնգելն ավելի քան 80 կոնգրեսականների հետ միասին հավանության են արժանացրել վերոնշյալ առաջարկությունները և վստահության ձևավորման այլ միջոցները: Նրանք կոչ են արել հրապարակայնորեն դատապարտել շփման գծի երկայնքով հստակ ագրեսիվ գործողությունները: Անշուշտ, պատասխանատվության պետք է ենթարկվի այն կողմը, որը խախտում է հրադադարը, որը հրաժարվում է վստահության ձևավորման միջոցներից, որը մերժում է միջնորդների առաջարկությունները: Հակառակ պարագայում, անպատժելիության մթնոլորտը կխրախուսի ապակառուցողական քաղաքականության շարունակականությունը: Բաքուն միջնորդներին, ներառյալ՝ Միացյալ Նահանգներին, մեղադրում է իսլամաֆոբիայի և Ադրբեջանի դեմ դավադրության մեջ։ Ադրբեջանական կողմը միջնորդներին պիտակավորում է անօգուտ զբոսաշրջիկներ:
240 տարի առաջ Անկախության հռչակագրով հիմնադրելով անկախ Միացյալ Նահանգներ՝ այս հզոր երկրի հիմնադիր հայրերն ապացուցել են, որ ոչինչ չի կարող ժողովուրդներին զրկել անկախության իրավունքից: Դա այն է, ինչին ձգտում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը. ժողովրդավարական ուղիով իրենց կյանքը տնօրինելու ազատություն՝ հիմնված ինքնորոշման սկզբունքի վրա: Այս իրավունքն ամրագրված է ՄԱԿ-ի Կանոնադրությունում որպես նպատակ, ինչպես նաև բազմաթիվ այլ միջազգային փաստաթղթերում: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տեսանելի կարգավորումն անցնում է քվեաթերթիկների, այլ ոչ թե փամփուշտների ուղիով»:

Nalbandian delivers speech in Stanford University - "Visible solution to the Nagorno-Karabakh conflict goes through ballots not bullets"
YEREVAN, SEPTEMBER 29, ARMENPRESS. Armenia’s acting FM Edward Nalbandian delivered a speech entitled “Nagorno Karabakh conflict: is a solution visible?” on September 28 in Stanford University’s Institute for International Studies.
Professors, fellows and students of the Stanford University attended the meeting. In his opening remarks Michael McFaul, the Director of the Institute, mentioned that is a profound honour to launch the series of lectures after the opening of the academic year by hosting the Foreign Minister of Armenia to get first-hand information on the current situation in the process of settlement of the Nagorno-Karabakh issue.
In his speech Edward Nalbandian, particularly, said:
“Ladies and Gentlemen,
One year ago a well-known academic magazine “Politique Internationale”, published in Paris my article entitled Nagorno-Karabakh: Is a Solution Visible?
I stressed in it that the conflict cannot be solved until Azerbaijan gets rid of its illusion that it can gain unilateral advantages through military means. It took only a year to witness the vivid demonstration of that reality.
This April Azerbaijan unleashed a large scale preplanned aggression against Nagorno-Karabakh, with the use of offensive weaponry - aviation, heavy artillery, rocket systems, tanks - accompanied by gross violations of international humanitarian law, such as indiscriminate shelling of civilian areas, DEASH-style mutilation of bodies and beheadings. It goes without saying that these actions that resulted in hundreds of casualties from all sides, have seriously undermined the negotiation process.
So, it is about a very complex situation that I am going to address you today and the April escalation is only the last act of the long conflict. In a few words I would like to present the essence of the conflict for those who are not much familiar with it and then I will try to address the main issue: what are the prospects of the settlement.
Nagorno-Karabakh – historically one of the regions of Armenia and always having an overwhelming majority of Armenian population was arbitrarily annexed to Soviet Azerbaijan in 1921 by Joseph Stalin.
70 years passed, on the eve of the dissolution of the Soviet Union, the people of Nagorno-Karabakh voted at the referendum for an independent statehood in line with the then existing legislation and international norms.
Years later on the Kosovo case the International Court of Justice would consider that general international law contains no applicable prohibition of declarations of independence.
However, Azerbaijan in defiance of the international law, its norms and principles which first of all urge to refrain from use of force or threat of use of force, tried to suppress the aspirations of the people of Nagorno-Karabakh for self-determination through coercive measures. It started with Armenian massacres in late 80s - beginning of 90s in Azerbaijani cities of Sumgait, Kirovabad and capital Baku. Many were killed, hundreds of thousands were expelled from their homes. Nobel Peace Prize winner and famous human rights defender Andrei Sakharov on the pages of the New York Times called it a threat of a new genocide of the Armenian people.
Azerbaijan continued with large scale military offensive against Nagorno-Karabakh committing new atrocities.
The May 1991 US Senate resolution condemned the attacks on innocent Armenian children, women, and men in and around Nagorno-Karabakh. Previously adopted US Congress resolution reads that the United States supports the fundamental rights and aspirations of the people of Nagorno-Karabakh. A similar resolution was adopted by the European Parliament.
During the war against Nagorno-Karabakh Azerbaijan used mercenaries from Afghanistan closely linked to notorious terrorist organizations. That was widely reported in the international media outlets, including the Washington Post. The heavy, indiscriminate use of force, massacres and ethnic cleansing perpetrated by Azerbaijan against the Armenian population was yet another confirmation that the struggle of the people of Nagorno-Karabakh was existential and legitimate.
The hot phase of the conflict ended in May 1994 when Azerbaijan was obliged to negotiate a truce due to its military loses and sign a cease fire agreement with Nagorno-Karabakh and Armenia. In July 1994 and February 1995 new trilateral agreements were signed on consolidation of the cease fire. The terms of these agreements do not expire and they are in force till now. The July 1994 document stipulates to maintain the ceasefire regime until signing of the big political agreement.
However, as a rule Azerbaijan has been regularly violating those agreements. Baku instead of engaging seriously in the negotiation process has concentrated its efforts on military buildup having in mind the illusion of military option for conflict resolution.
A clear case of negotiations at the barrel of a gun. Its military budget reached $4.8 billion in 2015, a 30-fold increase since 2003, when Ilham Aliyev succeeded his father as the Head of State.
We warned - if there is a gun on the stage, it will fire. And that gun fired many times and most recently as I mentioned this April.
Armenia together with the mediators, the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group - the USA, France and Russia exert efforts for exclusively peaceful settlement. Several times in this framework parties were close to the resolution, but at the very last moment Azerbaijan made a step back derailing the process. This was the case with Paris principles of 2001, negotiated with active involvement of the then French President Chirac, when President Heydar Aliyev backtracked. Another example was the round of negotiations with active mediation of the then Russian President Medvedev, when at the Kazan summit of 2011, the son Aliyev backtracked again. To mention just two examples.
As you see there has never been a deficit of high-level international interest in solving the issue. Moreover, starting from 2009 the presidents of the U.S.A., Russia and France made five statements on the Nagorno-Karabakh conflict resolution. They proposed a package of basic principles, which constitute an integrated whole, as a foundation of future comprehensive agreement. Unlike Azerbaijan, Armenia accepted it as a basis for negotiations.
The Presidents of the Co-Chair countries have proclaimed a rather civilized formula for the settlement – ballots instead of bullets. The proposal stipulates determination of the final legal status of Nagorno-Karabakh through a legally binding expression of will of the population of Nagorno-Karabakh.
The Nagorno-Karabakh conflict is not resolved yet, since one of the negotiating parties, namely Azerbaijan is not ready to go along with this proposal and by all means strives to undermine the peace process. The mentality that supports medieval barbarism, demonstrated again in April, can hardly accept the civilized approaches of the modern world.
The leadership of Azerbaijan which adopted a xenophobic, aggressive anti-Armenian stance. Baku frequently uses the slogan - “Armenians of the world are our enemies number one”. History knows such cases of ethnic hatred, including in the recent past, isn’t it? The eleventh year textbook of Azerbaijan’s school reads “Armenians are the generic enemies of the Turkic peoples”. It is the generation raised under such propaganda that committed despicable crimes during the 4 days aggression this April. It is this generation that witnessed the glorification of an Azerbaijani officer who killed by axe a sleeping Armenian officer in Budapest while both were at the NATO training course. Subsequently the murderer was handed over to Azerbaijan where he was proclaimed as a hero and example for youth.
Most of Armenian historic, cultural and religious monuments have been destroyed in Azerbaijan, including a masterpiece of the medieval Armenian art - the cemetery of thousands of cross stones in Jugha. American Ambassadors to Azerbaijan were several times refused by Baku authorities to visit the site. A prominent Azerbaijani novelist was ostracized and persecuted for writing about the Armenian massacres in Azerbaijan and for the calls of reconciliation. All those civil society representatives who have been engaged in people to people contacts with the civil societies in Nagorno-Karabakh and Armenia were put behind the bars as “Armenian spies”. The leadership of Azerbaijan tries not only to mute the independent voices from within the country but from the outside world as well. More than hundred journalists have been included in the so called Azerbaijani black list just for visiting Nagorno-Karabakh and writing about it. Indeed, as the Washington Post wrote the Azerbaijani leadership not only crushes individual lives but tries to imprison the very concept of freedom itself.
This doesn’t come as a surprise for the state considered to be among the 10 most censored countries in the world.
If there are any proven remedies for conflict settlements then the preparation of the public for peace and not war should stand in the center. This is what the Co-Chairs are continuously urging. Building trust and confidence is another important dimension again strongly encouraged by the international mediators, especially after the April escalation. To restore the trust in the process of the conflict resolution, measures should be taken to prevent use of force and create conditions conducive to the advancement of the peace process.
This was the main aim of the two Summits on Nagorno-Karabakh held in Vienna in May organized by the U.S. Secretary of State and in St. Petersburg in June hosted by the Russian President. First of all, it is a necessity to implement what was particularly emphasized and agreed upon in the framework of these Summits - the full adherence to the 1994-1995 trilateral ceasefire agreements, the creation of mechanism for investigation of ceasefire violations, which can serve also as a mechanism for prevention, the expansion of the capacity of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, which monitors the ceasefire.
These proposals are not new, they have been reiterated by the Co-Chairs many times, Nagorno-Karabakh and Armenia have accepted them, Azerbaijan rejected. It is interesting to note that House Foreign Affairs Committee Chairman Ed Royce and Ranking Member Eliot Engel together with more than 80 other Congressmen have endorsed these and some other confidence building measures. They urged to publicly condemn specific acts of aggression along the line of contact. Indeed, the party which violates the ceasefire, which rejects the confidence building measure, which refuses the proposals of the mediators should stand accountable. Otherwise impunity will encourage to continue destructive policy. Baku criticizes the Co-Chairs, including the United States for islamophobia, and conspiracy against Azerbaijan, calling the mediators useless tourists.
By establishing the independent United States through the Declaration of Independence 240 years ago the founding fathers of this great country proved that nothing can deprive peoples of their right for independence. This is what the people of Nagorno-Karabakh have been aspiring for – the liberty to freely organize their life in a democratic manner, based on the principle of self-determination. This right is enshrined as the purpose of the United Nations Charter and in many other international documents. The visible solution to the Nagorno-Karabakh conflict goes through ballots not bullets.”