Ինգուշեթիայում ԻՊ հավաքագրող է ձերբակալվել
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրավապահ մարմինները Ինգուշեթիայում հատուկ գործողությունների ժամանակ ձերբակալել են «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման հավաքագրողին: «Արմենպրես»-ի տեղեկացմամբ՝ այդ մասին ՏԱՍՍ-ին փոխանցել են հանրապետությունում իրավապահ մարմինները:
«Կարաբալուկ քաղաքում նախօրեին ոստիկանությունը գործողություներ է իրականացրել և ձերբակալել է ԻՊ հավաքագրող, հանրապետության 23-ամյա բնակչի»,- հայտնել է աղբյուրը: Ըստ նրա տվյալների՝ կալանավորված Տյամրան Աուշևը երկու տարվա ընթացքում խմբավորման շարքերը համալրում էր երիտասարդներով: Այն տան ստուգումների արդյունքում, որտեղ նա ապրում էր, հայտնաբերվել է ինքնաշեն պայթուցիկ սարք՝ 400 մետր խոցելիության շառավղով:
Ձերբակալվածի նկատմամբ հարուցվել է քրեական գործ ՌԴ Քրեական օրենսգրքի «Զենք ու զինամթերք ապօրինի պահելու և կրելու» 222 հոդվածով:

Источник: вербовщик ИГ задержан в Ингушетии
Правоохранительные органы Ингушетии в ходе спецоперации задержали вербовщика террористической группировки "Исламское государство". Как передает “Арменпресс”, об этом сообщили ТАСС в правоохранительных органах республики.
"В городе Карабулаке накануне полицейские провели операцию и задержали вербовщика ИГ 23-летнего жителя республики", - сообщил источник.
По его данным, задержанный - Тямран Аушев - в течение двух лет занимался вербовкой молодежи в ряды группировки. В ходе осмотра дома, где он проживал, было обнаружено самодельное взрывное устройство с радиусом поражения 400 метров.
В отношении задержанного возбуждено уголовное дело по статье 222 УК РФ "Незаконное хранение, ношение оружия и боеприпасов".