Հայաստանի ռուսական ռազմակայանում հրաձգության մարտավարական վարժանքներ են սկսվել
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ռուսական ռազմակայանի «Ալագյազ» բարձրլեռնային զորավարժարանում սկսվել են մոտոհրաձգային ստորաբաժանումների զինծառայողների՝ հետեւակի մարտական մեքենայով (ԲՄՊ-2) հրաձգության մարտավարական-կրակային վարժանքները: Պարապմունքներն անցկացվում են ծովի մակերեւույթից ավելի քան 2 հազար մետր բարձրության վրա եւ 50 սանտիմետրից ավելի բարձրությամբ ձյան ծածկույթի «Էքստրեմալ» պայմաններում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրել են ՌԴ Հարավային ռազմական օկրուգի մամուլի ծառայությունից, մոտոհրաձիգները փուլ առ փուլ կատարում են հրաձգությունների ժամանակ 1,5-ից մինչեւ 2 հազար մետր մեծացված հեռվությամբ պայմանական հակառակորդի դիմագրավման առաջադրանքները: Նախ տեղից, իսկ այնուհետեւ շարժման մեջ մարտական մեքենաների զենքով, հակատանկային կառավարվող հրթիռներով, նռնականետերով եւ հրազենով պաշտպանության եւ հարձակման դիրքերից կխոցվեն «տանկ», «հետեւակի մարտական մեքենա», «ուղղաթիռ», «հետեւակի խումբ» եւ «զրահաավտոմոբիլ» թիրախները:
Հրաձգության մարտավարական-կրակային վարժանքները կավարտվեն ռուսական ռազմակայանի մոտոհրաձգային ստորաբաժանումների միջեւ մրցումների անցկացմամբ:

В Армении начались тактико-огневые упражнения стрельб из БМП-2в «экстремальных» высокогорных условиях
В российской военной базе Южного военного округа, дислоцирующейся в Республике Армения, на высокогорном полигоне «Алагяз» начались тактико-огневые упражнения стрельб (ТОУС) из боевых машин пехоты (БМП-2) с военнослужащими мотострелковых подразделений. Занятия проводятся в «экстремальных» условиях на высоте более 2 тыс. метров над уровнем моря и высоте снежного покрова более 50 см.
Как сообщилиАрменпрессв пресс-службе Южного военного округа,мотострелки во время стрельб отрабатывают поэтапно задачи по отражению условного противника на увеличенной дальности с 1,5 до 2 тыс. метров. Сначала с места, а после, в движении из вооружения боевых машин, противотанковых управляемых ракет ПТУР, гранатометов и стрелкового оружия в обороне и наступлении будут поражаться цели «танк», «БМП», «вертолет», «группа пехоты» и «бронеавтомобиль».
Завершатся тактико-огневые упражнения стрельб в Закавказье проведением состязаний между мотострелковыми подразделениями российской военной базы.