ՀՅԴ-ն վստահ է` ճիշտ է վարվում ՀՀԿ-ի հետ համագործակցելով
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար Աղվան Վարդանյանը վստահեցնում է` եթե համոզված չլինեին, որ ճիշտ են վարվում ՀՀԿ-ի հետ համագործակցելով, հաստատ այդպես չէին անի: «Սա ոչ առաջին, ոչ վերջին անգամն է: Դաշնակցությունը «չի վերջանալու»: Մենք գիտենք, որ երկրում կան լրջագույն խնդիրներ, ու դրանք պետք է լուծվեն»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց Աղվան Վարդանյանը: Նա շեշտեց, որ նոր Սահմանադրության ընդունումը երկրում իրավիճակ է փոխել: «Ուզենք, թե չուզնեք, նոր Սահմանադրությունը մեր երկրում միանձնյա որոշումների ավարտի սկիզբն է ազդարարել: Մենք համակարգ ենք փոխել, դանդաղ, բայց այս ճանապարհով պետք է գնալ, ու տարբեր քաղաքական ուժեր պետք է նստեն, քննարկեն, համաձայնության գան»,-հավելեց Աղվան Վարդանյանը:
Պատգամավորը նկատեց, որ ՀՀԿ-ի հետ համատեղ գործակցության ձևաչափերի հստակեցումը ժամանակ ու աշխատանք է պահանջում: «Հնարավոր համագործակցության արդյունքում մենք պետք է մեր քաղաքացներին համատեղ ասելիք ունենանք, թե ինչ ենք ծրագում, ինչպես, ինչ ուղղություններով ենք աշխատելու, սա ենթադրում է փոխադարձ համաձայնություն»,-ասաց Աղվան Վարդանյանը:
Դաշնակցական պատգամավորը չբացառեց, որ 2017-ի խորհրդարանական ընտրություններից հետո էլ հնարավոր է ՀՀԿ-ի հետ համագործակցության ծավալում:
«Բնական է, որ խոսվում է ապագայի մասին: Կախված 17 թվականի ընտրությունների արդյունքներից` կդիտարենք համագործակցության ձևաչափերը»,- ընդգծեց ՀՅԴ խմբակցության քարտուղարը:
ՀՀԿ-ՀՅԴ համագործակցության ձևաչափի շուրջ հստակություն կլինի հաջորդ շաբաթվա վերջ: Այս մասին ՀՀԿ ԳՄ նիստից հետո հայտարարել է Հանրապետական կուսակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը:

Armenian Revolutionary Federation is convinced cooperation with Republican Party of Armenia is proper
Armenian Revolutionary Federation is convinced cooperation with Republican Party of Armenia is
proper
YEREVAN, FEBRUARY 5, ARMENPRESS. National Assembly’s Armenian Revolutionary Federation (ARF) Faction Secretary Aghvan Vardanyan assures they act properly in collaboration with Republican Party of Armenia (RPA). “This is neither the first nor the last time. ARF will not “stop its activity”. We know that there are serious problems in the country and they must be resolved,” Aghvan Vardanyan said, “Armenpress” reports. He emphasized the adoption of new constitution has changed a situation in the country. “It does not matter we want it or not, the new constitution contributed to the end of autocratic decisions in the country.  We have changed a system; we should go by this way and various political forces must sit down, discuss and reach agreement,” Aghvan Vardanyan added.
The MP noticed the clarification of formats on cooperation with RPA requires time and work to be carried out. “As the result of possible collaboration we must have something to tell jointly to our residents on what we are planning, by what directions we will act and this implies a mutual agreement,” Vardanyan said.
ARF MP did not exclude that conducting cooperation with RPA is also possible after 2017 parliamentary election.
“It is natural that there are talks on the future. Depending on the results of 2017 elections, we will remark the formats of our cooperation,” ARF Faction Secretary Aghvan Vardanyan emphasized.
RPA assures to clarify cooperation format with ARF during next week. RPA spokesperson, Vice President of Republic of Armenia National Assembly Eduard Sharmazanov told the journalists about this after the RPA Executive Body meeting.