Ռուսաստանն ու Իրանը քննարկել են ղարաբաղյան հակամարտությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության փոխարտգործնախարար Գրիգորի Կարասինն այսօր Մոսկվայում իրանցի իր գործընկեր Իբրահիմ Ռահիմփուրի հետ քննարկել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցը:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ասվում է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական հաղորդագրության մեջ:
ՌԴ ԱԳՆ կայքում այդ մասին ասվում է. «Տեղի է ունեցել կարծիքների փոխանակում տարածաշրջանային օրակարգի որոշ հարցերի շուրջ: Հատուկ ուշադրություն է դարձվել Կենտրոնական Ասիայում եւ Անդրկովկասում իրավիճակի, ղարաբաղյան կարգավորման, ինչպես նաեւ Ուկրաինայում ճգնաժամի լուծման գծով Մինսկի պայմանավորվածությունների իրականացմանը»:
Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Հուսեին Ջաբեր Անսարին ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Թեհրանը պատրաստ է Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հանդես գալ միջնորդի դերում` ղարաբաղյան հակամարտության լուծման մեջ:
Նա նաեւ հայտնել էր, որ ադրբեջանական եւ իրանական դիվանագետները բանակցություններ են անցկացրել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի՝ Իրան հնարավոր այցը նախապատրաստելու շուրջ: «Այցի մասին կհայտարարվի այն դեպքում, եթե վերջնական որոշում ընդունվի», -նշել էր նա:

YEREVAN, JANUARY 26, ARMENPRESS. Deputy Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation (RF) Grigoriy Karasin discussed in Moscow with his Iranian colleague Ibrahim Rahimpour the issue of the Nagorno Karabakh conflict settlement.
As “Armenpress” reports, the aforementioned is said in the official statement released by the RF Foreign Ministry.
According to the statement, an exchange of thoughts on some agenda issues has taken place. Much attention was paid to the implementation of Minsk agreements related to the situation in the Central Asia and Transcaucasia, as well as the Nagorno Karabah conflict settlement.
A representative of Iran Foreign Ministry had informed earlier that Tehran is ready to be a mediator between Armenia and Azerbaijan during the settlement of the Karabakh conflict.
He had also informed that Azerbaijani and Iranian diplomats had held negotiations with Azerbaijani President Ilham Aliyev to prepare his possible visit to Iran.