Ռուսաստանն ու Իրանը քննարկել են ղարաբաղյան հակամարտությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության փոխարտգործնախարար Գրիգորի Կարասինն այսօր Մոսկվայում իրանցի իր գործընկեր Իբրահիմ Ռահիմփուրի հետ քննարկել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցը:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ասվում է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական հաղորդագրության մեջ:
ՌԴ ԱԳՆ կայքում այդ մասին ասվում է. «Տեղի է ունեցել կարծիքների փոխանակում տարածաշրջանային օրակարգի որոշ հարցերի շուրջ: Հատուկ ուշադրություն է դարձվել Կենտրոնական Ասիայում եւ Անդրկովկասում իրավիճակի, ղարաբաղյան կարգավորման, ինչպես նաեւ Ուկրաինայում ճգնաժամի լուծման գծով Մինսկի պայմանավորվածությունների իրականացմանը»:
Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Հուսեին Ջաբեր Անսարին ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Թեհրանը պատրաստ է Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հանդես գալ միջնորդի դերում` ղարաբաղյան հակամարտության լուծման մեջ:
Նա նաեւ հայտնել էր, որ ադրբեջանական եւ իրանական դիվանագետները բանակցություններ են անցկացրել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի՝ Իրան հնարավոր այցը նախապատրաստելու շուրջ: «Այցի մասին կհայտարարվի այն դեպքում, եթե վերջնական որոշում ընդունվի», -նշել էր նա:

РФ и Иран обсудили карабахский конфликт
Замминистра ИД РФ Григорий Карасин встретился сегодня в Москве со своим иранским коллегой Ибрахимом Рахимпури и обсудил с ним вопрос урегулирования карабахского конфликта.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщается в официальном заявлении МИД РФ.
В сайте МИД РФ сказано: «Состоялся обмен мнениями по ряду региональных вопросов. Особое внимание было уделено ситуации в Центральной Азии и в Закавказье, вопросу урегулирования карабахского конфликта, а также украинскому кризису и Минским договоренностям».
Официальный представитель МИД Ирана Хуссейн Джабер Ансари ранее заявил, что Тегеран готов выступить в роли посредника между Арменией и Азербайджаном в вопросе урегулирования карабахского конфликта.
Он также сообщил, что азербайджанские и иранские дипломаты ведут переговоры о подготовке возможного визита в ИРИ президента Азербайджана Алиева. «О визите будет сказано в случае, если будет принято окончательное решение», - сказал он.