Նախագահը ցավակցական հեռագիր է հղել Էլդար Ռյազանովի մահվան կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նոյեմբերի 30-ին ցավակցական հեռագիր է հղել Էմմա Աբայդուլլինային՝ ամուսնու` Էլդար Ռյազանովի մահվան կապակցությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության Նախագահի ցավակցական հեռագրում ասված է.
«Ցավով տեղեկացա աշխարհահռչակ կինոռեժիսոր, սցենարիստ, պոետ, դրամատուրգ և մանկավարժ, բոլորի կողմից սիրված Էլդար Ալեքսեի Ռյազանովի մահվան մասին:
Բազմաթիվ սերունդներ են դաստիարակվել Էլդար Ռյազանովի՝ սիրված և հայտնի ֆիլմերում արտացոլված բարոյաարժեքային կողմնորոշիչներով, որոնք, տասնամյակներ անց էլ չեն կորցրել իրենց արդիականությունն ու արժեքը:

President sends condolence telegram on the occasion of Eldar Ryazanov’s demise
YEREVAN, NOVEMBER 30, ARMENPRESS. President Serzh Sargsyan sent a condolence letter to Emma Abaidullina on the occasion of her husband’s Eldar Ryazanov’s demise. As “Armenpress” was informed from the Department of Information and Mass Media of Republic of Armenia President’s Staff, the telegram of the President reads,
“It was with deep sorrow that I learnt about the decease of world-famous film director, screenwriter, poet, playwright and pedagogue Eldar Ryazanov.
Numerous generations were brought up by the moral values of beloved and famous films of Eldar Ryazanov’s films which decades later still have not lost their modernity and value.
The loss of the prominent figure of art is a great loss for the world cinema.
Please, accept my deepest sympathy on the occasion of the grief that occurred with you and your family”.