Հայաստանը միջազգային խաղաղապահության և անվտանգության ակտիվ ներդրող է. ՀՀ Նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 70-րդ նստաշրջանին մասնակցելու նպատակով Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 28-ին Նյու Յորքում մասնակցել է ՄԱԿ-ի խաղաղապահությանը նվիրված գագաթնաժողովին, որտեղ հանդես է եկել ելույթով: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Նախագահն իր ելույթում ասել է.
Շնորհակալ եմ Նախագահ Օբամային միջազգային անվտանգության տեսանկյունից առանցքային նշանակության այս գագաթնաժողովը նախաձեռնելու համար:
Չնայած միջազգային հանրության կողմից զինված հակամարտությունների կանխարգելմանը և դրանց խաղաղ կարգավորմանն ուղղված վիթխարի ջանքերին, խաղաղապահությունն ու անվտանգությունը շարունակում են մնալ փխրուն և խոցելի:
Ուրախությամբ եմ նշում, որ չնայած մեր սահմաններին առկա լարվածությանը, Հայաստանի ներգրավվածությունը միջազգային խաղաղապահության ոլորտում աստիճանաբար ընդլայնվում է թե՛ աշխարհագրության, թե՛ քանակական և թե՛ որակական իմաստով: Հայաստանն այսօր արդեն միջազգային խաղաղապահության և անվտանգության ակտիվ ներդրող է հանդիսանում` կուտակելով զգալի փորձ անցած տասնամյակի ընթացքում:
2004 թվականից հայ խաղաղապահները սկսել են ծառայություն իրականացրել Կոսովոյում, իսկ հետագայում նաև Իրաքում: 2010 թվականից մեր մասնակցությունը բերեցինք Աֆղանստանում անվտանգության աջակցման միջազգային ուժերին: 2015-ից սկսած` այդ երկրում մասնակցում ենք «Վճռական աջակցություն» առաքելությանը և, ինչպես բազմիցս հայտարարել ենք, մեր միջազգային գործընկերների հետ մնալու ենք այնքան, որքան անհրաժեշտ է:
Անցյալ տարի մենք ընդլայնեցինք խաղաղապահ առաքելությունում մեր ներգրավվածությունը: Այժմ արդեն ներկա ենք Լիբանանում տեղակայված ՄԱԿ-ի ՅՈԻՆԻՖԻԼ առաքելությունում: Այս տարվա հուլիսին մեկնարկեց Հայաստանի մասնակցությունը Մալիում գործող ՄԻՆՈՒՍՄԱ խաղաղապահ առաքելությանը: Իսկ բոլորովին վերջերս ՄԱԿ-ի խաղաղապահ գործողություններին մեր ապագա մասնակցության և համապատասխան կարողությունների զարգացման ու տրամադրման առումով մենք ստանձնել ենք նոր հանձնառություններ, որոնք են երկրորդ աստիճանի դաշտային հոսպիտալի և կցագրված անձնակազմի նախապատրաստումը և ինքնաշեն պայթուցիկ սարքերի վնասազերծման հատուկ վաշտի պատրաստականության ապահովումը:
Հայաստանի խաղաղապահ կարողությունների ստեղծման և զարգացման պարագայում առանցքային է եղել ԱՄՆ-ի, Հունաստանի, Գերմանիայի, ինչպես նաև ՆԱՏՕ-ի կառույցների և մյուս անդամ պետությունների դերակատարությունը, ինչի համար հատուկ շնորհակալություն եմ հայտնում:
Միջազգային խաղաղության ու անվտանգության պահպանումը բոլորի՝ թե՛ մեծ թե՛ փոքր պետությունների առաջնային պատասխանատվությունն է, իսկ խաղաղապահությունը՝ այդ նպատակին հասնելու գլխավոր միջոցներից մեկը: Այսօր մեզ դեռևս հարկավոր են լրացուցիչ հավաքական ջանքեր` այն առավել ամրապնդելու համար: Ակնհայտ է, որ միայն համապարփակ, համադրված ու կշռադատված մոտեցմամբ է հնարավոր ունենալ խաղաղ և ապահով աշխարհ:

President Serzh Sargsyan: Armenia’s engagement in area of international peacekeeping has gradually expanded
YEREVAN, SEPTEMBER 29, ARMENPRESS. President Serzh Sargsyan, who has arrived in the United States of America to take part in the 70th session of the UN General Assembly, participated in the UN Summit on Peacekeeping Operations on 28 September in New York, where he made an address. “Armenpress” was informed by the Department of Public Relations and Mass Media of the Office to the President of the Republic of Armenia, the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan said at the UN Peacekeeping summit:
I thank President Obama for the initiative of this summit, which is of pivotal importance from the international security perspective.
Despite the immense efforts directed by the international community toward prevention of conflicts and their peaceful resolution, peace and security remain fragile and vulnerable.
I am glad to note that despite the present tensions on our borders, Armenia’s engagement in the area of international peacekeeping has gradually expanded both geography-, and quantity-, and quality-wise. Currently Armenia is already an active contributor to the international peace and security, and in the course of the preceding decade it accumulated considerable experience.
Since 2004 Armenian peacekeepers joined the operation in Kosovo, and later the same year – the one in Iraq. Since 2010 we have taken part in the International Security Assistance Force in Afghanistan. Since 2015 we have partaken in the Resolute Support Mission in that very country, and, as we have declared on numerous other occasions, we will stand there with our international partners until that mission is accomplished.
Last year we expanded our engagement with peacekeeping missions. Now we are also present in the UNIFIL mission that is stationed in Lebanon. Moreover, this July Armenia launched its participation in the MINUSMA peacekeeping mission in Mali. And, most recently, we have undertaken new commitments to develop appropriate skills to be provided in the course of our future participation in the UN peacekeeping operations such as a Role II medical hospital and training of associated personnel, as well as training of a company of EOD/C-IED (Explosive Ordnance Disposal & Counter-Improvised Explosive Device) soldiers.
The U.S., Greece, Germany, as well as NATO structures and other member States have played pivotal role in the establishment and development of the Armenian peacekeeping capabilities, and I extend our special gratitude to them upon it.
Preservation of international peace and security is a primary responsibility for all, both great and smaller States, and peacekeeping is a major conduit to achieve that objective. Today we still need to take additional collective measures for its further consolidation. It is obvious that a peaceful and safe world may be secured solely by comprehensive, joint and careful measures to be taken.