«Շանթ 2015» զորավարժության շրջանակում Ազգային պատկերասրահում խաղարկվեց մշակութային արժեքների տեղափոխման սցենարը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Շանթ 2015» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժությունների շրջանակում Հայաստանի ազգային պատկերասրահում խաղարկվեց մի շարք արժեքավոր մշակութային նմուշների` հատուկ ապաստարաններ տեղափոխելու սցենարը: Տարհանման աշխատանքների խաղարկման մեկնարկին Հայաստանի ազգային պատկերասրահի տնօրեն Արման Ծատուրյանը նշեց, որ ՀՀ մշակույթի նախարարի հրամանով բարձր պատրաստակամությամբ իրականացնում են Ազգային պատկերասրահում առկա առաջնային մշակութային արժեքների տարհանումը: «Ընդհանուր տարհանման գործընթացում ներգրավված են Ազգային պատկերասրահի տարբեր բաժիններում պահվող մշակութային նմուշներ, որոնք փաթեթավորված վիճակում տեղադրվում են արկղերում. յուրաքանչյուր արկղի պատրաստման համար անհրաժեշտ է մոտ կես ժամ, իսկ առաջնային կարևորության ամբողջ ֆոնդը տեղափոխելու համար` 6-7 ժամ»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հայտնեց Ծատուրյանը` հավելելով, որ Ազգային պատկերասրահի նմուշների փաթեթավորման գործընթացում ներգրավված են պատկերասրահի ռեստավրացիոն բաժինը և ֆոնդապահները:
Հայաստանի ազգային պատկերասրահի տնօրեն Արման Ծատուրյանը շեշտեց, որ ֆոնդապահոցում պահվում է մոտ 42 հազար ցուցանմուշ, իսկ Ազգային պատկերասրահում ցուցադրված է միայն 3500 ցուցանմուշ: «Ես լիահույս եմ, որ հետագայում մենք հնարավորություն կունենանք ցուցադրել այս բոլոր ցուցանմուշները»,-ընդգծեց նա` հավելելով, որ ֆոնդապահոցում օդի տաքությունը պահպանվում է 18-22 ջերմաստիճանի սահմաններում:
Իր հերթին Ազգային պատկերասրահի գլխավոր ֆոնդապահՎեհանուշ Փունարջյանը նշեց, որ տարհանվող ցուցանմուշները պատվում են միկալենտային հիմքով թթվածին շնչող թղթով, իսկ հետո հատուկ փափուկ նյութով, որը կպաշտպանի տվյալ մշակույթային առարկան հարվածներից: «Ընդհանրապես` Ազգային պատկերասրահում առկա ցանկացած ցուցանմուշ տեղափոխելիս մենք հաշվի առնում, թե ինչ ավտոմեքենայով է տեղափոխվելու, ինչ ճանապարհ է անցնելու և այլ բազմաթիվ այլ գործոններ»,-նկատեց նա:
Ազգային պատկերասրահում առկա առաջնային մշակութային արժեքների տարհանման ցուցակը կազմում են Ազգային պատկերասրահը և ՀՀ մշակույթի նախարարությունը, որից հետո այն հաստատում է ՀՀ կառավարությունը:
«Շանթ 2015» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժությունների շրջանակում անցկացված Ազգային պատկերասրահի մշակութային արժեքների պահպանության և տարհանման ծրագիրը բարեհաջող ավարտվեց: Հայաստանի ազգային պատկերասրահի տնօրենի հրամանով ստեղծված և նախապես հաստատված խումբն օպերատիվ կերպով գրանցեց մշակութային նմուշները, փաթեթավորեց դրանք, այնուհետև տեղավորեց հատուկ արկղի մեջ: Դրանից հետո նմուշները տեղափոխվեցին անվտանգ, ապահով և գաղտնի ապաստարան:

В рамках учений «Шант-2015» в Национальной картинной галерее Армении разыграли сценарий по эвакуации культурных ценностей
В рамках учений «Шант-2015» в Национальной картинной галерее Армении разыграли
сценарий по эвакуации культурных ценностей
В рамках учений «Шант-2015» в Национальной картинной галерее Армении разыграли сценарий по эвакуации ряда культурных ценностей. В начале эвакуации директор Национальной картинной галереи Армении Арман Цатурян сказал, что маневры осуществляются по приказу министра культуры Армении.
«В список эвакуируемых объектов включены культурные ценности из разных отделов. На подготовку каждого ящика нужно около получаса, для перемещения всего фонда – около 6-7 часов»,- сказал Цатурян, добавив, что в работах по упаковке участвуют сотрудники реставрационного отдела и хранители фондов.
Как передает «Арменпресс» с его слов, в хранилищах фондов содержится около 42 тысяч экспонатов, а в галерее выставлено около 3500.
Хранитель фондов Веануш Фунарджян сказала, что экспонаты пакуют в особую, дышащую бумагу, затем обертывают мягким материалом, чтобы предохранить от повреждений.
Список первоочередности спасения экспонатов составляют галерея и Минкульт Армении, после чего он утверждается правительством Армении.
Сценарий по эвакуации ряда культурных ценностей в рамках учений «Шант-2015» в Национальной картинной галерее Армении завершился благополучно. Группа, созданная приказом директора галереи, оперативно составила списки, упаковала экспонаты в спецящики, затем перенесла их в безопасное хранилище.
3-го сентября в Армении начались командно-штабные учения  «Шант 2015», которые носят плановый характер и направлены на обороноспособность и отражение агрессии, на подготовленность государственных и военно-руководящих органов к мобилизации, пеоверке способности к быстрому реагированию  и взаимодействию, повышению уровня согласованности действий.