Ճապոնիայում կձևավորվի նոր ընդդիմադիր խմբակցություն
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Ճապոնական Օսակա քաղաքի քաղաքապետ, Ճապոնիայի նորարական ընդդիմադիր կուսակցության նախկին ղեկավար Տորու Խասիմոտոն 2015թ. հոկտեմբերին մտադիր է նոր կուսակցություն ձևավորել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, այդ մասին հայտարարել են քաղաքական գործչի ներկայացուցիչները: Նշվում է, որ կուսակցությունը կունենա 20 անդամ, ովքեր Ճապոնիայի նորարական ընդդիմադիր կուսակցության գործունեության տարիներին Խասիմոտոյին սատարող անձիք են: Կուսակցության վերջնական կազմը կհրապարակվի հոկտեմբերի 2-րդ կեսին:
2015թ. մայիսին Խասիմոտոն հայտարարեց, որ մինչև տարեվերջ կլքի Օսակայի քաղաքապետի պաշտոնը, քանի որ համանուն շրջանի վարչական բաժնման իր առաջարկած տարբերակը չի ընդունվել: Անցյալ շաբաթ նա լքել է նաև Ճապոնիայի նորարական ընդդիմադիր կուսակցության շարքերը:
Խորհրդարանի հանգուցային ստորին պալատի վերջին ընտրություններում Ճապոնիայի նորարական կուսակցությունը 475 տեղից ստացել է 40-ը, վերին պալատում 242 պատգամավորների թվում նշված կուսակցությունը ներկայացնում են տասնմեկը:

В Японии будет создана новая оппозиционная фракция
Мэр японского города Осака и бывший лидер второй по значимости оппозиционной Японской партии инноваций (ЯПИ) Тору Хасимото в октябре этого года намерен создать новую фракцию. Об этом, как передает Арменпресс, со ссылкой на ТАСС, в воскресенье сообщили представители политика. Отмечается, что членами партии станут около 20 человек - главным образом это бывшие соратники Хасимото по ЯПИ. Ее окончательный состав будет обнародован во второй половине октября.
В мае этого года Хасимото объявил, что покинет пост мэра Осаки до конца года из-за того, что его предложение по реформе территориального деления одноименной префектуры по аналогии с Токио не было поддержано на референдуме. На прошлой неделе он также покинул ЯПИ.
На последних выборах в ключевую нижнюю палату парламента ЯПИ получила 40 мест из 475, в верхней палате партию представляют 11 из 242 депутатов.