Էրդողանը չի վարանել կրկնել թուրք դատախազների` Հայաստան փախչելու կեղծ վարկածը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը խոսել է երկու թուրք նախկին դատախազների մասին, ովքեր, թուրքական աղբյուրների պնդմամբ, գտնվում են Հայաստանում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը, նախագահն այս մասին խոսել է երկրի տարբեր նահանգներից եկած գյուղապետերի 8-րդ հանդիպման ժամանակ:
Կրկնելով կեղծ թեզը, թե «դատախազները Վրաստանից փախել են Հայաստան»՝ Էրդողանը շարունակել է. «Այնտեղից էլ ով գիտի ուր են փախչելու, դա այլ հարց է: Բնականաբար, մենք` թուրքական պետությունը, շարունակում ենք հետաքննությունը: Նրանք անպայման ինչ-որ մի տեղ կբռնվեն և գալով այստեղ վաղ թե ուշ հաշիվ կտան»:
Թուրքական լրատվամիջոցներն օգոստոսի 11-ին տեղեկություն էին տարածել այն մասին, թե իբր նախկին դատախազներ Զեքերյա Օզը և Ջեմալ Քայան, ում ձերբակալելու մասին որոշում էր կայացվել օգոստոսի 10-ին, թուրք-վրացական Սարպիի անցակետում հատել են սահմանը և մտնել են Վրաստան, իսկ այնտեղից էլ՝ Հայաստան: ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը նշեց, որ տեղեկատվություն չունի Թուրքիայի երկու դատախազների` Հայաստանի Հանրապետություն մուտք գործելու մասին: «Մենք նման տեղեկատվություն չունենք»,- «Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնեցին ՀՀ ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից:
Նախկին դատախազներ Զեքերիա Օզը և Ջեմալ Քայան Թուրքիայում նախ հեռացվել էին իրենց պաշտոններից, այնուհետև քրեական հետապնդման էին ենթարկվել, երբ սկսել էին վարել 2013 թվականի դեկտեմբերին բացահայտված «Մեծ կաշառք» գործը, որին խառնված էին երկրի այն ժամանակվա վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, նրա որդին՝ Բիլալ Էրդողանը, ինչպես նաև չորս նախարար:

Президент Турции не поленился повторить ложный тезис о побеге двух турецких прокуроров в Армению
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган рассказал о двух бывших турецких прокурорах, которые, по утверждению турецких источников, находятся в Армении. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на «Анадолу», Эрдоган поговорил об этом на 8-й встрече со старостами из Трабзона, Ризе, Гюмюшхане, Байбурта, Сакарьи, Гиресуна, Орду, Самсуна, Синопа, Токата и Артвина.
Повторяя ложный тезис о том, что «прокуроры сбежали в Армению через Грузию», Эрдоган заявил: «Оттуда кто знает, куда будут бежать. Конечно же, сейчас Турция следит за ними. Они включены в Красный бюллетень, вы знаете, что некоторые из них задержаны в Румынии. Они тоже будут задержаны где-то, будут привезены сюда за шиворот и ответят за свои поступки».
Турецкие СМИ 11 августа распространили информацию о том, что якобы двое бывших прокуроров ТурцииЗакария Ози Джалал Кара пересекли турецко-грузинскую границу и оказались в Грузии, после чего поехали в Армению. Отмечается, что 10 августа турецкий суд выдал ордер на арест отмеченных граждан. Такую информацию агентству «Анадолу» передал губернатор турецкой провинции Артвин Кемаль Джирит.
Агентство отмечает, что прокуратура Бакыркея (района провинции Стамбул – ред.) рассмотрела дело по следствию обвиняемых в формировании организации прокуроров- Зекерии Оза, Джалала Кары и Мехмета Юзгеча, подготовленное Верховным Советом судей и прокуроров (ВССП) Турции об их увольнении с должности. Единогласно было принято решение о сохранении конфиденциальности дела.
Вслед за выдачей ордера на арест в Департаменте полиции Стамбулапоборьбестерроризмом были оформлены соответствующие документы для передачи вышеуказанных прокуроров в суд Бакыркея.
Бывшие турецкие прокуроры проходят по делу «Большой взятки» 2013 года, с которым связаны также имена тогдашнего премьер-министра, а теперь президента Турции Реджепа Таипа Эрдогана, его сына Биляла, а также четырех турецких министров.
На запрос Арменпресс в Службе национальной безопасности Армении о данном инциденте ответили, что у них подобной информации нет.