Էրդողանը չի վարանել կրկնել թուրք դատախազների` Հայաստան փախչելու կեղծ վարկածը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը խոսել է երկու թուրք նախկին դատախազների մասին, ովքեր, թուրքական աղբյուրների պնդմամբ, գտնվում են Հայաստանում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը, նախագահն այս մասին խոսել է երկրի տարբեր նահանգներից եկած գյուղապետերի 8-րդ հանդիպման ժամանակ:
Կրկնելով կեղծ թեզը, թե «դատախազները Վրաստանից փախել են Հայաստան»՝ Էրդողանը շարունակել է. «Այնտեղից էլ ով գիտի ուր են փախչելու, դա այլ հարց է: Բնականաբար, մենք` թուրքական պետությունը, շարունակում ենք հետաքննությունը: Նրանք անպայման ինչ-որ մի տեղ կբռնվեն և գալով այստեղ վաղ թե ուշ հաշիվ կտան»:
Թուրքական լրատվամիջոցներն օգոստոսի 11-ին տեղեկություն էին տարածել այն մասին, թե իբր նախկին դատախազներ Զեքերյա Օզը և Ջեմալ Քայան, ում ձերբակալելու մասին որոշում էր կայացվել օգոստոսի 10-ին, թուրք-վրացական Սարպիի անցակետում հատել են սահմանը և մտնել են Վրաստան, իսկ այնտեղից էլ՝ Հայաստան: ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը նշեց, որ տեղեկատվություն չունի Թուրքիայի երկու դատախազների` Հայաստանի Հանրապետություն մուտք գործելու մասին: «Մենք նման տեղեկատվություն չունենք»,- «Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնեցին ՀՀ ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից:
Նախկին դատախազներ Զեքերիա Օզը և Ջեմալ Քայան Թուրքիայում նախ հեռացվել էին իրենց պաշտոններից, այնուհետև քրեական հետապնդման էին ենթարկվել, երբ սկսել էին վարել 2013 թվականի դեկտեմբերին բացահայտված «Մեծ կաշառք» գործը, որին խառնված էին երկրի այն ժամանակվա վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, նրա որդին՝ Բիլալ Էրդողանը, ինչպես նաև չորս նախարար:

Erdoğan did not hesitate to repeat false hypothesis of Turkish prosecutors’ having fled to Armenia
YEREVAN, AUGUST 12, ARMENPRESS. The President of Turkey Recep TayyipErdoğan spoke about the two previous prosecutors, who, according to Turkish sources, are in Armenia. “Armenpress” reports citing Turkish “Anadolu” agency the President spoke about this during the 8th meeting with the community leaders of different provinces.
Repeating the false hypothesis that “the prosecutors fled to Armenia from Georgia”, Erdoğancontinued, “Who knows where they will flee from there, it is another question. It goes without saying that we, the Turkish state, will proceed with the investigation. The will undoubtedly be caught somewhere and arriving here they will be brought to responsibility sooner or later. “
The Turkish media had spread information on August 11 that allegedly previous prosecutors Zekeriya Öz and Jemma Kaya passed to Georgia through the SarpiBorderCheckpoint and from there entered Armenia. The previous prosecutors had been dismissed and then criminal investigation was launched over the case of “Grandcorruption” in 2013 with which the then Prime Minister Recep TayyipErdoğan, his son and four ministers were linked.