ԱՄՆ-ում վեց ամսական մանկիկները գաջեթների ակտիվ օգտատերեր են
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ում մանկիկների մեկ երրորդից ավելին սմարթֆոններից ու պլանշետներից սկսում Է օգտվել դեռ նախքան քայլել եւ խոսել սովորելը, իսկ 1 տարեկան հասակում՝ թվային սարքերի հետ անցկացնում Է օրական առնվազն մեկ ժամ: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այս եզրակացության են եկել ամերիկացի մանկաբույժները, որոնք իրենց հետազոտության մասին պատմում են ԱՄՆ-ի մանկաբուժության գիտական ընկերությունների ամենամյա կոնգրեսում, որը կայացել Է Սան Դիեգոյում:
Թեեւ պաշտոնապես (ԱՄՆ-ի առողջապահության նախարարության համաձայն) թվային դեւայսների հետ երեխաների հաղորդակցման նվազագույն տարիքը համարվում Է երկու տարին, ավելի փոքր տարիքի մանկիկների սովորությունների մասին դեռեւս քիչ բան Է հայտնի: Հետազոտողները 20 հարցից բաղկացած հարցարան են մշակել եւ այն բաժանել կես տարեկանից մինչեւ չորս տարեկան երեխաների ծնողներին:
Կալիֆոռնիայի մանկական կլինիկայի հիվանդների ծնողների շրջանում անցկացված հարցման մասնակիցները նշել են, թե  շարժական ինչ սարքեր կան իրենց տանը, թե որ տարիքում են երեխաներն առաջին անգամ դրանցից օգտվելու հնարավորություն ունեցել, ինչ են անում նրանք դրանցով եւ ինչ հաճախականությամբ:
Հարցման 370 մասնակիցների 74 տոկոսը կազմել են աֆրոամերիկացիները, 14 տոկոսը՝ լատինամերիկյան ծագում ունեցող ամերիկացիները, միայն մասնակիցների 31 տոկոսն Է ունեցել բարձրագույն կրթություն: Գաջեթներ եղել են գրեթե բոլորի տներում. հարցվածների 97 տոկոսը հեռուստացույց ունի, 83 տոկոսը՝ պլանշետներ, 77 տոկոսը՝ սմարթֆոններ եւ 59 տոկոսը՝ տնային ինտերնետ:
Պարզվել Է, որ մինչեւ մեկ տարեկան երեխաներն ակտիվորեն օգտվում են թվային սարքավորումներից՝ մանկիկների 52 տոկոսը հեռուստահաղորդումներ Է դիտում, 36 տոկոսն աշխատում Է թաչսքրինններով, երեխաների 24 տոկոսը զանգահարում Է շարժական հեռախոսներով, 15 տոկոսն օգտվում Է շարժական հավելվածներից եւ 12 տոկոսը տեսախաղեր Է խաղում: Արդեն մինչեւ երկու տարեկանը շարժական սարքեր սկսում Է օգտագործել երեխաների ճնշող մեծամասնությունը:
Ծնողների 73 տոկոսը շարժական սարքերը երեխաներին Է թողնում տունը կարգի բերելիս, 60 տոկոսը՝ զբաղվելով գործերով, 65 տոկոսը՝ նրանց հանգստացնելու համար, իսկ 29 տոկոսը՝ որպեսզի քնեցնեն:
Հետազոտության հեղինակներին այս արդյունքները խիստ զարմացրել են: «Մենք չԷինք սպասում, որ արդեն կես տարեկանում երեխաները գաջեթներ կօգտագործեն: Մանկիկներից ոմանք Էկրանին են նայում մինչեւ 30 րոպե անընդմեջ»,-հայտարարել Է հոդվածի գլխավոր հեղինակ Հիլդա Կաբալին:

Полугодовалые младенцы в США оказались активными пользователямии гаджетов
В США более трети младенцев начинает пользоваться смартфонами и планшетами еще до того, как научатся ходить и говорить, а к годовалому возрасту с цифровыми устройствами проводят как минимум час в день. К таким выводам пришли американские педиатры, рассказавшие о своем исследовании на ежегодном конгрессе Научных обществ педиатрии США в Сан-Диего, сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
Хотя официально (согласно министерству здравоохранения США) минимальным возрастом для приобщения детей к цифровым девайсам считается два года, о привычках более юных младенцев все еще мало что известно. Исследователи разработали опросник из 20 вопросов и выдали его родителям детей возраста от полугода до четырех лет.
Участники опроса, набранные среди родителей пациентов калифорнийской детской больницы, указали, какие мобильные устройства есть у них дома, в каком возрасте дети впервые получили к ним доступ, что и как часто они с ними делают.
Выборка из 370 человек оказалась сильно скошенной в сторону афроамериканцев (74 процента) и американцев латиноамериканского происхождения (14 процентов), лишь 31 процентов участников имеют высшее образование. Гаджеты в доме нашлись почти у всех: 97 процентов опрошенных обладают телевизорами, 83 процента — планшетами, 77 процентов — смартфонами, и 59 процентов — домашним интернетом.
Выяснилось, что дети младше года активно пользуются цифровыми устройствами: 52 процента младенцев смотрит телепередачи, 36 процентов работает с тачскринами, 24 процента детей звонит по мобильным телефонам, 15 процентов пользуется мобильными приложениями, и 12 процентов играет в видеоигры. Уже к двум годам мобильные устройства начинает использовать подавляющее большинство детей.
73 процента родителей оставляют мобильные устройства детям, убираясь в доме, 60 процентов — занимаясь делами, 65 процентов — чтобы их успокоить, и 29 процентов — чтобы убаюкать.
Авторов исследования эти результаты крайне удивили. «Мы не ожидали, что уже в полгода дети пользуются гаджетами. Некоторые младенцы смотрят на экран до 30 минут подряд», — заявил ведущий автор статьи Хильда Кабали (Hilda Kabali).