Ալմելոյում բացվել է Հայոց ցեղասպանությանն ու ասորիների ջարդերին նվիրված ցուցահանդես
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նիդերլանդների Ալմելո քաղաքի հանրային գրադարանում մարտի 12-ին բացվել է Հայոց ցեղասպանությանն ու ասորիների ջարդերին նվիրված ցուցահանդես: Ցուցահանդեսը կազմակերպվել է Ալեմլոյի հայ և ասորի համայնքների կողմից կազմված «1915» կոմիտեի կողմից: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, ցուցահանդեսի բացմանը ելույթով են հանդես եկել Նիդերլանդների «Քրիստոնեական միություն» կուսակցության նախագահ Արի Սլոբը, Նիդերլանդներում ՀՀ դեսպան Ձյունիկ Աղաջանյանը և Հայ Դատի ներկայացուցիչ Մինաս Արսենյանը:
Ցուցահանդեսում ներկայացված են 20-րդ դարասկզբին իրականացված ցեղասպանության 8 բաղադրիչները, Հայոց ցեղասպանության աշխարհագրությունը, համաշխարհային մամուլի առաջին էջերի անդրադարձերը հայկական ջարդերին ու Ցեղասպանությանը, ինչպես նաև ասորիների ջարդի վերաբերյալ տվյալները:

Exhibition dedicated to Armenian Genocide and Assyrian massacres opens in Almelo
YEREVAN, 13 MARCH, ARMENPRESS. An exhibition dedicated to the Armenian Genocide and the Assyrian Sayfo opened at the public library in the Dutch city of Almelo on March 12. The event was organized by the 1915 Committee created by the Armenian and Assyrian communities of Almelo. As the Department of Press, Information and Public Relations of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia reports to “Armenpress”, the event began with opening remarks by leader of the Christian Union Party of the Netherlands Ari Slob, Armenia’s Ambassador to the Netherlands Dzyunik Aghajanyan and member of the Armenian National Committee Minas Arsenyan.
The exhibition showcases eight components of the genocide perpetrated in the early 20th century, the geography of the Armenian Genocide, articles on the Armenian massacres and the Genocide on the front pages of foreign newspapers, as well as data regarding the Assyrian Sayfo.