Հայաստանի և Իսպանիայի մշակույթի նախարարները քննարկել են համագործակցության հեռանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսպանիայի Թագավորություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հանդիպել է Իսպանիայի մշակույթի նախարար Էռնեստ Ուրտասունի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների միջև մշակութային կապերի ամրապնդմանը վերաբերող հարցեր՝ երկուստեք հայտնելով համատեղ նախաձեռնությունների իրականացման պատրաստակամություն:
978d804e-8a4b-4699-abe8-4597450f0185.jpg (113 KB)
Կողմերը կարևորել են նաև հարաբերություններն ընդլայնելու հնարավորությունն ու տարբեր կառույցների, անհատ ստեղծագործողների և ստեղծագործական խմբերի միջև համագործակցությունը խթանելու անհրաժեշտությունը, երկու երկրներում անցկացվող միջազգային մշակութային միջոցառումներին մասնակցությունը, անմիջական կապերի հաստատումն ու փորձի փոխանակումը:
Անդրադառնալով Հայաստանում մշակույթի ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին՝ Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է՝ կինոոլորտում մի շարք օրենսդրական փոփոխություններ են կատարվել, մասնավորապես՝ համատեղ կինոարտադրության համար ներդրումների մինչև 40%-ի չափով մասնակի վերադարձի հնարավորության է սահմանվել, որն այս ոլորտում ևս փոխհամագործակցության զարգացման հնարավորություն կարող է ապահովել:
Այցի շրջանակում ԿԳՄՍ նախարարն այցելել է նաև Իսպանիայի արվեստի ազգային կենտրոն-թանգարան՝ Ռեյնա Սոֆիա: Թանգարանի տնօրեն Մանուել Սեգադեի ուղեկցությամբ նախարարը շրջայց է կատարել թանգարանի ցուցասրահներում, քննարկել մշակույթի ոլորտում համագործակցության հեռանկարները, մասնավորապես, երկու  երկրների թանգարանների միջև:
3a6f6499-9d73-447c-8568-3024c8124071.jpg (263 KB)
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև Երվանդ Քոչարի 125-ամյակի շրջանակում Իսպանիայի արվեստի ազգային կենտրոն-թանգարանի հետ համատեղ ցուցադրություն կազմակերպելու հնարավորությունը:
Նախարարությունից ավելի վաղ հայտնել էին, որ Մադրիդ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այցելել է նաև կրթական ու մշակութային մի շարք այլ հաստատություններ, այդ թվում` Մադրիդի Պրադո ազգային թանգարան, Իսպանիայի ազգային գրադարան, ինչպես նաև Մադրիդի Կոմպլուտենս համալսարան, որտեղ գործում է Հայագիտության հատուկ ամբիոն:

Министры культуры Армении и Испании обсудили перспективы сотрудничества
В рамках рабочего визита в Королевство Испания министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян встретилась с министром культуры Испании Эрнестом Уртасуном.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства, в ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с укреплением культурных связей между двумя странами, стороны выразили готовность к реализации совместных инициатив.
Стороны также подчеркнули важность расширения связей и необходимость содействия сотрудничеству между различными структурами, отдельными творцами и творческими коллективами, участию в проводимых в двух странах международных культурных мероприятиях, установлению прямых контактов и обмену опытом.
Коснувшись проводимых в сфере культуры в Армении реформ, Жанна Андреасян сообщила, что в киноиндустрии внесен ряд законодательных изменений, в частности, предусмотрена возможность частичного возврата до 40% инвестиций в совместную деятельность, налажено кинопроизводство, что может дать возможность для развития взаимного сотрудничества и в этой сфере.
В рамках визита министр также посетила Национальный центр-музей искусств Испании (Рейна-София). В сопровождении директора музея Мануэля Сегаде министр осмотрела выставочные залы музея, обсудила перспективы сотрудничества в сфере культуры, в частности между музеями двух стран.
В ходе встречи также были обсуждены возможности организации совместной с центром “Рейна-София” выставки в рамках 125-летия Ерванда Кочара.