Մադագասկարի մայրաքաղաքում տասնյակ մարդիկ են զոհվել հեղեղումների հետեւանքով
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առնվազն 14 մարդ զոհվել, հազարավորներն Էլ տարահանվել են Մադագասկարի մայրաքաղաք Անտանանարիվուում մոլեգնող հեղեղումների պատճառով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է կղզու փրկարար ծառայության ներկայացուցիչը:
Երեք գետեր՝ Իկոպան, Սիսաոնին եւ Մամբան, որոնք հոսում են Անտանանարիվուի ծայրամասերով, տեղատարափ անձրեւներից հետո փետրվարի լույս 27-ի գիշերը ճեղքել են մի քանի արգելափակիչ պատնեշներ եւ ջրի տակ առել քաղաքի ցածրադիր շրջանները, որոնք, մանավորապես, գտնվում են բրնձադաշտերից ոչ հեռու: Առնվազն 50 տուն ավերվել Է: Գետերի վարարման պատճառով նաեւ խափանվել Է Մադագասկարի մայրաքաղաքի Էլեկտրամատակարարումը:
«Տարերային աղետի հետեւանքով զոհվել Է 14 մարդ, իսկ անօթեւան Է մնացել 24 հազար բնակիչ: Նկատի առնելով, որ Անտանանարիվուի բնակիչների կյանքը վտանգված Է, մենք ձեռնամուխ ենք եղել զանգվածային տարահանման»,- մեջբերում Է France-Presse գործակալությունը Մադագասկարի Արտակարգ պատահարների վերացման վարչության հայտարարությունը:
Ինչպես նշում Է ՌԻԱ Նովոստին, փետրվարի 27-ի առավոտյան երկրի վարչապետ Ժան Ռավելոնարիվոն այցելել Է ողբերգության վայր, որտեղ մոտորանավակները շարունակում Էին տարահանել բնակչությանը:

Жертвами наводнения в столице Мадагаскара стали 14 человек
По меньшей мере 14 человек погибли и тысячи эвакуированы из-за наводнения в столице Мадагаскара Антананариву, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Три реки — Икопа, Сисаони и Мамба, протекающие по окраинам агломерации Антананариву, после проливных дождей в ночь на пятницу прорвали несколько заградительных дамб и затопили низменные районы города, в частности, располагающиеся недалеко от рисовых полей. По меньшей мере 50 домов разрушены. Разлив рек также стал причиной перебоев электроснабжения в столице Мадагаскара.
"В результате возникшего стихийного бедствия погибли 14 человек, а без крова остались 24 тысячи жителей. Ввиду того, что жители Антананариву находятся в опасности, мы приступили к массовой эвакуации", — приводит агентство Франс Пресс заявление Управления по ликвидации чрезвычайных ситуаций Мадагаскара (BNRGC).
В пятницу утром премьер-министр страны Жан Равелонариво посетил место трагедии, где моторные лодки продолжали эвакуировать население.