«#2015RTAG. Ճանաչեք Հայոց ցեղասպանությունը» նախաձեռնությունը նոր թափ է ստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ Մարսելի հայ համայնքի կողմից նախաձեռնած շարժումը, որն արդեն հայտնի է «#2015RTAG. Recognize The Armenian Genocide» անունով, ավելի մեծ թափ է ստանում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նախաձեռնությանը միանում են ավելի ու ավելի մեծ թվով հայտնի հայ ու արտասահմանյան գործիչներ աշխարհի տարբեր երկրներից, ովքեր Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու կոչ պարունակող գրությամբ լուսանկարվում են և ներբեռնում իրենց լուսանկարները սոցցանցերում:
Նախաձեռնությանն իրենց մասնակցությունն են ցուցաբերել Պրահայում Հայաստանի  դեսպանատունը` ՀՀ դեսպանի մասնակցությամբ, Չեխիայի հայ համայնքի անդամները, Ֆրանսիայի Դեսին քաղաքի քաղաքապետ Լորանս Ֆոտրան, Դենիս քաղաքի մշակութային և միջազգային հարցերով փոխքաղաքապետ և հայտնի ֆրանսիացի ֆուտբոլիստ Յուրի Ջորկաեֆի եղբայր Դենիս Ջորկաեֆը, Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակի ղեկավար Գասպար Կարապետյանը, Հայաստան-Ֆրանսիա պատգամավորական բարեկամական խմբի փոխնախագահ Ֆրանսուա Ռոժբլուան, ԵՄ պատգամավոր, ԵՄ-Հայաստան պառլամենտական բարեկամության խմբի ղեկավար Էլենի Տեոխարուսը, թուրք-լազ պոետ Սերքան Էնգինը, Ֆրանսիայի Չոբանյանի անվան ինստիտուտի հիմնադիր ղեկավար, «Europe & Orient» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Ժան Վարուժան Սիրապյանը և այլոք:
Ավելի վաղ նախաձեռնությանը միացել էին ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանը, ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, Ֆրանսիայի խորհրդարանի անդամ Վալերի Բուայեն, Հրանտ Դինքի իրավաբան Ֆեթհիյե Չեթինը և ուրիշներ: Սոցցանցերում ստեղծվել են հատուկ խմբեր, որտեղ օգտատերերը ներբեռնում են իրենց լուսանկարները: Այս ճանապարհով նրանք կոչ են անում Թուրքիային և Ցեղասպանությունը չճանաչած մյուս երկրներին ճանաչել 1915 թվականին իրականացված մեծագույն հանցագործությունն ընդդեմ մարդկության: Նախաձեռնությունն ավելի մասսայական դարձնելու նպատակով կիրառության մեջ է դրվել #2015RTAG հաշթագը, որն արդեն կիրառել են Twitter-ի և Facebook-ի մեծ թվով օգտատերեր:

Инициатива «#2015RTAG: признайте Геноцид армян» получает новый размах
Организованное армянской общиной Марселя в преддверии 100-летия Геноцида армян движение, уже известное под названием «#2015RTAG: признайте Геноцид армян», получает все больший размах. Как сообщает Арменпресс, к инициативе присоединяется все больше известных армян и зарубежные деятели из разных стран, которые фотографируются с текстом призыва и размещают эти фотографии в социальных сетях.
Участие в этой инициативе приняли также посольство Армении в Праге на уровне посла, члены армянской общины Чехии, мэр французского города Десси Лоранс Фотра, вице-мэр города по культурным и международным вопросам и брат известного французского футболиста Юры Джоркаефа Денис Джоркаеф, руководитель европейского офиса «Ай Дат» Гаспар Карапетян, зам.председателя депутатской группы дружбы Франция-Армения Франсуа Рожблуан, депутат ЕС, руководитель парламентской группы дружбы ЕС-Армения Элени Теохарус, турок-лаз поэт Серкан Энгин, основатель и руководитель Института имени Чобаняна во Франции, главный редактор журнала «Europe & Orient» Варужан Сирапян и др.
Ранее к этой инициативе присоединились первая леди Армении Рита Саргсян, министр культуры Асмик Погосян, министр диаспоры Грануш Акопян, член французского парламента Валери Буайе, адвокат по делу Гранта Динка Ферхие Четин и др.
В социальных сетях созданы специальные группы, пользователи которых размещают свои фотографии и призывают Турцию  и другие страны, не признавшие Геноцид армян, признать величайшее преступление против человечества, совершенное в отношении армян в Османской империи в 1915 году. Чтобы придать более массовый характер этой инициативе,  введен в обращение хэштег  #2015RTAG , который уже использовало большое число пользователей Twitter и Facebook.