Եթե Թուրքիան կանգնած չէ Դեր Զորի եկեղեցու պայթեցման թիկունքին, պետք է դատապարտի ահաբեկչությունը. Վիգեն Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանությունը լիարժեքորեն դատապարտված, ճանաչված և պատժված չէ, այն շարունակվում է: Դրա մասին է վկայում «Իրաքի եւ Լեւանտի իսլամական պետություն» խմբավորման գրոհայինների կողմից սեպտեմբերի 21-ին` ժամը 11.30-ին, Հայոց ցեղասպանության զոհերի մասունքներն ամփոփող` Դեր Ձորի Սրբոց Նահատակաց եկեղեցու պայթեցումը: Այս մասին նշում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում կատարած գրառման մեջ: «Ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը պատմության հարց չէ, այլ` քաղաքականության: Եթե քաղաքականությունը չի հենվում սկզբունքների վրա, այն միշտ տանուլ է տալու այժմեական շահերին: Սկզբունքներն ու բարոյականությունը վեր են ամեն ինչից: Եթե Թուրքիան կանգնած չէ հայերի համար այս բացառիկ նշանակություն ունեցող եկեղեցու պայթեցման ահաբեկչության թիկունքին, այն անմիջապես պետք է հանդես գա դատապարտող հայտարարությամբ»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` գրել է Սարգսյանը:
Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի բացումն ու Սրբոց Նահատակաց եկեղեցու օծումը տեղի է ունեցել 1991-ին` Մեծի Տանն ԿիլիկիոԳարեգին Բկաթողիկոսի ձեռամբ, իսկ 2002 թվականի ապրիլի 24-ին այն հռչակվել է համազգային ուխտատեղի Արամ Ա կաթողիկոսի կողմից:

Если Турция не стоит за взрывом церкви Дейр Зора, то должна осудить терроризм: Виген Саркисян
Геноцид армян не осужден, не признан и не наказан окончательно, он продолжается. Об этом свидетельствует взрыв боевиками группировки «Исламское государство Ирака и Леванта» 21 сентября в 11.30 армянской церкви Сурб Нахатакац Дейр Зора, в которой покоились останки жертв Геноцида армян. Как сообщает Арменпресс, запись об этом на своей странице в Facebook оставил руководитель аппарата президента Армении Виген Саркисян.
«Признание и осуждение геноцида – это вопрос не истории, а политики. Если политика не основывается на принципах, то она всегда будет идти на поводу у сиюминутных интересов. Принципы и морально-этические нормы превыше всего. Если Турция не стоит за спиной у террористов, взорвавших эту  церковь,  имеющей исключительное значение для армян, то немедленно должна выступить с осуждающим заявлением», - пишет Саркисян.
Открытие этого мемориального комплекса и освящение церкви Сурб Нахатакац состоялось в 1991 году Католикосом Великого Дома Киликийского Арамом Первым, а 24 апреля 2002 года этот мемориал был провозглашен Его Святейшеством Арамом Первым местом паломничеством всего армянства.