Նիդերլանդները հաստատել է ուկրաինական ավիավթարի 211 զոհերի ինքնությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նիդերլանդների Թագավորությունում հաստատվել է Ոկրաինայում տեղի ունեցած ավիավթարի հետևանքով զոհվածների թվից 211 անձանց ինքնությունը: Այս մասին հայտարարել է թագավորության անվատանգության և արդարադատության նախարարությունը: «Մեկ շաբաթում հաջողվել է հաստատել 18 անձանց ինքնությունը, որոնցից 11-ը  եղել են Նիդերլանդների քաղաքացիներ, իսկ 7-ը` այլ երկրների»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասվում է հայտարարության մեջ: Ինչպես ընդունված է նման դեպքերում, առաջինն այդ մասին տեղեկացրել են զոհվածների հարազատներին: Օտարերկրյա քաղաքացիների ինքնությունը չի նշվել այդ երկրների դեսպանությունների խնդրանքով:
Նախարարությունը հայտարարել է , որ արվում է հնարավոր ամեն բան վթարի զոհերի ինքնության արագ բացահայտման համար, սակայն գործընթացը հնարավոր է ձգձգվի ևս մի քանի ամիս:
Երկրի վարչապետ Մարկ Ռյուտեն հայտնել է, որ Նիդերլանդները լրացուցիչ անձնակազմ է ուղարկել Խարկով: Նրա խոսքով` դա հնարավորություն կտա ավելի արագ  իրականացնել  զոհերի մարմինների մնացորդների և անձնական իրերի հայտնաբերումը: Միևնույն ժամանակ, Նիդերլանդների կառավարության ղեկավարը նկատել է, որ Ուկրաինայում տիրող իրավիճակը թույլ չի տալիս մասնագետներին վերադառնալ այնտեղ, իսկ թե երբ կկայունանա իրավիճակը, դեռ անհայտ է:

В Нидерландах опознаны 211 жертв авиакатастрофы на Украине
В Нидерландах опознаны 211 жертв авиакатастрофы на Украине. Об этом сообщило министерство безопасности и юстиции королевства. "За неделю удалось установить личности еще 18 человек, погибших в результате трагедии, из них 11 человек - подданные Нидерландов, остальные семь - граждане других государств", - сказали в ведомстве.
Как и положено в таких случаях, первыми были оповещены родственники погибших. Национальность иностранных граждан не раскрывается по просьбе посольств соответствующих стран.
В министерстве отметили, что делают все возможное для скорейшего установления личностей жертв авиакатастрофы, однако процесс может затянуться еще на несколько месяцев, сообщаетАрменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
Тем временем премьер-министр страны Марк Рютте сообщил, что Нидерланды направляют дополнительный персонал в Харьков. Это, по его словам, позволит быстрее возобновить деятельность миссии по поиску останков и личных вещей погибших. Вместе с тем, заметил глава голландского правительства, "ситуация с безопасностью пока не позволяет специалистам вернуться на место, и когда она улучшится, остается неизвестным".